Mocny line-up, a to jeszcze nie koniec. Co w tym roku na Tauronie?

fot. Tauron Nowa Muzyka / Facebook
Festiwale Zapowiedzi
Tauron

Nadeszła wiosna, a co za tym idzie już coraz bliżej do letniego sezonu festiwalowego. Wyjątkowo w tym roku jednym z inauguracyjnych wydarzeń lata, będzie katowicki festiwal Tauron Nowa Muzyka. Za niecałe trzy miesiące do Strefy Kultury w samym sercu stolicy Górnego Śląska przybędzie gama świetnych artystów, zarówno wschodzących gwiazd jak i legend sceny szeroko pojętej muzyki elektronicznej i nie tylko.

Pionierzy i legendy sceny elektronicznej

Nie jest tajemnicą, że na Tauronie poza nową muzyką, pojmowaną jako dopiero co wydane utwory, możemy znaleźć zespoły, które swoim innowacyjnym brzmieniem przyczyniły się do rozwoju branży muzycznej zarówno w sferze kompozycji, co w sensie technologicznym, poprzez popularyzację nowych rozwiązań jak syntezatory. W czerwcu do Katowic przybędzie legendarny niemiecki projekt Tangerine Dream, który zaprezentuje materiał z ostatniej płyty Raum. Niewątpliwie gwiazdą tegorocznej edycji line-upie, jest brytyjski duet Orbital – bracia Hartnoll, to legendy i jeden z czołowych projektów wczesnej brytyjskiej sceny klubowej, którzy wciąż świetnie radzą sobie zarówno w studio jak i na scenie. Poza ich instant klasykami, będziemy mogli posłuchać ich nowe kawałki, ze świeżo wydanego albumu Optical Delusion. Dla wielu osób największą gwiazdą 18. edycji Taurona jest powracający po latach przerwy Röyksopp. Duet podchodzący ze znajdującego się za kołem podbiegunowym dalekiego Tromsø na północy Norwegii to jeden z najpopularniejszych i najważniejszych elektronicznych projektów lat 00., który osiągnął spore uznanie nie tylko w wąskich kręgach krytyków, czy wtajemniczonych melomanów, ale również w mainstreamie – swego czasu ich kawałki często można było usłyszeć w popularnych rozgłośniach radiowych, grach, filmach, a producenci spotów reklamowych z wielką przyjemnością umieszczali ich muzykę w tle swoich produkcji.

Röyksopp – Oh, Lover ft. Susanne Sundfør (Official Visualiser)

Orbital – Halcyon On and On

Tangerine Dream – Raum

Starzy dobrzy znajomi

Na 18. edycji Taurona nie zabraknie również dobrze znanych pubiczności artystów i przyjacieli festiwalu, którzy powracają do programu ze świeżym materiałem. W czerwcu będziemy mogli usłyszeć premierowy materiał Maxa Coopera w monumentalnej sali NOSPR-u (to z pewnością będzie niezapomniane widowisko!), a także piosenki Chrisa Clarka – obaj artyści pojawili się ostatnio na katowickim festiwalu w 2017 roku. Z kolei Hudson Mohawke, który również był jednym z wcześniejszych gości raczkującej marki festiwalu powraca aż po 11 latach, z zestawem nowych bangerów, które nie pozwolą Wam wyjść z parkietu! A jeśli będziecie potrzebowali odpocząć to ambientalne i minimalistyczne pętle Williama Basinskiego pomogą Wam się zrelaksować.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Max Cooper – Everything

Clark – Clutch Pearlers

Hudson Mohawke – Bicstan

William Basinski – For David Robert Jones

Gwiazdy teraźniejszości

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Sudan Archives, której unikalna twórczość na styku eksperymentalnego R&B, muzyki elektronicznej, afrykańskiej, popowej i offowego hip-hopu, zdobyła ostatnio spore uznanie zarówno wśród słuchaczy jak i krytyków. Wystąpi również jeden z najważniejszych współczesnych producentów, Kanadyjczyk który z niszowego twórcy eksperymentalnej elektroniki, stał się współpracownikiem gwiazd największego formatu (tak tak The Weeknd wiele mu zawdzięcza) i fenomenem nowej muzyki, Daniel Lopatin znany popularnie pod enigmatycznym aliasem Oneothrix Point Never – taka ciekawostka, bowiem pierwszy trzon poprawnie wymawia się sylabami One-o-thrix. Oczywiście nie mogło również zabrkanąć silnego importu z Niemiec osobowości muzyki klubowej – przybędzie m.in. jeden z rezydentów Berghain, Answer Code Request oraz doskonale znana polskiej publiczności, czołowa niemiecka didżejka i producentka, Helena Hauff.

Sudan Archives – NBPQ (Topless)

Oneohtrix Point Never – Lost But Never Alone

Answer Code Request – Calm Down

Helena Hauff – Gift

Nowe twarze

Katowicki festiwal Tauron Nowa Muzyka to nie tylko znane akty, ale przede wszystkim nowe twarze, debiuty, artystyczne fuzje i nowa, nieznana publiczności muzyka. W czerwcu zobaczymy i usłyszymy znajomitych, nowych, zdolnych artystów i artystki zarówno z Polski i zagranicy – m.in. Komfortrauschen, Best Boy Electric, Acid Pauli, Animistic Beliefs, Biig Piig, czy Pva.

Komfortrauschen – Wand (Live)

Best Boy Electric | HÖR – Jan 27 / 2022

Na ten moment tak właśnie prezentuje się line-up 18. edycji Taurona. Pamiętajcie, że to jeszcze nie koniec festiwalowych ogłoszeń – niebawem powinniśmy poznać kolejnych artystów.

tauron 23
fot. materiały prasowe

Tauron Nowa Muzyka 2023 – bilety

Karnety dwudniowe na katowicki festiwal Tauron Nowa Muzyka znajdziecie na stronie Biletomat.pl w cenie 349 zł. W sprzedaży pojawiły się również bilety jednodniowe – te z kolei otrzymamy w kwocie 199 zł.

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 aftermovie (extended)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →