Uniiqu3 na Unsound Festival. A czy ty słyszałeś już brzmienie Club Music?

Fot. Unsound Festival
Festiwale News
Uniiqu3

W tym roku na Unsound Festival w Krakowie wystąpi dla Was diva Jersey Club  – Uniiqu3 (DJ-ka, producentka, tancerka). Jeśli nie znacie postaci artystki bądź nie mieliście okazji zapoznać się z brzmieniem Club, to nasz tekst powinien Wam nieco przybliżyć tę scenę.

Kim jest Uniiqu3?

Urodziła się w Newark w New Jersey. Muzycznie ukształtowało ją Baltimore Club i Chicago House. Jest przykładem wypłynięcia na szersze wody za sprawą nowej kultury medialnej, czyli platform TikTok oraz Fortnite. Jako licealistka Uniiqu3 uczęszczała na lekcje tańca w centrum Newark.

Słyszałam tę muzykę dochodzącą z jednej z budek z płytami CD na rogu. Tak się złożyło, że był to DJ Tameil, pomysłodawca Jersey Club. Kupując od niego płyty, przynosiłam je z powrotem na lekcje tańca i mówiłam: „Dziewczyno, tak się do tego tańczy”

– wspomina Uniiqu3

Niezadowolona z miejscowej sceny zdominowanej przez mężczyzn (zarówno DJ-ów, jak i tancerzy), Uniiqu3 połączyła siły z koleżankami, by organizować imprezy w YMCA i na podwórkach, zanim zyskała sławę jako muzyk.

Uniiqu3 x Jersey Club DJ Set

Ponad dekadę później Uniiqu3 jest królową Jersey Club, żonglując napiętym harmonogramem, audycjami radiowymi w SiriusXM i NTS oraz międzynarodowymi trasami koncertowymi. W tym roku wystąpi dla Was na Unsound Festival w Krakowie.

A czym jest zatem Club Music?

Baltimore Club, Jersey Club i Philly Club to złote trio brzmienia muzyki elektronicznej ze wschodniej części USA. Scenę budują przede wszystkim Afroamerykanie. Są to podgatunki ghettotechu, wymiennie nazywane hoodtechiem, które zrodziły się z hip-hopu, Miami Bassu i Detroit Club.

DJ Technics x Boiler Room x DJ Set

Dla niewtajemniczonego ucha są pozornie nie do rozróżnienia. Jednak im głębiej wchodzi się w arkana Club Music, tym więcej smaczków można wyciągnąć. Zacznijmy od tempa:

Baltimore: 128-130

Jersey: 135-140

Philly: 150-160

Jeśli dobrze sobie radzisz z rozpoznawaniem BPM-ów, dzięki tej rozpisce prawidłowo rozpoznasz styl.

DJ Sega — Hell Fuck Yeah (130 BPM)

Baltimore bardzo często używa ikonicznego dla siebie sampla Think Break, wyizolowanego z kawałka stworzonego przez Jamesa Browna, a wykonanego przez Lynn Collins Think (About it). Myślę, że poświecimy temu breakowi jeszcze nie raz nieco więcej uwagi, ale tym razem skupmy się może dalej na Clubie.

RaEazy x Philly Club/Jungle

Bmore nie ma też typowego rozkładu uderzeń 4/4, tylko 8/4. Wokal to sample i loopy pochodzące najczęściej ze znanych kawałków hip-hopowych. Duży wpływ na Club Music miał raper z Południa, Lil Jon z jego charakterystycznym transowym, chrapliwym sposobem wykrzykiwania fraz.

Jersey Club rozróżnisz z kolei wstawkami z R&B, pustym nieco dźwiękiem, zdecydowanie mniej przestrzennym niż Bmore i Philly. Jest to najbardziej popularna odmiana Clubu. Jej najbardziej znanymi przedstawicielkami są Cookiee Kawaii oraz oczywiście Uniiqu3.

Cookiee Kawaii feat. Tyga — Vibe (If I Back It Up)

Philly to zdecydowania najbardziej undergroundowa odmiana Clubu. Jest najmocniejsza, najbardziej mroczna i najszybsza. Artyści tego gatunku bardzo często samplują wypowiedzi aktywistów, podnoszą kwestie rasizmu i nierówności klasowych.

Brzmienie Baltimore wyewoluowało naturalnie na przełomie lat 80. i 90. i pociągnęło za sobą sceny w New Jersey i Filadelfii. Warto zauważyć, że ta kultura to nie tylko muzyka, ale i taniec oraz sztuki wizualne.

Dark City Beneath the Beat x Full Movie

Club przebija się coraz bardziej w świecie, i wydaje mi się, że niedługo przyjdzie na niego moda. Te trendy wyłapał Netflix i wypuścił już u siebie film dokumentalny poświęcony scenie w Baltimore o nazwie Dark City Beneath The Beat.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →