Najlepsze wydawnictwa miesiąca – styczeń 2023

Dzień dobry! Wzorem serii zestawień "Najlepsze miksy miesiąca" zainaugurowanej przez Pawła Chałupę , postanowiliśmy stworzyć podobny format - tym razem prezentujący, naszym zdaniem, najlepsze i najciekawsze premierowe wydawnictwa elektroniczne miesiąca. Zapraszamy!
ALBUMY I KOMPILACJE
Artysta: Moby
Tytuł: Ambient 23
Label: wydanie własne
Styl: ambient, elektronika eksperymentalna
Rok 2023 zainaugurował Moby, swoim jubileuszowym, dwudziestym albumem w dyskografii. Ambient 23 jest długim, bo ponad 2 godzinnym wydawnictwem inspirowanym klasykami gatunku jak Brian Eno, czy Jean Michele Jarre. Sam artysta powiedział, że jest to muzyka, „która ma pomóc przeżyć te niespokojne czasy”.
Moby – Ambient 23
Artysta: różni
Tytuł: RSPX presents Actualize Pt. 1
Label: Rekids
Styl: Techno (RAW / Deep / Hypnotic)
Matt Edwards, czyli Radio Sleve, założyciel oficyny Rekids prezentuje swoją pierwszą część serii Actualize, w której znajdziecie same, nowe sztosy z old-schoolowym pazurem idealnie nadające się zarówno do odsłuchu domowego jak i do miksu.
V.A. – RSPX presents Actualize Pt. 1
Artysta: PRSPCTV aka XENTRIX
Tytuł: Decades Of Influences
Label: Arkham Audio
Styl: techno (RAW / Deep / Hypnotic)
Belgijski weteran sceny techno wydał swój obszerny longplay wzbogacony o remiksy gości. Chociaż utwory są głównie zorientowane na parkiet i techno wzbogacone o groove, przybierają też charakterystyczne dla PRSPCTV mroczne i hipnotyczne melodie.
PRSPCTV aka XENTRIX – Decades Of Influences
Artysta: różni
Tytuł: Resolution I
Labelt: Sacred Court
Styl: hard techno
Ta kompilacja jest warta uwagi, choćby przez obecność naszej reprezentantki, o której coraz głośnie na świecie – MOIA, która zaprezentowała mocno gotycki, dynamiczny kawałek Katharsis. Aneed prezentuje remake klasyka Faithless – Insomnia, pod nazwą Music for sad people, Brecc przenosi nas do przyszłości w 2087, a Dexphase przyśpiesza.
V.A. – Resolution I
Artysta: Łukasz Poleszak a.ka. Wudec
Tytuł: Missing Pages
Label: Nagrania Somnambuliczne
Styl: dub, ambient, elektronika eksperymentalna
Każda osoba wtajemniczona w polską elektronikę wie jak bardzo płodym artystą jest Wudec – choć w latach kiedy był na emigracji w Londynie zmagał się z kryzysem twórczym, tak liczba jego projektów, oraz szkiców utworów stworzona na przestrzeni lat może śmiało się równać z weteranami pokroju Boards of Canada czy Autechre. Tak właśnie Łukasz Poleszak odkopał kolejny stos dziesięciu zagubionych kawałków (najstarszy z nich powstał w 2009, a najnowszy przed kilkoma tygodni) i zaprezentował je w formie kolejnego album pod egidą Nagrań Somnambulicznych. Jak możecie się spodziewać Missing Pages jest to kolejną wyprawą do gotyckiego świata mroku i magii, w specyficznym dla producenta „trippintronicznym” stylu, z którego doskonale go znacie.
Wudec – Missing Pages
Artysta: Various Artist
Tytuł: HYS.K006.1
Label: HAYES
Styl: techno
Długo oczekiwana seria kompilacyjna ze stajni HAYES. Osiem utworów od producentów definiujących współczesne brzmienie techno to jedna z najmocniejszych, styczniowy propozycji. Potęga brzmienia od Roll Dann, Divide, Perfo czy Jay York zadowoli najwybredniejszego słuchacza.
Roll Dan – Animal Language
EP-ki
Artysta: Worg
Tytuł: Il Piano di Medea
Label: Lykos Records
Styl: techno
Włoski producent ma do zaoferowania trzy przestrzenne ambientalne, techno kawałki dobrze brzmiące zarówno do domowego odsłuchu jak i do mixu na beforze i afterze oraz minimalistyczny, acidowy remix Neel’a. Fani włoskiego artystycznego techno pokroju Donato Dozzy’ego będą zadowoleni!
Worg – Il Piano di Medea
Artysta: Fadi Mohem
Tytuł: Mohem 02
Label: wydanie własne
Styl: techno
Całkiem świeżo upieczony rezydent berlińskiej świątyni techno udowadnia, że nie bez przyczyny znalazł się w tamtejsze elicie. Za atrakcyjnym wydawnictwem złotego chłopca Berghain kryje się pewna formuła. Fadi Mohem w unikalny sposób łączy fascynacje dawnym brzmieniem berlińskiego klubu z nowoczesnym podejściem do techno. Jego najnowsza EP-ka jest bliska perfekcji – Mohem jest ekspertem w unowocześnianiu ponadczasowych dźwięków techno, o czym przekonacie się w dwóch długich, romansujących z dub techno utworach.
Fadi Mohem – Mohem 02
Artysta: Altinbas
Tytuł: Illumination
Label: Token
Styl: techno
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy Altinbas wydał muzykę w iście imponujących labelach – SK_Eleven, Voltage i jego własnym Observer Station. Styczniowa propozycja od belgijskiego producenta to efekt współpracy z legendarną oficyną Token. Znany z tworzenia klubowych tekstur z najwyższą dbałością o szczegóły, Altinbas dokłada swoje cztery utworu do katalogu kluczowej techno oficyny na świecie. Sprawdźcie koniecznie jak brzmi techniczna, gęsta atmosfera owiana tajemniczością i ciężko identyfikowalnym krajobrazem dźwiękowym.
Altinbas – Illumination
Artysta: Svarog
Tytuł: The Meaning of Life
Label: Crescent London
Styl: techno , ambient, muzyka eksperymentalna
Za najnowsze wydawnictwo nakładem Crescent London odpowiedzialny jest dobrze znany w naszym kraju Svarog. Produkcje ukraińskiego producenta skupiają się na mrocznych, sugestywnych teksturach łączących industrialne dźwięki i atmosferyczne pejzaże – w takiej stylistyce wybrzmiewa również jego najnowsza EP-ka. Warto się nad nią pochylić, zwłaszcza, że równie fantastyczną robotę w swoich remiksach zrobili Michał Wolski i Laima Adelaide.
Svarog – The Meaning of Life
Artysta: Nørbak
Tytuł: Verdade Absoluta
Label: MORD
Styl: techno
Powrót portugalskiego producenta do holenderskiej oficyny MORD, należącej do Basa Mooy’a. Portugalski artysta ponownie wykorzystuje dogłębną znajomość klasycznego techno łącząc je z nowoczesnym brzmieniem. W efekcie otrzymujemy wydawnictwo z potężnym, parkietowym potencjałem. Uważni słuchacze na pewno doszukają się tutaj naleciałości pracami Oscara Mulero – sam Nørbak nie kryje fascynacji hiszpańskim maestro, inspirując się nim przy swoich utworach. Wydawnicze sloty dla MORD zarezerwowane są dla najlepszych w grze – poniżej przekonacie się, że to miejsce również dla Nørbaka.
Nørbak – Verdade Absoluta
Artysta: Phil Berg
Tytuł: Utaroh
Label: self release
Styl: techno
Phil Berg to prawdopodobnie najciekawszy dj i producent nowej fali techno. Regularnie wydaje na świat bezbłędne EP-ki i dostarcza energetycznych, mistrzowskich setów. To one pozwalają mu coraz szerzej otwierać najlepsze techno wrota, występując w takich miejscach jak Tresor czy Bassiani. Tym razem kompleksowo wziął sprawę w swoje ręce – nagrał, wydał, wypromował i stworzył projekt graficzny do EP-ki z czteroma parkietowymi killerami.
Phil Berg – Utaroh
Artysta: naked relaxing
Tytuł: naked
Label: Potop Records
Styl: techno
W osobnym tekście poświęconym wydawnictwu autorstwa naked relaxing, Hubert Grupa napisał:
naked relaxing nie zaskoczył mnie tym, że nagrał znakomity materiał. Niespodzianką jest fakt, iż jest to materiał tak dopieszczony, tak „wymuskany”, lecz jednocześnie zachowujący przy tym gigantyczną moc i siłę uderzenia. Warta docenienia jest umiejętna dywersyfikacja utworów w zakresie ich estetyki i struktury. Warsztat Olka Kaźmierczaka już teraz pozwalałby bez trudu na przygotowanie czterech kawałków w stylu Victoria’s Secret czy Haos i każdy z nich byłby świetny. Zamiast tego naked relaxing postawił na spore zróżnicowanie, co mogło zakończyć się porażką, a ostatecznie jest bezapelacyjnym sukcesem – każdy track na EP-ce jest równie interesujący, świeży i mocny Nie ma tu wtórności, nie ma obniżki formy, nie ma drogi na skróty. naked EP to kapitalnie wykonana rzemieślnicza robota producencka i jednocześnie odważna, artystyczna wizja twórcy, który ma otwartą głowę.
Pełny tekst na temat naked EP znajdziecie tutaj.
naked relaxing – naked EP
SINGLE I REMIKSY
Artysta: Doug Richards
Tytuł: It’s it for you
Label: wydanie własne
Styl: electroclash
Nie mam pojęcia skąd Doug Richards jest ani kto to jest – artysta/ka wydał/a tylko ten jeden numer własnym sumptem, nigdzie też nie można znaleźć informacji na temat tego projektu. Jeśli to debiutant/ka, to mamy kandydata/kę na wyróżnienie w podsumowaniu roku. It’s it for you to jest po prostu banger!
Doug Richard – It’s it for you
Artysta: Overmono
Tytuł: Is U
Label: XL Recordings
Styl: breaks, UK beat
Po serii udanych wydawnictw i głośnych EP-ek duet Overmono zapowiada swój debiutancki longplay. Do sieci trafił singiel Is U zawierający jeszcze dwa dodatkowe utwory.
Overmono – Is U
Artysta: Clark
Tytuł: Town Crank
Label: Throttle Records
Styl: IDM, alternative, electronica
Chris Clark wrzucił do sieci zapowiedź nadchodzącego albumu Sus Dog, który wyprodukował sam Thom Yorke z Radiohead. Ma być to pierwsze tak bardzo piosenkowe wydawnictwo producenta z St. Albants – po singlu Town Crank raczej nie mamy wątpliwości.
Clark – Town Crank
Artysta: Boombass
Tytuł: PPPARADISE
Label: Lovesupreme
Styl: rave, breakbeat
Prawdopodobnie największa niespodzianka tego miesiąca i po kilku dniach od premiery śmiem twierdzić, że ten kawałek wpada w ucho jak nóż w masło. Połowa legednarnego duetu, czołowego projektu sceny french touch, czyli Cassius – Hubert Blanc-Francard, znany pod aliasem Boombass, zapowiedział nową EP-kę, której singiel brzmi bardziej jak Kode9 i współcześni reprezentanci brytyjskiej sceny klubowej, niż jego wcześniejsze dokonania. Artysta inspirował się.. soundtrackiem z gier konsolowych początku milenium!
Boombass – PPPARADISE
Artysta: Everything But The Girl
Tytuł: Nothing Left To Lose
Label: Buzzin’ Fly Records
Styl: electronic, trip-hop
Hubert Grupa w tekście poświęconym nowemu singlowi i powrotowi Everything But The Girl:
Słuchając najnowszego numeru można stwierdzić, iż dla Tracey Thorn czas stanął w miejscu. 61-letnia wokalistka brzmi absolutnie doskonale, a jej głos w niczym nie ustępuje temu, jak brzmiał ponad dwie dekady w tył. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej twórczości, Nothing Left To Lose przepełnione jest emocjami – w warstwie lirycznej kawałek brzmi jak romantyczno-nostalgiczna pocztówka z przeszłości, lecz na tym kończą się flashbacki. Dźwiękowo to jak najbardziej współcześnie brzmiąca kompozycja, łącząca w sobie elementy trip-hopu, 2stepu czy IDMu.
Everything But The Girl – Nothing Left To Lose
Warto dodać, że singiel doczekał się arcyciekawego i udanego remiksu autorstwa polskiego didżeja i producent, Lcasie. Nothing Left To Lose w deepowo-dubowej odsłonie brzmi zdecydowanie bardziej tanecznie, co nie oznacza, że traci swój pierwotny, nostalgiczno-romantyczny charakter. Lcaise udowodnił, że dekonstruując i zarazem komplikując ramę rytmiczną utworu można wpuścić do niego sporo świeżości zachowując jednocześnie wszystkie najważniejsze składowe zbudowanego wokół kawałka klimatu.
Everything But The Girl – Nothing Left To Lose (Lcaise Edit)
Alison Goldfrapp & Claptone – Digging Deeper
Artysta: Alison Goldfrapp, Claptone
Tytuł: Digging Deeper
Label: Skint Records
Styl: electronic, house
Po ponad 23 latach działania w zespole, który swoją nazwę wziął od jej nazwiska, Alison Goldfrapp postanowiła rozpocząć nowy/stary rozdział jako artystka. Brytyjska wokalistka zapowiada premierę solowego materiału. Jego pierwszy zwiastun już tu jest. Do nagrania utworu Diggin Deeper Goldfrapp zaprosiła doskonale znaną postać współczesnej sceny klubowej, a mianowicie Claptone’a. Hubert Grupa:
Utwór posiada wszystkie cechy charakterystyczne zarówno dla stylu Alison Goldfrapp, jak i Claptone’a. Subtelny, choć pełen emocji wokal Brytyjki doskonale odnajduje się w prostej, jednak całkiem udanej kompozycji Niemca, osadzonej na house’owej ramie. Utwór przypomina wiele poprzednich produkcji Claptone’a, jednak nie ma w tym nic złego. Rozwijany, a następnie pielęgnowany latami styl artysty stał się powodem, dla którego pokochały go tysiące odbiorców na całym świecie.
Sprawdź także
MunoEuropa: Słowacja

MunoEuropa: Czechy

Lenin, horrory,”The Big Bang Theory”. Opowieść o thereminie

Dr. Motte: „W pewnym momencie we wszystkich krajach odbędą się parady techno”

Sprawdź także

MunoEuropa: Słowacja

MunoEuropa: Czechy

Lenin, horrory,”The Big Bang Theory”. Opowieść o thereminie
