Śledztwo ze skandalem w tle. Dokument „Collective” dostępny na BBC iPlayer

News
Collective, film dokumentalny, Bukareszt, pożar

Przez najbliższe 11 miesięcy mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mieli dostęp do filmu dokumentalnego o pożarze bukareszteńskiego klubu nocnego Collectiv z 2015 roku. Collective: Unravelling A Scandal jest od teraz dostępny bezpłatnie na platformie BBC iPlayer. Film w reżyserii Alexandra Nanau można obejrzeć również (odpłatnie) na HBO GO. 

Wydany po raz pierwszy w 2019 roku Collective: Unravelling A Scandal, jest zapisem wydarzeń po pożarze w klubie nocnym Collectiv w Bukareszcie, w którym zginęło 27 osób, a 180 zostało rannych. Film znalazł się na liście nominowanych do Oscara i Nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych w kategorii najlepszy film dokumentalny. Dokument został okrzyknięty rewelacją festiwali w Wenecji, Toronto i Sundance. Portal Rolling Stone nazwał go „arcydziełem o władzy, korupcji i kłamstwach”. 

Collective – Official Trailer

Collective. Tragedia z korupcją w tle

Film odsłania korupcję, która nastąpiła po tragicznym pożarze w klubie nocnym w Bukareszcie. Kiedy kolejne poszkodowane w pożarze osoby zaczynają w niewyjaśnionych okolicznościach umierać w szpitalach, jeden z lekarzy informuje o tym zespół dziennikarzy śledczych. W jego trakcie wychodzi na jaw, że rany, które nosiły na sobie ofiary, nie zagrażały ich życiu. Tym oto sposobem zaczęto odkrywać kolejne oszustwa w służbie zdrowia. Twórcy dokumentu towarzyszyli z kamerą w dochodzeniu przedstawicielom lokalnych władz oraz dziennikarzom próbującymi dotrzeć do prawdy. 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W 2015 roku, pożar w klubie nocnym w Bukareszcie w Rumunii pozostawia 27 ofiar śmiertelnych i 180 rannych. Wkrótce potem, ofiary poparzeń wracające do zdrowia w szpitalu – z pozornie niezagrażających życiu obrażeń – również zaczynają umierać. Lekarz, który znajduje się w centrum historii, ujawnia informacje o korupcji w rumuńskich szpitalach, która sięga aż do samej góry.

– brzmi oficjalna zapowiedź filmu

Jedna rewelacja prowadziła do drugiej, dzięki czemu dziennikarze zaczęli odkrywać oszustwa na ogromną skalę w systemie opieki zdrowotnej. Kiedy w obliczu afery powołany zostaje nowy minister zdrowia, dziennikarze śledzą jego próby zreformowania systemu ogarniętego korupcją.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →