Produkcja muzyki – jak zacząć?

fot. wikicommons
Artykuł Elektronika Lifestyle Technologia
SASIN MODULAR

Praktycznie każdy producent muzyczny lub didżej spotkał się kiedyś z zapytaniem „Jak mogę zacząć robić/grać muzykę?". To zainspirowało mnie do napisania tego artykułu. Poniżej wymienię parę (moim zdaniem) najważniejszych rzeczy, dzięki którym będziesz wiedział, na czym się skupić, gdy zdecydujesz się rozpocząć swoją przygodę z produkcją muzyki oraz jakie kroki podjąć dalej. Zapraszam!

Produkcja muzyki – podstawy

Z muzyką jest jak z organizmem – na całość wpływa wiele czynników, które, gdy funkcjonują dobrze, przynoszą korzystne efekty, natomiast gdy coś szwankuje, to może wywołać efekt domina. Wszystko zaczyna się od chęci – lubisz muzykę, chcesz być podziwiany przez ludzi, bądź zdobyć serce wybranki/wybranka – świetnie! Każdy powód jest dobry. By Twój ambitny plan przetrwał do następnego poranka, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy masz na to czas„? To niebywale pracochłonny i ciężki proces, który można porównać chociażby do wbijania największego levelu w jakiejś grze online. Potrzebna jest stalowa cierpliwość i umiejętność słuchania, bo nic nie wychodzi od razu i można łatwo się zrazić do muzyki – trzeba próbować. Aby Twoje próby były efektywne, potrzebujesz dwóch kluczowych rzeczy, które są ważniejsze niż sam sprzęt – pomysłu i wiedzy. Człowiek uczy się przez całe życie – oczywiście to truizm, ale jeśli nie będziesz mieć tego, to niewiele zrobisz, nawet, gdy posiadasz do tego odpowiednie warunki. Lubisz muzykę danego artysty, spodobał Ci się ostatnio jakiś dźwięk bądź film? Super! To nie jest tak jak w kawałku Molesty: Wiedziałem, że tak będzie, że naśladownictwo to coś negatywnego. Owszem, powielanie 1:1 niezbyt wychodzi na dobre, ale większość pomysłów na muzykę przychodziła z czerpania inspiracji z tego, co było wcześniej. Jeśli chcesz np. tworzyć taką muzykę jak Twój idol, to droga wolna – wtedy potrzebujesz informacji (czyli wiedzy) jak stworzył swoją muzykę, jakich użył instrumentów, co go doprowadziło do tego, że podoba Ci się jego brzmienie. Zaczynasz poszukiwać. W dobie Internetu i globalizacji dostępność do źródeł wiedzy jest praktycznie nieograniczona i zdecydowanie szybsza niż jeszcze 20 lat temu. Czytasz różne strony, porównujesz opinie, oglądasz filmiki, tutoriale itd. Kto wie, może nawet spotkasz swojego idola i osobiście zapytasz, czego potrzebujesz. Proces uczenia i poszerzania swojej wiedzy i kompetencji trwa nieustannie i będzie towarzyszył (czego Ci życzę) na wszystkich etapach Twojej przygody z muzyką.

Produkcja muzyki – sprzęciory na start

Dobrą wiadomością jest to, że możesz tworzyć świetną muzykę (nawet taką, która może zadowolić miliony słuchaczy), używając jedynie laptopa (teraz to nawet telefonu lub tabletu) oraz oprogramowania DAW (nawet w wersji testowej) i głośników bądź słuchawek. Jeśli chodzi o muzykę popularną, dobrego producenta czy didżeja można poznać po pomysłowości i wyczuciu tego, co spodoba się słuchaczom i rozkręci imprezy. Nie jest do tego nawet potrzebna przeogromna, akademicka wiedza muzyczna ani tona drogiego sprzętu. To trochę jak z kombinezonami w skokach narciarskich – bez wątpienia to zdecydowanie ułatwia Ci zdobyć lepsze wyniki, natomiast najważniejszy jest sam talent, który opiera się na pomyśle i wiedzy, co zrobić.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Stromae zrobił swój największy hit używając tylko Reasona i prostego kontrolera

Pewnie słyszałeś kiedyś o jakichś producentach, którzy wydali dziesiątki tysięcy na wymarzone studio albo ukończyli akademie muzyczne, a mimo to nie wybili się na rynku. Oczywiście nie oznacza to, że inwestycja nie poprawi jakości twoich miksów. Aby nie utopić hajsu w nietrafione inwestycje, musisz zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę potrzebujesz. Poniżej zaprezentuję Ci małą ściągę – nie ma za co 😉

Produkcja muzyki – Etap I: START

Kiedy zaczynasz, możesz tworzyć dobrą muzykę taneczną za pomocą laptopa, telefonu, tabletu, rozsądnych słuchawek i podstawowego DAW-u z paczką sampli oraz darmowymi syntezatorami. Psst! Wystarczy jak opanujesz jeden DAW – standardem wśród producentów muzyki klubowej jest Ableton Live.

Musoneo – Ableton Live 8 kurs – Widok sesji vs widok aranżacji

Ja zaczynałem od Propellerhead Reason – interfejs graficzny programu przypominał prawdziwe instrumenty z Euroracka, co było dla mnie atrakcyjne i pomocne, bo łatwiej mi było ogarnąć specyfikację automatów perkusyjnych, różnych syntezatorów, efektów itd. Teraz jest zdecydowanie prościej niż kiedyś, bo komponenty z Reasona można podłączyć jako wtyczkę VST, a w okresie gdy zaczynałem, szwedzkie oprogramowanie miało zamkniętą strukturę (jeśli chciałeś wrzucić jakąś swoją pętlę do samplera, to musiałeś posiadać dodatkowe oprogramowanie ReCycle), w przeciwieństwie do otwartego na zewnętrze wtyczki Abletona, który przede wszystkim dzięki słynnemu widokowi sesji stał się najpopularniejszym DAW-em i standardem na scenach klubowych.

Reason 11 – promo

Szczęśliwie, gdy wtajemniczałem się w produkcję muzyki, poznałem Kubę Sojkę, który startował ze swoimi warsztatami z produkcji w Ableton Live, jeszcze przed powstaniem Szkoły Muzyki Nowoczesnej. Dzięki pracy z innymi ludźmi i bardziej doświadczonymi producentami łatwiej mi było przyswoić nową wiedzę oraz wykorzystać ją w swojej muzyce, także zawsze warto rozważyć naukę u najlepszych.

Produkcja muzyki – Etap II: ROZWÓJ

Kontroler, para monitorów studyjnych średniej klasy oraz interfejs audio powinny być jednymi z pierwszych ulepszeń, jakie dokonasz – to popchnie Twoją pracę i muzykę do przodu. Warto też zainwestować w miejsce pracy. Kup wygodny fotel, biurko, statywy, a jeśli to możliwe, pracuj w miejscu, gdzie będziesz mógł spokojnie pracować nie przeszkadzając innym.

BEGINNER HOME STUDIO SETUP (and why every musician needs one)

Dodatkowo możesz pokusić się o zakup lepszej jakości wirtualnych instrumentów. W ubiegłej dekadzie sporo ludzi zorientowało się, że wirtualne instrumenty mają potencjał równie ogromny co analogowe graty. Największą furorę w branży muzycznej robiły takie wtyczki jak: Massive od Native Instruments, Sylenth1 od LennarDigital, a także Spectrasonics Omnisphere. Ostatnio często widzę u kolegów z branży Serum od Xfer.

Live Act – Najlepsze wirtualne syntezatory VST

Zobacz także: Arturia wypuściła kolejną część Collection

Produkcja muzyki – Etap III: SOLIDNY SETUP

Następnym krokiem jest zwykle zainwestowanie w monitory wyższej jakości i lepszy interfejs audio, przy jednoczesnym rozszerzeniu oferty oprogramowania i dodaniu kilku kluczowych elementów do Twojej muzyki – syntezatora, lepszego kontrolera lub mikrofonu. Droga, którą wybierzesz podczas rozbudowy swojego studia, będzie zależeć od twoich osobistych preferencji jako producenta i muzyka. Jeśli kochasz brzmienie i wygląd starych analogowych syntezatorów – kupisz je. Jeśli regularnie nagrywasz wokale – rozsądny mikrofon będzie na twojej liście życzeń. Wiadomo, istnieje wiele sposobów na rozstanie się z gotówką w niekończącej się drodze do „idealnego” studia. Komputer o wyższej specyfikacji pozwoli Ci na pracę przy bardziej rozbudowanych projektach.

The Best Computer For Music Production – What’s Needed And Why!

Tworzysz coraz bardziej zaawansowane kawałki, ale podczas produkcji zaczynasz mieć problem ze stabilnością procesora? Jak się okazuje, nie we wszystkich konfiguracjach konieczny jest zakup najnowszego sprzętu za kilka tysięcy. Alec Empire z Atari Teenage Riot znalazł swój balans w studiu. Sprawdźcie!

Alec Empire (Atari Teenage Riot) vlog: Are you ‘outraged’ over the $60.000 Mac Pro?

Jesteś przyzwyczajony do pracy na nowym oprogramowaniu i wtyczkach, które mogą zjadać Twój sprzęt? Aby popchnąć swoją produkcję, masz dwa wyjścia. Przestać używać procesożerczych wtyczek lub oprogramowania albo kupić nowe podzespoły lub komputer, który nadąży za Twoimi pomysłami. Cena najnowszego MacBooka Pro z procesorem M1 Max i 64 GB RAM oscyluje w okolicach 20 000 zł. Producent i youtuber L.Dre nagrał test nowego laptopa, gdzie przeładował swój projekt w Abletonie procesożerczymi wtyczkami Native Instruments, Omnisphere oraz Izotope – w dodatku ustawił próbkowanie na 64 sample. Efekty są widoczne.

The New Macbook Pro M1 Max is INSANE!

Mam nadzieję, że moje rady i spostrzeżenia były dla Was pomocne. Oczywiście zapraszam do pytania, komentowania i dzielenia się swoimi wspomnieniami z życia producenta.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →