Możliwy drastyczny wzrost cen amerykańskich wiz dla artystów z państw bez ESTA

Detroit for. Doug Zuba / Unsplash
Kultura News
detroit

W 2020 Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) zaproponował podwyższenie opłat za wizę o 50 procent - ostatecznie tej podwyżki nie wprowadzono. Teraz padła propozycja, która jeśli wejdzie w życie znacząco utrudni możliwość występowania w Stanach Zjednoczonych Ameryki artystom nie posiadających paszportu jednego z 39 krajów należących do programu bezwizowego - ESTA.

Horrendalny wzrost

Ubieganie się o amerykańską wizę O lub P, potrzebnym artystom do koncertowania lub zamieszkania w USA, może być o ponad dwukrotnie droższe, jeśli nowelizacja przepisów wejdzie w życie. Zgodnie z oficjalną propozycją Amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS), wnioski o wizę P, przeznaczoną dla artystów przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych Ameryki w celu tymczasowego występu, wzrosną z obecnej stawki 460 USD do aż 1615 USD, podczas gdy wiza O (długoterminowa wiza pracownicza) wzrośnie z 460 USD do 1655 USD. Obie podwyżki obejmują dopłatę w wysokości 600 USD na finansowanie programu azylowego rządu USA. Według DHS podwyżki te są potrzebne ze względu na duże zapotrzebowanie i niewystarczającą liczbę pracowników w Departamencie Obywatelstwa i Imigracji. DHS zaleca również ograniczenie każdego wniosku wizowego do maksymalnie 25 osób – w sytuacji jeśli liczba osób w grupie przekroczy tę liczbę, wymagane będzie odrębne zgłoszenie. Wśród innych zmian wymienionych w dokumencie są dłuższe ramy czasowe przetwarzania składek – usługa wyceniona na 2500 USD trwa obecnie 15 dni kalendarzowych, ale DHS sugeruje zmianę na 15 dni roboczych. Ostatni raz opłaty za wizy dla artystów wzrosły w 2016 roku. Nowe podwyżki cen nie ograniczają się tylko do artystów. Inne rodzaje wiz dla pracowników zagranicznych w USA, w tym H-1B, również mają wzrosnąć w ramach wniosku.

My Immigration Story | US Work Visa for Musicians [O1B, F1, OPT]

USA dla wybranych

Polska jest od 2019 włączona do programu bezwizowego ESTA, jednak jeżeli (tak, to skrajny przypadek ale warty odnotowania!), któryś z artystów od 1 marca 2011 odwiedził Iran, Syrię, Irak lub Sudan (nie w celach dyplomatycznych, bądź wojskowych) lub ma obywatelstwo, któregoś z wymienionych krajów musi ubiegać się o wizę. Przyjrzyjmy się liście krajów objętymi programem:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Andora, Austria, Australia, Belgia, Brunei, Chile, Czechy, Dania, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Japonia, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Portugalia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Singapur, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan i Wielka Brytania

Wnioski są jasne – na ewentualnym wzroście cen wiz najbardziej ucierpią artyści nie posiadający paszportu jednego z wyżej wymienionych krajów, bądź Kanady, której obywatele (nie posiadający podwójnego obywatelstwa) mogą swobodnie się poruszać po USA.

Sama’ Abdulhadi | Boiler Room Palestine

Więcej informacji znajdziecie w oficjalnym dokumencie DHS.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →