Możliwy drastyczny wzrost cen amerykańskich wiz dla artystów z państw bez ESTA
W 2020 Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) zaproponował podwyższenie opłat za wizę o 50 procent - ostatecznie tej podwyżki nie wprowadzono. Teraz padła propozycja, która jeśli wejdzie w życie znacząco utrudni możliwość występowania w Stanach Zjednoczonych Ameryki artystom nie posiadających paszportu jednego z 39 krajów należących do programu bezwizowego - ESTA.
Horrendalny wzrost
Ubieganie się o amerykańską wizę O lub P, potrzebnym artystom do koncertowania lub zamieszkania w USA, może być o ponad dwukrotnie droższe, jeśli nowelizacja przepisów wejdzie w życie. Zgodnie z oficjalną propozycją Amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS), wnioski o wizę P, przeznaczoną dla artystów przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych Ameryki w celu tymczasowego występu, wzrosną z obecnej stawki 460 USD do aż 1615 USD, podczas gdy wiza O (długoterminowa wiza pracownicza) wzrośnie z 460 USD do 1655 USD. Obie podwyżki obejmują dopłatę w wysokości 600 USD na finansowanie programu azylowego rządu USA. Według DHS podwyżki te są potrzebne ze względu na duże zapotrzebowanie i niewystarczającą liczbę pracowników w Departamencie Obywatelstwa i Imigracji. DHS zaleca również ograniczenie każdego wniosku wizowego do maksymalnie 25 osób – w sytuacji jeśli liczba osób w grupie przekroczy tę liczbę, wymagane będzie odrębne zgłoszenie. Wśród innych zmian wymienionych w dokumencie są dłuższe ramy czasowe przetwarzania składek – usługa wyceniona na 2500 USD trwa obecnie 15 dni kalendarzowych, ale DHS sugeruje zmianę na 15 dni roboczych. Ostatni raz opłaty za wizy dla artystów wzrosły w 2016 roku. Nowe podwyżki cen nie ograniczają się tylko do artystów. Inne rodzaje wiz dla pracowników zagranicznych w USA, w tym H-1B, również mają wzrosnąć w ramach wniosku.
My Immigration Story | US Work Visa for Musicians [O1B, F1, OPT]
USA dla wybranych
Polska jest od 2019 włączona do programu bezwizowego ESTA, jednak jeżeli (tak, to skrajny przypadek ale warty odnotowania!), któryś z artystów od 1 marca 2011 odwiedził Iran, Syrię, Irak lub Sudan (nie w celach dyplomatycznych, bądź wojskowych) lub ma obywatelstwo, któregoś z wymienionych krajów musi ubiegać się o wizę. Przyjrzyjmy się liście krajów objętymi programem:
Andora, Austria, Australia, Belgia, Brunei, Chile, Czechy, Dania, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Japonia, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Portugalia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Singapur, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan i Wielka Brytania
Wnioski są jasne – na ewentualnym wzroście cen wiz najbardziej ucierpią artyści nie posiadający paszportu jednego z wyżej wymienionych krajów, bądź Kanady, której obywatele (nie posiadający podwójnego obywatelstwa) mogą swobodnie się poruszać po USA.
Sama’ Abdulhadi | Boiler Room Palestine
Więcej informacji znajdziecie w oficjalnym dokumencie DHS.