Rave’y i psychodeliki budują więzi społeczne – twierdzi najnowsze badanie. Ale to nie wszystko

Fot. Shutterstock
News
badaniam raving, psycholiki

Nowe badania przeprowadzone w Kent w Anglii zidentyfikowały zachowania prospołeczne i więzi społeczne wśród ludzi uczestniczących w imprezach rave. Badanie wykazało również, że używanie psychodelików przyczyniło się do pogłębienia tych więzi - twierdzi dr Martha Newson z School of Anthropology and Conservation.

Kultura rave z narkotykami związana jest od początku swojego istnienia. Piętnowane, z upływem lat wciąż są przedmiotem badań, dostarczając naukowcom i psychologom niezliczoną ilość prac badawczych. Jedna z nich, przeprowadzona w Wielkiej Brytanii ujawnia, że raving (tak nazwano przedmiot badawczy) często związany jest z zachowaniami prospołecznymi i budowaniem więzi społecznych. Zdaniem autorki, badania mogą okazać się istotne w przypadku terapii klinicznych.

badania, psychodeliki, Wielka Brytania

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fot. dr Martha Newson

Badania i 4D

Dr Martha Newson, antropolog poznawczy w School of Anthropology and Conservation, wzięła na warsztat psychologię dotyczącą tworzenia się więzi grupowych i zachowań prospołecznych w trakcie imprez rave przy użyciu nowatorskiego modelu „zaangażowania rytualnego”. Model ten ocenia zmienione stany świadomości powszechne w rytuałach grupowych. Newson określiła je jako 4D (dance, drums, sleep deprivation, drugs). Za pomocą ankiety online przeprowadzonej wśród osób, które uczestniczyły w rave’ach lub innych imprezach, dr Newson zbadała, czy uczestnicy byli angażowani w 4D i czy w ich przypadku wiązało się to z uczuciem zachwytu i osobistą transformacją:

Badanie wykazało, że użycie psychodelików było najbardziej skuteczne w budowaniu więzi społecznych. Psychodeliki mają głęboko zakorzenioną stygmatyzację związaną z rekreacyjnym używaniem narkotyków i szkodliwości. Ale są one coraz częściej wykorzystywane w badaniach klinicznych w terapii lekowej w poszukiwaniu bardziej skutecznych ścieżek leczenia. Za przykład można podać leczenie depresji, zespołu stresu pourazowego, a nawet anoreksji.

badania, psychodeliki, Wielka Brytania

Fot. Fabien Clairefond

Badanie wskazuje, że stosowanie psychodelików jest potencjalnie istotną częścią terapii klinicznych, która może odegrać kluczową rolę w leczeniu chorób psychicznych. Warunkiem koniecznym w realizacji jest przekroczyć tzw. „negatywne konotacje”:

Odrzucenie negatywnych konotacji związanych z kulturą rave jest dużym wyzwaniem. To badanie pokazuje, że rzeczywiście istnieją społeczne i behawioralne korzyści, które imprezowicze zyskują z doświadczenia. Nasza potrzeba łączenia się w sposób znaczący z innymi zawsze będzie przeważać. Nie ważne, czy to śpiewając w chórze w kościele, czy tańcząc do muzyki elektronicznej w opuszczonym magazynie.

– dodała

Pracę zatytuowana Jak rave’y mogą wywołać fuzję tożsamości i trwałą współpracę poprzez transformujące doświadczenia? opublikowano na Frontiers in Psychology, ogólnodostępnym czasopiśmie akademickim, obejmującym wszystkie aspekty psychologii.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →