Naukowcy pracują nad lekiem na ubytek słuchu

fot. Damon Hall / Unsplash
News

W Harvard Medical School (HMS) opracowano nowy "koktajl leków", który może pomóc w regeneracji komórek zmysłowych w uchu wewnętrznym i może wyleczyć utratę słuchu. Badania te otwierają szansę na poprawę jakości życia milionów ludzi na całym świecie.

Walka o słuch. Mamy progres?

Jak możemy przeczytać w artykule Ryana Jaslowa, opublikowanym w zeszłym tygodniu na stronie HMS, zespół naukowców przeprogramował ścieżki genetyczne w uchu wewnętrznym myszy w celu regeneracji komórek zmysłowych za pomocą koktajlu molekuł. Wykorzystując molekuły zwane „małymi interferującymi RNA” (siRNA), zespół był w stanie usunąć geny hamujące aktywację szlaku genetycznego umożliwiającego wzrost komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym.

Te odkrycia są niezwykłe, ponieważ w całej historii ubytków słuchu, zdolność do regeneracji komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym była „świętym Graalem”. Mamy teraz koktajl podobny do leku, który ukazuje wykonalność podejścia, które możemy zbadać pod kątem przyszłych zastosowań klinicznych – powiedział Zheng-Yi Chen, profesor nadzwyczajny otolaryngologii HMS i współpracownik naukowy w Laboratoria Eaton-Peabody w Mass Eye and Ear

Koniecznie przeczytaj: Jest bardzo źle. Już połowa z nas ma problemy ze słuchem z powodu uczestnictwa w imprezach

Komórki zmysłowe, zwane też jako komórkami słuchowymi, rzęskowymi lub włoskowatymi, w uchu wewnętrznym działają jak biologiczne mikrofony, odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów dźwiękowych z ucha wewnętrznego do mózgu. Ludzie nie mają zdolności do regeneracji komórek zmysłowych, w przeciwieństwie do niektórych gatunków ryb, ptaków i gadów. Naukowcy planują przetestować leczenie na większych zwierzętach, zanim przejdą do badań klinicznych na ludziach. Jeśli się powiedzie, badania mogą mieć głęboki wpływ na osoby, które utraciły część słuchu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Sprawdź także: Idziesz do klubu? Weź zatyczki. Problemy ze słuchem są już chorobą cywilizacyjnąPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →