Założyciel Massive Attack to prawdziwy Banksy?

Lifestyle

Szkocki dziennikarz wysunął tezę, że legendarnym graficiarzem może być Robert "3D" Del Naja z Massive Attack i ma na jej poparcie kilka dowodów. Czyżby zagadka tożsamości Banky'ego została rozwiązana?

Jeden z założycieli Massive Attack, Robert „3D” Del Naja, jest prawdziwym Banksy’m, a właściwie przywódcą grupy artystów tworzących jako Banksy – do takiego wniosku doszedł szkocki dziennikarz Craig Williams, który przeprowadził śledztwo mające na celu ustalenie tożsamości tajemniczego artysty. Jako dowód przedstawił zależności między pojawieniem się grupy Massive Attack w danych miastach, czy to z powodu koncertu, czy też sesji nagraniowej, a powstawaniem kolejnych graffiti Banksy’ego. Grafiki na murach pojawiały się w podobnym czasie co wizyty współtworzonej przez Del Naję formacji.
Jeśli dodać do tego fakt, że 3D w latach 80. był graficiarzem i podobno przyjaźnił się z Banksy’m, teoria Williamsa staje się całkiem sensowna. Zależności jest więcej – artyści przyznali, że wzajemnie inspirują się swoją sztuką, a jedną z gwiazd zaproszonych na otwarcie „przygnębiającego parku rozrywki” Banksy’ego – Dismaland w Wielkiej Brytanii – był Massive Attack, choć do występu grupy ostatecznie nie doszło.
Kilka miesięcy temu świat obiegła wiadomość, że Banksy naprawdę nazywa się Robin Gunningham, ale jeśli wziąć pod uwagę wnioski Williamsa, że Banksy to w rzeczywistości grupa artystów, obie teorie się nie wykluczają. Zagadka rozwiązana?

PS Massive Attack niedawno gościli w Krakowie, więc może warto przyjrzeć się wszystkim nowym muralom w mieście? 🙂


Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →