Rave po bułgarsku. Tak się imprezowało na przełomie lat 90. i 00.

Vladzen Iliev [BRA | The Exhibition]
Lifestyle News
Rave po bułgarsku. Tak się imprezowało na przełomie lat 90. i 00.

Bułgarskie Archiwum Rave to interaktywna wystawa multimedialna poświęcona bułgarskiej kulturze klubowej końca lat 90-tych. Dzięki współczesnemu i cyfrowemu podejściu, wystawa łączy różne materiały archiwalne z rewolucyjnego bułgarskiego ruchu rave oraz ukazuje jej wpływ na kulturę miejską. Sprawdźcie!

Wspomnienie radości i buntu

Osadzone w górach i brukowanych uliczkach Sofii, hałaśliwe, imprezy rave zapoczątkowały erę burzliwej muzyki elektronicznej u progu nowego tysiąclecia.

Byliśmy szalonymi, przekłutymi, dziwacznymi dziećmi, które jak większość chciały pokazać naszą wolność i zadeklarować status społeczny. W naszym przypadku był to status poza głównym nurtem, bunt i głoszenie kultury różnorodności – mówi Vladzen Iliev, kurator Bulgaria Rave Archive w rozmowie z Mixmag.

Zarchiwizowane materiały udokumentowane przez Vladzena opowiadają historię Bułgarii w okresie przejściowym. Pod koniec lat 90. pracował jako artysta wizualny, projektując ulotki, dekoracje i plakaty eventowe, teraz opiekuje się ogromną kolekcją zarchiwizowanych zdjęć, filmów i różnych artefaktów z okresu rozkwitu bułgarskiej sceny.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

To moje wspomnienia pełne kolorowych, szczęśliwych i entuzjastycznych ludzi, którzy otwarcie wyrażali swoją wolność i cieszyli się nową kulturą, w której się znaleźli […] Dla mnie to bardzo osobisty projekt, którego celem jest zbudowanie mostu między pokoleniami i pokazanie, że historii nie można zapomnieć. Nasza skłonność do zapominania zawsze interesowała mnie jako temat, nostalgia i stan naszej sceny kulminowały moje pragnienie rozpoczęcia tego projektu. Byłbym szczęśliwy, gdybym mógł inspirować ludzi tak, jak zrobiły to dla mnie te lata – podsumował Vladzen Iliev

Sprawdź także: Munocast 009 :”Nie lubię klubowej napinki ani snobizmu” – Kacper Ponichtera

Bulgaria Rave Archive było dla Vladzena nie tylko pasjonującym projektem, ale także sposobem na opowiedzenie zapomnianej historii o pionierach bułgarskiej sceny oraz samych imprezowiczach. W 2021 roku zespół odpowiedzialny za archiwum zorganizował wystawę online zawierającą ponad 20 godzin nagrań z tego okresu, ponad 200 zarchiwizowanych zdjęć i 100 oryginalnych plakatów, ulotek, fragmentów programów radiowych oraz wywiady z DJ-ami, promotorami i fanami. Każde zdjęcie jest cyfrowo ulepszane za pomocą technologii AI. Aktualnie zespół pracuje nad książką fotograficzną i ma nadzieję, że uda się dotrzeć do entuzjastów kultury klubowej za granicą.

BRA | The Exhibition ( After Movie )Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →