Artur Waś – prawdziwy człowiek renesansu

Artur Waś - Soczi 2014 / fot. Laszlo Balogh (Reuters)
Lifestyle News
Polski olimpijczyk, który produkował drum'n'bassy

Uwielbiamy znajdywać takie ciekawostki - ludzi wszechstronnie uzdolnionych, którzy poza produkcją oraz grą dobrej muzyki, mogą również pochwalić się talentem i sukcesami w innych dziedzinach. Jednym z naszych najbardziej ulubionych przykładów są sportowcy, którzy poza arenami zawodów i ośrodkami treningowymi, równie dobrze odnajdują się w muzyce. W 2014 podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi klubowy światek obiegła sensacyjna informacja o pewnym polskim panczeniście, który produkuje drum'n'bassy pod aliasem Voima. Panie i Panowie - poznajcie Artura Wasia. Będzie szybko, mocno i dynamicznie!

Artur Waś – z tafli na Beatport

Artur Waś to pochodzący z Warszawy panczenista i były czołowy reprezentant Polski w tej dyscyplinie sportu. Obecnie pełni funkcje trenera reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim. W latach 2014-2017 Artur Waś często meldował się na podium Pucharu Świata. Trzykrotnie wygrywał zawody – dwukrotnie w Berlinie (2014) oraz w Inzell (2015). Jego najlepszym rezultatem uzyskanym na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich było 9. miejsce w biegu na 500m w Soczi.

Artur Waś – 2. miejsce w Heerenveen (2015)

Artur Waś zainteresował się muzyką drum’n’bass około 1999 roku – jego największą inspiracją była twórczość Ed Rush & Optical, Konflict oraz Usual Suspects. Wtedy też zaczął marzyć o zostaniu DJ-em.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Zajmowałem się tworzeniem muzyki od tego samego momentu, w którym zacząłem jeździć na łyżwach… W wieku 12 lat mój kuzyn pokazał mi pierwsze oprogramowanie do tworzenia muzyki. Naprawdę się wciągnąłem – gdy wszyscy moi przyjaciele grali w gry wideo, ja intensywnie eksperymentowałem z dźwiękiem. Pamiętam, że miałem wersję demo oprogramowania, która nie pozwalała mi zapisywać ani eksportować żadnego dźwięku, więc musiałem dokończyć utwór, nad którym pracowałem tego samego dnia, w którym zacząłem, i zgrać projekt na kasetę. Potem kręciłem się z walkmanem, używając tych dźwięków, aby pobudzić moją wyobraźnię i wyobrazić sobie, jakie robię niesamowite rzeczy. Wszystko dla zabawy i dzisiaj jest prawie tak samo. To relaksujące zajęcie, które przenosi mnie w zupełnie inny świat, w którym zapominam o sobie, zapominam o swoich problemach i ćwiczę koncentrację i jestem w swojej przestrzeni – powiedział Artur Waś w rozmowie z portalem COMPLEX w 2014 roku.

Przełomowym momentem dla Artura Wasia było poznanie nowej odmiany drum’n’bassu – neurofunku:

Do czasu, aż mogłem sobie pozwolić na odpowiedni sprzęt didżejski oraz kupowanie płyt, scena w Polsce była napędzana przez bardziej jump-up’owe i bardziej komercyjne odmiany dnb, więc zbierałem wszelkiego rodzaju utwory, mając nadzieję, że je zagram. Mniej więcej w 2007 roku, po usłyszeniu albumu Phace Psycho i materiału, który w tym czasie wydawała Noisia, całkowicie przedefiniowałem swoją tożsamość jako fana dnb. Neurofunk miał tak potężny groove, że dzięki wokalom, rytmicznym uderzeniem i ciężkim subom, niemal czułem się jako indywidualna forma świadomości komunikująca się z gatunkiem ludzkim. Dla mnie nie może być bardziej intensywnego doświadczenia w muzyce niż uczucie bycia w kontakcie z czymś nadprzyrodzonym. To dreszczyk emocji – podsumował panczenista

W 2013 roku panczenista, poza dobrymi wynikami na tafli, chciał osiągnąć sukces również na scenie. Pod pseudonimem Voima (słowo to oznacza w języku fińskim moc) zaczął produkować swoje utwory, oraz udostępniać je na forum. Jego pierwszy kawałek spotkał się z wieloma pozytywnymi opiniami, co zaowocowało zainteresowaniem kilku wytwórni. Trzeba przyznać, że produkcje Artura Wasia idealnie odwzorowują emocje jazdy na szybkich łyżwach podczas ważnych zawodów.

Voima – Formula

Voima – Inifinite Dream

Voima – Epiprocta

Artur Waś – nowe sytuacje

Niestety neurofunkowe kawałki polskiego panczenisty pomimo dobrej jakości, tak pod względem artystycznym oraz technicznym, umknęły uwadze szerokiej publiczności. Od kilku lat próżno szukać nowych drum’n’bassowych produkcji projektu Voima. W ostatnim roku Artur Waś ponownie zaczął produkować muzykę – tym razem w synth-popowym projekcie Kidz AF, który współtworzy z kolegą z dziecięcych lat – wokalistą Filipem Pokłosiewiczem. W czasie pandemii zgadali się, że fajnie by było razem coś zrobić. Artur zamknął się w swoim domku na Mazurach, gdzie spędzał całe dnie na komponowaniu oraz nagrywaniu dźwięków, które idealnie wpasowały się w gust i wrażliwość Filipa. Postanowili razem dopracować utwory i tak narodziły się DzieciakiKidz As Fuck, czyli Kidz AF.

W swojej twórczości duet nawiązuje do klimatu lat 80. i 90., które kojarzą im się z wolnością, spontanicznością, ale też z nostalgią. Ich muzyka wyszła pod szyldem My Name Is New – projektu wspierających nowych artystów z inicjatywy popularnej wytwórni Kayax.

Prywatnie Artur Waś jest związany z czołową polską biegaczką, Aniołkiem MatusińskiegoAnną Kiełbasińską.

Aktualnie Artur Waś jest wraz z polską ekipą na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, gdzie pełni rolę trenera Reprezentacji Polski łyżwiarzy szybkich. Wczoraj rozmawiał wraz z dziennikarzami TVP Sport: Piotrem Dębowskim oraz Alekiem Dzięciołowskim m.in. o warunkach na chińskich Igrzyskach oraz jego doświadczeniach.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →