Te płyty obchodzą w tym roku ćwierćwiecze

fot. Massive Attack - Mezzanine / Circa Records
Artykuł
massive attack

Rok 1998 był 25 lat temu - (ponownie) aż trudno uwierzyć, że tyle niesamowitych produkcji muzycznych powstałych w tymże roku do dziś brzmi świeżo i bardzo często do nich wracamy. Tworząc to zestawienie najlepszych płyt. już na samym początku zdaliśmy sobie sprawę, że to był złoty rok (prawdopodobnie najlepszy w historii) dla trip-hopu.

1998 w pigułce

Podobnie jak w poprzednim zestawieniu płyt, które kończą w tym roku dziesięciolecie, rozpoczynamy tekst od małego flashbacku wydarzeń z kraju i świata roku 1998. Na początku roku Polską wstrząsa informacja o spałowaniu na śmierć przez policjanta 13-letniego Przemka Czai – w Słupsku wybuchają kilkudniowe zamieszki. Prezydentem USA jest Bill Clinton, który jest pod ostrzałem mediów, gdyż na światło dzienne wyszedł jego romans z Monicą Levinsky. Prezydentem Polski jest Aleksander Kwaśniewski. W Iraku władzę sprawuje Saddam Husajn, a w Niemczech nowym kanclerzem zostaje Gerhard Schröder. Z kolei rosyjska gospodarka tonie w długach, co będzie mieć niebagatelny wpływ na koniec władzy Borysa Jelcyna w kolejnym roku. Papież Jan Paweł II spotyka się z Fidelem Castro na Kubie. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano Czechy zdobywają złoty medal w hokeju na lodzie, a Adam Małysz skacze jeszcze bez wąsa i… bez wyników – do tej pory były to ostatnie igrzyska, z których Polacy wrócili bez żadnego medalu.

Niemiecka organizacja terrorystyczna Frakcja Czerwonej Armii ogłasza samorozwiązanie, świat żegna Franka Sinatrę, a Sepp Blater zostaje prezydentem FIFA. Na początku lata zostaje zamordowany nadinspektor polskiej policji Marek Papała. Z kolei Zinedine Zidane i spółka prowadzą Francję do pierwszego tytułu mistrzowskiego na piłkarskim mundialu w ich własnym kraju. W Polsce pojawiają się ulubione kanały dla dzieci i nie tylko – Fox Kids oraz Cartoon Netwoork. W tym samym roku premierę ma pierwszy odcinek serialu Seks w wielkim mieście, a do kin wchodzi Szeregowiec Ryan. W mainstreamie furorę robi Robbie Williams, a szerzej nikomu nieznany zespół Coldplay wypuszcza swoją debiutancką EP-kę z teledyskiem.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

1998 – złoty rok trip-hopu

Wydawnictwa, które pojawiły się w 1998 to absolutny dream team i swoiste instant klasyki dla fanów trip-hopu i downtempo. Massive Attack, Portishead, Air, Fatboy Slim, Boards of Canada, UNKLE, Amon Tobin, Morcheeba – prawdopodobnie, gdy słyszycie nazwy tych zespołów macie w głowie ich najlepsze, najpopularniejsze utwory. Tak, tak, większość z nich została wydana właśnie w roku 1998, czyli ćwierć wieku temu!

W zestawieniu znalazł się również koncertowy (prawdopodobnie najlepsze tego typu wydawnictwo w historii muzyki elektronicznej) album Portishead – piosenki zaśpiewane przez Beth Gibbons w nowojorskiej hali Roseland stały się wizytówką zespołu, przebijając popularność ich wideoklipów. Jako bonus nie mogliśmy sobie odpuścić efemerycznego, pobocznego projektu Stardust, który zawojował świat jednym singlem. 😉

Air – Moon Safari


Massive Attack – Mezzanine


Fatboy Slim – You’ve Come A Long Way, Baby


Boards of Canada – Music Has the Right to Children

Morcheeba – Big Calm

Portishead – Roseland NYC Live

UNKLE – Psyence Fiction


Autechre – LP5


Amon Tobin – Permutation


BONUS: Stardust – Music Sounds Better With YouPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →