Od szarej eminencji do bożyszcza gruzińskiej muzyki. Irakli Czarkwiani wiecznie żywy

fot. Irakli Charkviani
Artykuł Felieton Kultura
Irakli Czarkwiani

Gruzja na mapie melomana muzyki elektronicznej jest obecnie jednym z najważniejszych punktów nie tyle w skali kontynentu, ile świata. Jak to się stało, że ten kaukaski kraj, leżący na styku przeróżnych kultur, który przez dziesięciolecia był okupowany przez totalitaryzmy i daleko mu było do wpływów zachodnich, jest teraz tak popularny w światku klubowym? Jedną z osób, która miała wpływ na taki obrót sytuacji, był artysta powiązany z szarą eminencją aparatu państwowego. Jego ekscentryczny wizerunek, poezja i innowacyjne, eklektyczne podejście do brzmienia, które obejmowało alternatywny rock, muzykę elektroniczną i hip-hop, zmieniły Gruzję i Gruzinów na zawsze. Panie i panowie – Irakli Czarkwiani.

Prolog

We wrześniu 2017 roku pierwszy raz wybrałem się do Gruzji, gdzie grałem w klubie KHIDI w Tbilisi. Podróż ta była najbardziej niezwykłym przeżyciem w całej mojej karierze producencko-didżejskiej. Niezwykły klimat, ludzie, jedzenie, wino – generalnie miałem podobne odczucia, co Regal na załączonym obrazku.

REGAL meets: KHIDI (Tbilisi) GEO 2018

Kiedy pytałem swoich gruzińskich znajomych o to, kto z lokalnych artystów jest dla nich legendą, wszyscy bez dłuższego namysłu odpowiadali mi „Mephe, The King. A tym królem był pewien bardzo utalentowany i barwny artysta – Irakli Czarkwiani. Jego muzyka była najlepszym soundtrackiem do wędrówek po Tbilisi.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Irakli Czarkwiani – Modi Wavidet

Irakli Czarkwiani – narodziny Króla

Irakli Czarkwiani urodził się 19 listopada 1961 roku w stolicy Gruzji – Tbilisi, które w tamtym okresie znajdowało się w Związku Radzieckim. W historii muzyki popularnej (nawet na naszym rodzinnym podwórku) jako ciekawostkę, fakt lub artystyczną ściemę podaje się rodzinne konotacje artystów. Raper Sokół jest prapraprawnukiem Stanisława Wyspiańskiego (to fakt), a Peter Steele z Type O Negative mówił, że jego dalekim krewnym był Stalin. O ile w przypadku tego drugiego konotacje z jednym z najgorszych przypadków w historii ludzkości były marketingową zagrywką, tak w przypadku Czarkwianiego mamy do czynienia z czymś niezwykłym – barwny artysta z „dalekiego kraju” pochodził z rodziny, której członkowie byli szarą eminencją ZSRR.

Irakli Czarkwiani – Passport (союз)

Ojciec Czarkwianiego, Gela Czarkwiani, był uznanym dziennikarzem i dyplomatą (pełnił funkcję m.in. Ministra Spraw Zagranicznych niepodległej Gruzji w latach 1992-2005), zaś dziadek… wspólnikiem samego Józefa Stalina. Kandid Czarkwiani obejmował stanowisko Przewodniczącego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Gruzińskiej SRR w latach 1938-1952. Bez wątpienia tak mocne plecy pomogły Irakliemu w zdobyciu wartościowego wykształcenia (w 1982 roku ukończył Wydział Literatury Zachodnioeuropejskiej i Amerykańskiej Uniwersytetu w Tbilisi) oraz w dostępie do wielu dóbr z Zachodu, włączając w to podróże oraz oczywiście nową muzykę.

Irakli już od dzieciństwa przejawiał spory talent do tworzenia poezji oraz muzyki. Jego kariera zaczęła się już, jak był nastolatkiem, ale nabrała rozpędu dopiero u schyłku ZSRR, gdy w 1988 roku jego indie kolektyw Taxi wydał debiutancki album. Wtedy lokalna społeczność bardzo zainteresowała się twórczością Irakliego i jego kolegów.

TAXI – RAIN

Następnie Irakli pojawiał się w innych efemerycznych projektach, m.in. Children’s Medicine oraz Daira z siedzibą w Liverpoolu.

Children’s Medicine – I Need Your Love

UWAGA! Poniżej będzie SPOILER z filmu Mandarynki. To bardzo dobry film, tak że jeśli chcesz go zobaczyć, to przewiń do następnego akapitu!

Podczas burzliwego rozpadu ZSRR na Kaukazie oraz formowania się niepodległej Gruzji artysta przebywał na emigracji. W 1993 roku w Niemczech został wydany debiutancki solowy album Irakliego CharkvainiegoSvan Songs. Z tego akustycznego i smutnego nagrania pochodzi jego najpopularniejszy utwór – Me gadmovcurav Zgvas, który publiczność z Zachodu mogła poznać przy okazji łamiącego serce zakończenia nominowanego do Oscara filmu Mandarynki z 2013 roku.

Irakli Charkviani – Me gadmovcurav Zgvas

Niezaprzeczalny wpływ na twórczość artysty miała jego trzecia żona Ketato, którą możemy usłyszeć w wielu utworach.

Irakli Charkviani, Kekato
fot. Georgian Journal

Zobacz także: 5 nowych klubów w Europie, które warto odwiedzić

Irakli Czarkwiani – ku elektronice

Po wydaniu debiutanckiego albumu Irakli skupił się na produkcji soundtracków do sztuk teatralnych oraz filmów. To miało spory wpływ na jego twórczość, co przejawiało się w jeszcze bardziej eklektycznej muzyce. W 1998 roku ukazał się drugi studyjny album, Aphren, w którym jest już duża domieszka rave’u. Był to początek muzyki klubowej w Gruzji.

Irakli Czarkwiani – Gaigvidze Shvilo

Irakli Czarkwiani – Ahmed

Na początku nowego milenium została wydana kolejna płyta, Amo, która zawierała sporo hitów – w szczególności wyjątkowy, sensualny trip-hopowy kawałek Sex.

Irakli Czarkwiani – Sex

Ostatnim albumem Irakliego, który ukazał się za jego życia, był Savse wydany w 2004 roku – to był również okres, kiedy pojawiła się nowa fala jego fanów. Warto zaznaczyć, że właśnie wtedy wybrał Mephe, czyli Król, jako swój pseudonim. To był również bardzo płodny okres twórczy dla gruzińskiego artysty, o czym fani mogli się przekonać (niestety) po jego nagłej śmierci.

24 lutego 2006 roku Irakli Charkviani został znaleziony martwy w swoim domu. Jako przyczynę zgonu podaje się zawał serca.

Irakli Czarkwiani – wiecznie żywy

Pośmiertnie zebrano cały materiał muzyczny nagrany za życia muzyka oraz jego poezję. Wkrótce później zaprezentowano go na wydanej w 2007 roku Dzirs Mephe. Następnie w podobnej formie ukazały się kolejne zbiory niepublikowanego materiału: Tetri Gmerti oraz kompilacja z remasterami – The Best of King.

Irakli Czarkwiani – Verasdros

Irakli Czarkwiani – Shanxai

Twórczość Irakliego Czarkwianiego wywarła niezwykły wpływ na lokalną gruzińską scenę. W 2007 roku gruzińscy muzycy nagrali płytę ku pamięci swojego idola – Paper Ship – Tribute Album. Z kolei 19 listopada 2016 roku, z okazji 55. rocznicy urodzin muzyka, w ogrodzie Dedaeni w samym sercu Tbillisi otwarto instalację Władimira i Roko Imeriszwilich poświęconą Królowi.

Czarkwiani memorial
fot. Georgian Journal

Organizujesz wydarzenie i potrzebujesz bileterii lub wypromowania swojego wydarzenia?

Biletomat.pl znamy się na tym, co robimy – dostarczamy emocje uczestnikom wydarzeń, a ich organizatorom zapewniamy 20-letnie doświadczenie w branży rozrywkowej, niezawodność i skuteczność. Chcesz się o tym przekonać? Sprawdź warunki współpracy z bileterią Biletomat.pl, która wraz z Muno.plRytmy.pl i FTB.pl tworzy rodzinę marek grupy mediowej Time For Friends. Naszym celem jest Twój sukces, a dzięki kompleksowej obsłudze przy sprzedaży biletów i promocji wydarzeń jest on w zasięgu Twojej ręki. Dołącz do stale wydłużającej się listy naszych partnerów, z najbardziej znanymi klubami w Polsce i organizatorami największych imprez, koncertów i festiwali.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →