Ta muzyczna gra może poprawić naszą (coraz słabszą) pamięć

fot. Vinicius "amnx" Amano/Unsplash
News
Ta muzyczna gra może poprawić naszą (coraz słabszą) pamięć

Oparta na ćwiczeniu rytmiki gra wideo poprawia pamięć i inne zdolności kognitywne użytkowników i użytkowniczek.

Gry komputerowe jeszcze niedawno kojarzone były raczej z negatywnym wpływem na młode umysły, które po spędzaniu kilku godzin dziennie na mordowaniu przeciwników, są bardziej skłonne do agresji i mają trudności ze skupieniem. Wraz z rozwojem rynku gier, którego wartość w 2026 ma osiągnąć ponad 320 mld dol., odkrywane są nowe zastosowania dla branży skupiającej się dotychczas jedynie na rozrywce. Dobrym przykładem może być tutaj jeden z symulatorów dla chirurgów, który ma być nawet 230 proc. bardziej skuteczny od konwencjonalnych metod szkolenia. Wynalazek firmy Osso VR został również uwzględniony w rankingu najlepszych wynalazków według magazynu Time. Kolejnym zastosowaniem dla rozwiązań znanych z gier wideo ma być szkolenie naszej pamięci.

Gra to lekarstwo nowej kategorii

Choć proste aplikacje do ćwiczenia pamięci nie są niczym nowym, jedno z centrów Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wprowadza je na nowy poziom. Ich projekty zakładają stworzenie „zupełnie nowej kategorii leczenia”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Gdy pytamy rodziców, czy wolą, żeby ich dzieci przyjmowały lekarstwo, czy grały w gry komputerowe, mówią „nasze dzieci już i tak grają, więc może zaczniemy od tego”

– komentuje Adam Gazzaley, współtwórca programu tworzenia gier na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Kalifornijskie centrum może już teraz pochwalić się serią gier ćwiczących zdolności motoryczne i kognitywne użytkowników i użytkowniczek. Jednak ich najnowszy projekt może okazać się przełomowy w dziedzinie poprawy naszych zdolności pamięciowych.

Ich najnowsza gra została stworzona we współpracy z perkusistą zespołu Grateful Dead, Mickeyem Hartem. Opiera się ona na ćwiczeniu podstawowych umiejętności perkusyjnych, okazała się jednak wyjątkowo skuteczna również na innym polu. U grupy składającej się z 47 osób w wieku od 60 do 79 lat po ośmiu tygodniach treningu odnotowano znaczną poprawę zdolności rozpoznawania twarzy.

Pamięć perkusisty

Naukowcy w pierwszej kolejności sprawdzili sprawność pamięci krótkotrwałej u uczestników i uczestniczek. W tym celu przetestowali ich zdolność do rozpoznawania twarzy, które zobaczyli chwilę wcześniej. W czasie badań wyznaczone zostały dwie grupy. Pierwsza odbywała ćwiczenie polegające na wyszukiwaniu słów, druga ćwiczyła z użyciem muzycznej gry wideo.

Eksperyment jednoznacznie potwierdził wpływ treningu muzycznego na zdolność zapamiętywania twarzy.

Wyniki pokazały, że tylko trening muzyczny poprawił u uczestników pamięć do twarzy. Wiąże się to ze zwiększoną aktywnością w górnym rejonie ciemieniowym mózgu podczas procesu zapamiętywania twarzy. Tak więc trening muzyczny może poprawić pamięć do twarzy poprzez ułatwienie sposobu, w jaki mózg koduje i zachowuje wspomnienia

– czytamy w raporcie z badań.

Trenowany podczas eksperymentu rejon mózgu odpowiada jednak za zdecydowanie więcej niż zapamiętywanie twarzy. Jest on również odpowiedzialny za zdolność do skupienia się na wykonywanej czynności i zapamiętywania jej. Odpowiada również za przywoływanie jej z pamięci, gdy tego akurat potrzebujemy.

Jest to zapewne aspekt pamięci odpowiedzialny za kontrolowanie uwagi. Odpowiada on za ukierunkowanie uwagi w taki sposób, aby umożliwić zakodowanie informacji, a następnie odzyskanie jej z pamięci

mówi Theodore Zanto z uniwersytetu w Kalifornii.

Obawy o pamięć ludzkości

Odkrycie Uniwersytetu Kalifornijskiego ma miejsce w trakcie dyskusji na temat kondycji ludzkiej pamięci. Ta bowiem stoi w ostatnim czasie przed wieloma wyzwaniami. Tymi są z pewnością lęki (anxiety) oraz depresja, które osiągają powoli skalę światowej epidemii. Zaburzenia te negatywnie wpływają na naszą pamięć (zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą). Co więcej, udowodniono, że problemy z pamięcią mogą dalej pogłębić nasze problemy psychiczne.

Nasza pamięć źle zniosła również okres pandemii. Brak zróżnicowania aktywności w trakcie lockdownu sprawił, że wiele z nas słabo pamięta ten okres. Wiele osób odnotowywało również większą tendencję do zapominania informacji w trakcie zamknięcia.

Intuicyjnie wydaje się logiczne, że skala zakłóceń spowodowanych przez pandemię powinna wygenerować wiele pamiętnych momentów z tego okresu w naszym życiu. Niemniej jednak wiele osób donosi anegdotycznie, że ich pamięć o życiu w zamknięciu jest słaba. A wielu z nas doświadczyło wzrostu zapominalstwa podczas miesięcy izolacji społecznej

pisze Molly MacMillan z Kanadyjskiego Uniwersytetu Pamięci.

Muzyczna gra może okazać się więc pomocna nie tylko dla osób starszych. Ćwiczenie naszej zdolności do zapamiętywania może stać się niedługo jedną z istotnych praktyk w życiu codziennym.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →