USA walczy z „epidemią przedawkowań”. Nalokson dostępny bez recepty

fot. Mireille Read / Unsplash
News
drug

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do powszechnej sprzedaży nalokson - lek chroniący przed przedawkowaniem opioidów.

Redukcja szkód

Ratujący życie lek jest w stanie odwrócić skutki przedawkowania opioidów, takich jak fentanyl i heroina oraz oksykodon – jak informuje The Guardian będzie to pierwszy lek opioidowy dostępny bez recepty w Stanach Zjednoczonych. Nalokson (a właściwie chlorowodorek naloksonu) najlepiej jest znany w postaci aerozolu do nosa Narcan, który posiają w swojej apteczce m.in. funkcjonariusze służb mundurowych:

Nalokson to czysty antagonista receptorów opioidowych. Lek bardzo szybko odwraca działanie opioidów i znosi spowodowane nimi reakcje organizmu – depresję oddechową, zwężenie źrenic, niedociśnienie, sedację. Stosowanie naloksonu to standardowy sposób leczenia przedawkowania opioidów – czytamy w artykule Tomasza Kobosza, medexpress.pl

Poniżej materiał z interwencji policji na Florydzie – funkcjonariusz policji uratował życie mężczyźnie, który przedawkował, podając mu Narcan:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Bodycam Shows Cops Save Overdosing Man With Narcan in Florida

Dzisiejsze zatwierdzenie aerozolu do nosa z naloksonem bez recepty pomoże poprawić dostęp do leku, zwiększyć liczbę miejsc, w których jest on dostępny i pomoże zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów w całym kraju. Zachęcamy producenta do priorytetowego potraktowania dostępności produktu poprzez udostępnienie go jak najszybciej i w przystępnej cenie – powiedział komisarz FDA Robert M. Califf, lekarz medycyny w oświadczeniu prasowym z dnia 29 marca

What is Naloxone?

W 2021 roku w mediach burzę wywołały statystyki ukazujące gwałtowny wzrost przedawkowań opioidów w Stanach Zjednoczonych. Rok później Nowy Jork uchwalił program Narcan Behind Every Ba, który zapewnia miejskim klubom nocnym bezpłatne zestawy cholorowodorku naloksonu.

Nalokson jest kluczowym narzędziem w walce z przedawkowaniem opioidów, a decyzja o dopuszczeniu do obrotu preparatu OTC to wyraz szeroko zakrojonych wysiłków Agencji podejmowanych w celu zwalczania „epidemii” przedawkowań w USA – powiedziała dr Patrizia Cavazzoni, dyrektor Centrum Oceny i Badań Leków FDA.

A city in crisis: How fentanyl devastated San Francisco – BBC Newsnight


Ważne

Niezależnie od powyższych informacji, nie zachęcamy do sprawdzania skutków zażywania niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Zamiast tego, namawiamy was do zapoznania się z merytorycznym punktem widzenia w kontekście narkotyków, który przedstawiamy w cyklu tekstów Narkomerytoryka.

Pamiętaj – w trosce o swoje zdrowie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest niebranie narkotyków.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →