Artysta na weekend – Will Saul

News

Od dzisiaj w każdy piątek będziemy przybliżać Wam sylwetki najciekawszych artystów prężnie działających na światowej scenie muzyki elektronicznej.

Na pierwszy ogień idzie Will Saul – człowiek odpowiedzialny za takie labele jak Simple i Aus Music Records.

 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

DJ, producent – przez ostatnie kilka lat wyrósł na czołową postać brytyjskiej sceny elektronicznej. Jego muzyczne pasje oscylują wokół deep house, emocjonalnego techno oraz melodii nawiązujących do początków brzmień Detroit. Saul jest rezydentem w dwóch nietuzinkowych klubach – The End w Londynie oraz Weekend w Berlinie. Remixował utwory dla takich postaci jak Chicken Lips, Jesse Rose, Manuel Tur (Freerange), Chymera (NRK), Steve Lawler i Phonique. Co więcej takie tuzy jak Ralph Lawson (2020 Vision) czy Marc Romboy (Systematic) nie mają obaw przed powierzeniem Will’owi swoich produkcji. Trzeba przyznać, że oprócz niekwestionowanego talentu jako dj i producent posiada także nosa do wyszukiwania artystów do swoich labeli.

Will urodził się w Taunton, Somerset w 1978 roku. Jego kariera muzyczna rozwijała się stopniowo. Rodzice zachęcali go do gry na fortepianie, saxofonie i bębnach, ale jak to z reguły bywa, tak i w tym przypadku Will nie pałał miłością do tych instrumentów. Kolekcjonował za to płyty – motown, soul, R & B, oraz uważnie śledził i nagrywał na kasety video telewizyjne Top 40 w niedzielne popołudnia. Później przyszła fascynacja hip-hopem, by w wieku 16 lat odkryć muzykę taneczną. Zaczął jeździć po klubach całej Anglii. Postanowił, że czas wziąć się za pracę i zaoszczędzić trochę grosza by spróbowac sił samemu na własnym sprzęcie. Dla kolekcjonera takiego jak Will, DJ’ing był jak objawienie – musiał więc zdobyć dwa gramofony i mikser. Już dwa lata później  wygrał konkurs Muzik’S Bedroom Bedlam, a jego brzmienie ewoluowało od bujnych, jazzujących dźwięków do glębokich i połamanych broken-beats. Po dwóch latach pracy w Sony International jako A & R postanowił wraz z przyjaciółmi założyć własny label. Nazwali go Simple, by odzwierciedlał ich otwarte umysły w doborze wydawanej muzyki, niezależnie od gatunku. Will miał już wtedy za sobą pracę w legendarnym Koobla records, jak i w Phonica, więc jego zmysły w pełni otwarte były na świat najlepszych brzmień house i techno. W tym czasie scena była ponownie orzeźwiona przez producentów takich jak Mathew Jonson, którego Will szybko zatrudnił do swojego pierwszego remiksu.

Simple Records muzycznie koncentruje się na głębokim, futurystycznym house, techno i disco. Dla labelu wydają tak wyjątkowi artyści jak Phonique, Mike Monday, Jesse Rose, Motorcitysoul, James Priestley & Dan Berkson czy partner studyjny Will’a Tam Cooper. W ciągu 5 lat i ponad 45 wydań remixami nagrań w Simple zajmowali się Mathew Jonson, Jeff Samuel, Argy, Gui Boratto, Sebo K, Isolee, Konrad Black, Jimpster, John Tejada, Tobias, Recloose, Tiger Stripes, Martin Landsky, Dixon i wiele, wiele innych mistrzów undergroundowego techno i house.

Podsumowaniem pięciu lat działalności labelu był album 'Simple Sounds’ szefa wytwórni,  który ukazał się 5 listopada 2007. Simple Sounds to podwójne CD, które było wglądem w dotychczasową działalność nie tylko Simple ale także i Aus Music. Spore doświadczenie które Will zdobył podczas pracy w branży A & R, czy wystepów jako DJ, spowodowało, że Will trafnie podejmuje decyzje zarówno dotyczące labelu jak i swojego albumu. Na 'Simple Sounds’ umiejętnie zacierają się różnice między tradycyjnymi longplayami a DJ Mixem. Taka kompilacja pozwoliła w sposób o wiele bardziej dogłębny wychwycić brzmienie, które prezentują oficyny. Na pierwszej płycie znalazły się utwory Will’a Saula na drugiej zaś zmiksowane produkcje, wydane nakładem Simple i Aus. W ten sposób do albumu zaangażowani zostali tacy wykonawcy jak Gui Boratto, Mathew Jonson, Spirit Catcher, My My, Sebo K, Wahoo, John Tejada, Marc Romboy, Alexkid.

Nie był to pierwszy album Willa – wcześniej ukazały się ’Simple One’, naturalnie  podsumowująca brzmienie otoczenia wytwórni oraz debiutancki album artysty – Space Between – soulfulowa i melodyjna strona twórczości Saula – bardziej do słuchania w domu niż w klubie.

Siostrzanym labelem Simple jest oficyna Aus Music, która koncentruje się na bardziej organicznych brzmieniach house, techno, disco, dub i downtempo. Skupia takich artystów, jak Sideshow (Fink na Ninja Tune), Motorcitysoul, My My (Playhouse), Sian i Lee Jones oraz remikserów pokroju Jesse Rose, Prins Thomas, Efdemin, Jerome Sydenham, Partial Arts czy Stefan Goldmann.

Nie dziwi więc fakt iż prestiżowy niemiecki magazyn muzyczny De: Bug, wybiera label Will’a Saula jako jedną z ulubionych wytwórni A.D. 2008. Muzikanova.pl przyłącza się do tej opinii.

Zachęcamy do wysłuchania sierpniowego mixa Willa Saula, który ukazał się na stronie Simple Records:

 

Will Saul August Mix

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →