Za didżejką wiek nie ma znaczenia

fot. David Guetta Tommorowland
Artykuł Lifestyle
guetta

Niektórzy myślą, że muzyka elektroniczna, a w szczególności jej klubowe odmiany, są zarezerwowane tylko dla młodych. Artyści sceny klubowej, których kariery obserwujemy od lat, łamią ten stereotyp. Mnóstwo didżejów i producentów, którzy mieli wpływ na dynamiczny rozwój muzyki klubowej, wciąż czynnie i prężnie działa na scenie oraz kreuje nowe trendy. Niewielu ludzi ma świadomość, że większość z nich urodziła się w latach... 60.! Czasem ciężko nam rozkminić to, jak ten czas leci.

Wiek a sława DJ-a

Specjaliści rozwoju osobistego, mówią: „nigdy nie powinieneś pozwolić, aby wiek zniechęcił cię do podążania za swoimi marzeniami.” Ok. Didżeje i producenci to dość łatwy przykład pokazania atrakcyjnego życia po czterdziestce. Wieczna zabawa, kasa, podróże itp. To tylko wierzchołek góry lodowej. Tak naprawdę wielu z niżej wymienionych artystów jest wciąż na scenie, nie tylko dzięki talentowi, ale również ciężkiej pracy – również managementu, dzięki którym w ogóle wiesz, kim ten artysta jest i co dobrego dla sceny zrobił. Reasumując, nigdy nie jest za późno, by dotrzeć do mas – najważniejsze są umiejętności, wiedza i pomysł. Wiek to tylko liczba.

Simeon Coxe (Silver Apples) – ur. 1938, zm. 2020 [aktywny jeszcze w 2017]

Zanim przejdę do przykładów ze standardowego klubowego podwórka, muszę wspomnieć o jednym z pionierów elektroniki – Amerykaninie Simeonie Coxe z eksperymentalno-psychodelicznej grupy Silver Apples, która za wielką wodą była niczym wczesny Kraftwerk. Przed jego śmiercią w 2020 roku widziałem go na żywo w 2017 na katowickim OFF Festivalu. Coxe miał wtedy 79 lat, co czyni go prawdopodobnie najstarszym artystą, jaki kiedykolwiek wystąpił na tym wydarzeniu i jakiego kiedykolwiek widziałem w życiu na scenie z oscylatorami. Jego archaiczny sprzęt wzbudził sensację nawet wśród dźwiękowców. Poniżej znajdziecie dobry filmik z jego gdańskiego występu na SpaceFest. Niezapomniany koncert.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Silver Apples – Oscillations (Live at SpaceFest!)

Carl Cox – 60 lat

Świeży solenizant! Jeszcze przed początkiem pandemii Carl Cox zapowiadał koniec kariery, jednak wciąż możemy go usłyszeć na największych arenach świata i oby jak najdłużej!

Carl Cox @ Time Warp 2019 – ARTE Concert

Paul Oakenfold – 58 lat

Dzięki owocnej współpracy z Madonną jest to pierwszy w historii didżej, którego branża muzyczna postawiła na równi z artystami rock’n’rolla.

Madonna – Celebration

Fatboy Slim – 59 lat

Zanim cały świat poznał jego twórczość za pośrednictwem spotów reklamowych czy filmów, śpiewał i tańczył w boysbandzie.

THE HOUSEMARTINS – CARAVAN OF LOVE

Sven Vath – 58 lat

Podobnie jak Fatboy Slim, przed staniem się czołową twarzą sceny klubowej, śpiewał i tańczył.

Zobacz też: Munocast 013: Jurek Przezdziecki: „Muzyk musi udowadniać sobie, że wciąż jest sens, aby się tym zajmować”

Pete Tong – 61 lat

Jedna z czołowych postaci sceny klubowej – DJ, producent, ale przede wsyzstkim dziennikarz BBC, animator sceny.

Aphex Twin – 51 lat

Richard David James również skończył 50 lat, choć ludzi mało to dziwi, bo już w latach 90. przez brodę wyglądał dość poważnie jak na dwudziestoparolatka.

Ricardo Villalobos – 52 lata

Wiecznie młody!

Tiesto – 53 lata

Choć złote lata ma już za sobą, to jego starsze produkcje wciąż wzbudzają emocje i zapewniają wypełnione sale.

David Guetta – 55 lat

Prawdopodobnie najlepszy dowód na to, że można osiągnąć sukces w branży po 40. Zanim na dobre rozpętał modę na EDM pod koniec lat 2000., współpracował z lokalnymi artystami, a na poniższym filmiku rzuca vinylami w publikę.

Armin Van Buuren – 45 lat

Autor najbardziej znanej „smutnej piosenki trance”, którą pod koniec lat 2000. rozgłośnie radiowe puszczały na okrągło, również zbliża się do 50.

Hernan Cattaneo – 57 lat

Pod koniec ubiegłego roku w selekcji najlepszych setów progressive house Adama Gorczycy nie mogło zabraknąć czołowego argentyńskiego artysty. Lata płyną, a Hernan wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie.

Westbam – 57 lat

Pewne rzeczy są niezmienne – trudno sobie wyobrazić Mayday bądź Rave the Planet bez Maximiliana Lenza, czyli Westbama.

Takkyu Ishino – 55 lat

Choć japoński didżej i producent już nie jest tak znany w Europie jak jeszcze na początku wieku, tak na lokalnej scenie wciąż można go usłyszeć.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →