Massive Attack ze wsparciem uchodźców i na ratunek Malawi. Prace Banksy’ego sprzedane

Fot. Matthew Shaver / WXPN
News
Massive Attack, Banksy

Massive Attack atakują! Brytyjski duet wystawił na sprzedaż dwie prace tajemniczego artysty ulicznego, Banksy'ego, aby wesprzeć wybrane przez siebie cele charytatywne. "Poczuliśmy się zmuszeni pomóc" - skomentowali.

Słysząc o akcji Massive Attack wystawiających charytatywnie obrazy Banksy’ego, przed oczami jawi mi się popularny mem ze wskazującymi siebie nawzajem Spidermanami. Nie od dzisiaj przecież wiadomo o krążących plotach sugerujących, iż to członek legendarnego duetu, Robert Del Naja, stoi za postacią nieuchwytnego po dziś dzień tajemniczego artysty. Na „niekorzyść” 3D i jego potencjalnej siatki artystów kryjących się pod nazwą „Banksy”, przemawia zbieżność pojawiania się grupy Massive Attack w danych miastach, czy to z powodu koncertu, czy też sesji nagraniowej, a powstawaniem kolejnych graffiti. Na domiar „złego” sam Del Naja wielokrotnie wystawiał swoje parce na sprzedaż, co dodatkowo podkręca atmosferę wokół postaci brytyjskiego artysty street art.

massive attack, Banksy

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fot. Davoud D.

Massive Attack ze wsparciem dla Malawi

Nie patrząc na powracające jak boomerang teorie spiskowe, Massive Attack ponownie robią swoje. Założony w 1987 roku przez Del Naja i Granta Marshalla zespół, wystawiał na sprzedaż dwie rzadkie grafiki Banksy’ego, zbierając ponad 140 tyś. funtów na cele charytatywne. Sprzedane dzieła – I Fought The Law i Bomb Middle England – zostały kupione za odpowiednio 71 i 70 tyś funtów, co znacznie przekroczyło szacunkowe kwoty za oba dzieła, wyceniane na łącznie 100 tyś. funtów. Artystom w zorganizowaniu sprzedaży pomógł kolektyw sztuki ulicznej Vanguard.

W imieniu Massive Attack wypowiedział się Daddy G (Grant Marshall), który zebrane pieniądze zaoferował się przekazać organizacji Aid Box Community, zajmującej się wsparciem, zaopatrzeniem i schronieniem dla uchodźców i osób poszukujących azylu w Bristolu i Temwa, działającej na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego, warunków sanitarnych i edukacji w północnym Malawi.

Kiedy usłyszeliśmy o rządowych funduszach, które Temwa straciła na początku tego roku w wyniku cięć w brytyjskiej pomocy, poczuliśmy się zmuszeni pomóc. Sprzedaż prac Banksy’ego na aukcji charytatywnej Vanguard wydawała się łatwym sposobem na zebranie pilnie potrzebnych funduszy.

– powiedział Marshall

Massive Attack, Banksy

Fot. Barbara Evripidou

Przypadek szczególnie drugiej organizacji wywołał w Brytyjczykach chęć ponownego udziału w akcji charytatywnej. Powodem takiej, a nie innej decyzji, było zmniejszenie przez Wielką Brytanię rocznego budżetu na wszelkiego rodzaju pomoce humanitarne o około 4 miliardy funtów, dzięki czemu Temwa straciła dotację w wysokości 250 tyś. funtów. Według rzecznika organizacji, przeznaczona na pomoc kwota, zostanie wykorzystana na zakup drzew owocowych i agroleśniczych.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →