Cumbia oficjalnie uznana za dziedzictwo kulturowe Kolumbii

fot. Jorge Gardner / Unsplash
Kultura News
kolumbia

Muzyka i taniec to uniwersalny język, który kształtuje społeczeństwo. Niedawno cumbia oficjalnie uzyskała status dziedzictwa kulturowego Kolumbii.

Cumbia – tożsamość Ameryki Łacińskiej

Cumbia to tradycyjny rytm i taniec ludowy kolumbijskich Karaibów. Na Twitterze kolumbijskie Ministerstwo Kultury oznajmia, że cumbia jest „wynikiem spotkania i krzyżowania się rdzennych mieszkańców, Afrykanów i Europejczyków”, co ukształtowało tożsamość „kolumbijskich Karaibów i ogólnie narodu”. W cumbii możemy znaleźć trzy elementy kulturowe:

  • w instrumentarium znajdują się afrykańskie bębny; rodzime marakasy, guache i pitos; podczas gdy pieśni są wkładem głównie poezji hiszpańskiej,
  • obecność zmysłowych ruchów, wyraźnie szarmanckich, uwodzicielskich, charakterystycznych dla tańców pochodzenia afrykańskiego,
  • ubrania mają wyraźne hiszpańskie cechy: długie spódnice, koronki, cekiny, te same kwiatowe nakrycia głowy i intensywny makijaż u kobiet; biała koszula i spodnie, czerwona chustka wiązana na szyi i czapka dla mężczyzn.

Ondatropica – cumbia espacial

Począwszy od lat 40., cumbia rozprzestrzeniła się z Kolumbii na resztę państw Ameryki Łacińskiej, po czym stała się popularna na całym kontynencie, szczególnie w Meksyku. Poniżej znajdziecie przykład zastosowania cumbii przez najpopularniejszy gitarowy zespół z Argentyny w latach 80.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Soda Stereo – Cuando Pase el Temblor

Zobacz także: Techno Niematerialnym Dziedzictwem Kulturowym UNESCO? Dr. Motte mówi „tak”

W późnych latach dwutysięcznych świat podbił kawałek kolumbijskiej grupy Bomba Estéreo, który również zawierał sporą inspirację cumbii.

Bomba Estéreo – Fuego

Na początku października, na Narodowym Festiwalu Cumbia w El Banco, tradycyjny gatunek muzyki i tańca latynoamerykańskiego został oficjalnie uznany za Narodowe Dziedzictwo Kulturowe – co zapewnia mu szczególną ochronę. Status został przyznany przez kolumbijską ministrę kultury Patricię Arizę:

Cumbia jest dziedzictwem wszystkich Kolumbijczyków. Zasługuje na miejsce w historii Kolumbii i ważne miejsce w kulturze. Cumbia jest prawdziwym dziedzictwem El Banco, Kolumbii, Ameryki Łacińskiej i miejmy nadzieję, że pewnego dnia stanie się miejscem światowego dziedzictwa. Jako ministra kultury jestem zobowiązana do większego uznania znaczenia cumbii

– powiedziała ministra kultury Patricia Ariza.

Przypominamy Wam o wyjątkowej kompilacji artystów sceny techno wydanej w 2021 na stulecie Kolumbii.

Exos – Revenge of CumbiaPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →