Christian Löffler – wirtuoz sztuki muzycznego kompromisu

fot. Christian Löffler via Deutche Grammophone
Artykuł News
Christian Löffler - wirtuoz sztuki muzycznego kompromisu

Artysta, który potrafi przekazać emocje za pomocą różnych, nierzadko skrajnie odmiennych środków wyrazu, co czyni jego twórczość unikatową. W swojej muzyce łączy światy muzyki elektronicznej, instrumentalnej oraz neoklasycyzmu. Na początku kwietnia wystąpi wraz z kwartetem smyczkowym Detect Ensemble w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz w katowickim NOSPR-ze w Katowicach. Panie i Panowie – jedyny w swoim rodzaju, Christian Löffler. Przypomnijmy sobie jego twórczość.

Christian Löffler – emocje to podstawa

Christian Löffler zawsze był pod wpływem natury i wyczucia miejsca, stał się mistrzem w odkrywaniu przestrzeni i wzmacnianiu siły spokoju. Producent specjalizuje się w produkcji emocjonujących, melancholijnych utworów elektronicznych. Christian Löffler od początku kierował się pragnieniem bycia kreatywnym – jako nastolatek rysował i parał się malarstwem, próbując uchwycić, jeśli nie konkretne uczucie, to istotę. Młody Christian zaczął interesować się muzyką w wieku 14 lat – w przeciwieństwie do rówieśników, zamiast wziąć gitarę, zajął się programowaniem i aranżowaniem muzyki na swoim komputerze w programie Pro Tools. W większości Löffler tworzył muzykę po prostu dlatego, że lubił wyrażać siebie.

Ideał – to po prostu coś, co chcę wyrazić. Wciąż kieruje mną to samo uczucie i nie ma znaczenia, czego do tego używam, czy jest to muzyka, czy farba.

– oznajmił artysta

W 2008 roku przyjaciel młodego artysty zwrócił się do niego z pomysłem założenia wytwórni – tak powstała Ki Records, gdzie Löffler wypuścił swoje debiutanckie mini-wydawnictwo Heights. Löffler będzie nadal wydawał EP-kę we własnej wytwórni niemal co roku.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Christian Löffler – A Hundred Lights

Christian Löffler – między domem a rutyną

Jeśli chcecie bardziej zrozumieć muzykę artysty, to… jeźdźcie nad Morze Bałtyckie! Brzmienie Löfflera odtwarza obszar, w którym się wychował i gdzie spędza większość czasu, czyli półwysep Darß w Niemczech. W swoim stosunkowo odizolowanym studiu Löffler nauczył się korzystać z różnych programów i instrumentów, a także rozwijać swoje umiejętności fotograficzne i gromadzić ogromny bank nagrań terenowych.

Löffler nakładem własnej wytwórni wydał w 2012 roku swój debiutancki album A Forest, na którym wystąpiły wokalistki: Gry Bagøien oraz Mohna – ta druga regularnie zaczęła współpracować z artystą na scenie.

Cristian Löffler – Feelharmonia feat. Gry

Drugi album, Mare, ukazał się w 2016 roku. Prezentował więcej dźwięków samodzielnie nagranych instrumentów oraz nagrań terenowych zamiast podejścia opartego na samplach, które przyjął przy swoim debiucie.

Cristian Löffler – Mare

Kolejny krążek, Graal, wykorzystuje wcześniej wymienione elementy, ale nie zrodził się wyłącznie z jego twórczych inspiracji, ale również z frustracji i poczucia, że ​​podczas trasy koncertowej nie miał już mentalnej przestrzeni ani czasu na rozkwit swojej kreatywności. Od końca 2017 roku do 2018 roku, grając prawie w każdy weekend, Löffler doszedł do wniosku, że tworzenie muzyki jest „naprawdę trudne”.

Przestałem zmuszać się do tworzenia nowych piosenek. To nie działało i wcale nie było satysfakcjonujące, więc po prostu postanowiłem przestać próbować i skupić się na pokazach.

powiedział muzyk

W końcu zrobił sobie trzytygodniową przerwę w rodzinnej Danii i po powrocie do domu skupił się na sztuce wizualnej – malowaniu, rysowaniu i nagrywaniu wideo. Graal nosi nazwę miasta, które nazywa swoim domem – smaganej wiatrem, ale malowniczej niemieckiej placówki na wybrzeżu Bałtyku. Surowe piękno i magia krajobrazów tego regionu przebija się przez całe nagranie. Ten powrót do korzeni przypomniał mu, jak się czuł, kiedy zaczął tworzyć muzykę, i pozwolił mu „nieco wyłączyć mózg, zwłaszcza myśli o tym, co jest możliwe, a co nie”. Innymi słowy, dała mu wolność. Rezultatem było sześć, zazwyczaj minimalnie downtempowych utworów.

Christian Löffler – Graal (Documentary)

Lys jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniczki, na której Löffler czerpie z pogranicza bodźców wzrokowych i słuchowych. Lys, czyli po duńsku „światło”, jest albumem głęboko zainspirowany domem rodzinnym artysty. O ile Graal powstawał w dużej mierze podczas podróży między koncertami, tak Lys narodził się między ścianami, w bezpiecznej, intymnej przestrzeni artysty – jego domu.

Christian Löffler – Lys (feat. Menke)

Christian Löffler – współczesna klasyka

Nowe interpretacje klasycznych dzieł przez Löfflera są oparte na szelakowych utworach muzycznych z lat 20. i 30. Całość stanowi logiczną równowagę między melodią, eksperymentowaniem i płytkim rytmem 4/4 lub łamanym beatem. Czasami muzyka jest lekka, czasami trudna, ale żaden utwór nie pozostawia słuchacza obojętnym. Czytałem, że pewien recenzent płyty z wrażenia musiał przerwać jazdę podczas słuchania utworu Pastoral.

Christian Löffler – Pastoral

Moim celem przy Parallels było wprowadzenie duszy mojej własnej muzyki do oryginalnych utworów. Chciałem również, aby niektóre fragmenty oryginalnej muzyki pozostały prawie nietknięte. Chciałem, aby słuchacz mógł lepiej zrozumieć oryginalny materiał w kontekście jego nowej wersji. Słuchając nagrań, pomyślałem, że muzyka Beethovena jest w gruncie rzeczy bardzo ludzka i przystępna. Przez lata odtwarzania i nadmiernego myślenia o niej, stała się dla mnie zbyt nieziemska. Chciałem przywrócić ją do bardziej podstawowych odczuć. Mam nadzieję, że moje interpretacje dotrą do ludzi, którzy zazwyczaj nie słuchają starych mistrzów. W tej ponadczasowej muzyce jest tyle siły, młodości i dzikości

– mówi o albumie artysta.

Gdy projekt był jeszcze w fazie wczesnego pomysłu, pierwszym w kolejce do skomponowania całości był Christian Löffler. Dlatego, oprócz zestawu przeróbek Beethovena, został on także poproszony o interpretację materiału innych wielkich kompozytorów: Bacha, Chopina, Wagnera, Smetany i Bizeta.

Jesteśmy zachwyceni, że możemy wyruszyć w tę odkrywczą podróż z Christianem, który w błyskotliwy sposób łączy stulecie historii nagrań. Jego wrażliwość na oryginalne dzieło i na artefakt historycznego nagrania szelakowego w połączeniu z odwagą w tworzeniu nowych pejzaży dźwiękowych składają się na bardzo ekscytujące doświadczenie słuchowe

– powiedział prezes Deutsche Grammophon, dr Clemens Trautmann.

Christian Löffler – koncerty w Polsce na początek wiosny

W ramach trasy promującej wydawnictwo na początku kwietnia Christian Löffler odwiedzi Polskę wraz z kwartetem smyczkowym Detect Ensemble pod kierownictwem Pauliny Sofie Kiss. Klasyczne utwory w elektronicznych aranżacjach będziemy mogli usłyszeć na żywo w wyjątkowych miejscach, w których sporą rolę odgrywać będzie także oprawa wizualna – na dużych ekranach wyświetlane będą specjalnie przygotowane wizualizacje. Koncert odbędzie się 1 kwietnia 2022 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a kolejnego dnia Christian Löffler zawita do NOSPR-u w Katowicach.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →