Tauron Nowa Muzyka 2023: pierwsze ogłoszenie

fot. Katja Ruge/Eastgate
Festiwale Zapowiedzi
tangerine dream

Dzień dobry! Mamy już końcówkę października – to dobry moment, aby zaplanować sobie przyszłe lato. Z pomocą przychodzi MoreMusic Agency, organizatorzy jednego z naszych ulubionych letnich festiwali – Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Wyjątkowa, bo 18. edycja festiwalu odkrywa właśnie swoje pierwsze karty. Zobaczmy, kto wystąpi.

Tauron Nowa Muzyka 2023 – klasyki ambientu

Na pierwszy rzut oka nasza uwaga skupia się wokół bardzo ważnych projektów w historii muzyki ambientalnej. Bez wątpienia za najmocniejszy punkt pierwszego ogłoszenia możemy uznać Tangerine Dream. Założona przez Edgara Froese’a w 1967 roku grupa jest jedną z najważniejszych i wciąż najdłużej funkcjonujących grup elektronicznych w historii. Ich charakterystyczny styl tworzenia długich, melodyjnych kompozycji określa się mianem szkoły berlińskiej lub kosmicznej muzyki. Najważniejszym albumem w bogatej dyskografii zespołu (wypuścili ponad 100 albumów studyjnych oraz ponad 60 ścieżek dźwiękowych do filmów) była wydana w 1974 roku Phaedra, która stała się kamieniem milowym w historii muzyki elektronicznej. Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni lat, a Edgar Froese pozostał jedynym stałym członkiem, aż do śmierci w 2015 roku. Od tamtego momentu trzon grupy tworzą Thorsten Quaeschning, Hoshiko Yamane, Paul Frick oraz Ulrich Schnauss. Ostatnie dwa albumy, Quantum Gate oraz Raum, są oparte na muzycznych szkicach i pomysłach Froese’a.

Tangerine Dream – Raum [Single Edit]

William Basinski jest jednym z najpopularniejszych przedstawicieli minimalizmu w muzyce. Jego proste, długie, ale zarazem niebywale wciągające i głębokie ambientalne pejzaże dźwiękowe wraz z popularyzacją streamingu stały się bardzo popularne, pomimo mało komercyjnego, awangardowego charakteru materiału. Artysta gościł już na katowickim festiwalu w 2017 roku, gdzie jego muzyka z The Disintegration Loops grana przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia była pięknym zwieńczeniem tamtej edycji wydarzenia. Podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Basinski również zagra w murach monumentalnego budynku NOSPR-u, gdzie podczas regularnego festiwalu będzie się mieścić scena specjalnie dla słuchaczy, którzy będą chcieli odpocząć od klubowych brzmień.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W przyszłym roku w trakcie głównych dni festiwalowych (piątek-sobota) będziemy mogli wejść do NOSPR nie tylko na sale kameralne, ale także na dużą sale koncertowa tam odbędzie się dzisiaj ogłoszony koncert Williama Basinskiego – potwierdził nam Adam Godziek, organizator festiwalu

William Basinski – For David Robert Jones

Tauron Nowa Muzyka 2023 – nowe twarze i nie tylko!

Katowicki festiwal Tauron Nowa Muzyka to nie tylko znane akty, ale przede wszystkim nowe twarze, debiuty i nowa, nieznana publiczności muzyka. W przyszłym roku w Strefie Kultury usłyszymy amerykańskiego rapera Billy’ego Woodsa, znanego reprezentanta oficyny Ninja Tune, który przyjedzie do Katowic z nowym materiałem; ROMARE oraz brytyjskiego tubistę Theona Crossa.

Romare Boiler Room Amsterdam DJ Set

Kilka tygodni temu wspominaliśmy Wam o przebudowie mieszczącego się na terenie festiwalu parkingu w katowickiej Strefie Kuktury. Wobec tego zapytaliśmy się organizatora o aranżację terenu festiwalowego na kolejną edycję:

Teren festiwalu w większość pozostaje ten sam – wydarzenie, będzie miało miejsce na terenie trzech instytucji; w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, budynku NOSPR-u, a także Muzeum Śląskiego. Wokół budynku NOSPR będzie zlokalizowane tzw. miasteczko festiwalowe z gastronomia oraz innymi aktywnościami, miejscami do siedzenia, leżenia itd. W większym stopniu wykorzystana będzie przestrzeń na terenie starego i nowego Muzeum Śląskiego m.in. zmieniamy lokalizacje, wielkość oraz aranżacje dawnej Carbon Stage. W MCK będą zlokalizowane dwie sceny (main stage i MMAhall), czyli tak jak w najlepszym momencie przed pandemia – powiedział nam Adam Godziek, organizator festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Tauron Nowa Muzyka 2023 – bilety

Pierwsza pula karnetów dwudniowych na przyszłoroczną edycję festiwalu Tauron Nowa Muzyka została już wyprzedana. Na stronie Biletomat pojawiła się właśnie druga pula biletów w cenie 249 zł. Nie zwlekajcie z zakupem!

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 aftermovie (extended)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →