Rave’y i psychodeliki budują więzi społeczne – twierdzi najnowsze badanie. Ale to nie wszystko

Nowe badania przeprowadzone w Kent w Anglii zidentyfikowały zachowania prospołeczne i więzi społeczne wśród ludzi uczestniczących w imprezach rave. Badanie wykazało również, że używanie psychodelików przyczyniło się do pogłębienia tych więzi - twierdzi dr Martha Newson z School of Anthropology and Conservation.
Kultura rave z narkotykami związana jest od początku swojego istnienia. Piętnowane, z upływem lat wciąż są przedmiotem badań, dostarczając naukowcom i psychologom niezliczoną ilość prac badawczych. Jedna z nich, przeprowadzona w Wielkiej Brytanii ujawnia, że raving (tak nazwano przedmiot badawczy) często związany jest z zachowaniami prospołecznymi i budowaniem więzi społecznych. Zdaniem autorki, badania mogą okazać się istotne w przypadku terapii klinicznych.
Fot. dr Martha Newson
Badania i 4D
Dr Martha Newson, antropolog poznawczy w School of Anthropology and Conservation, wzięła na warsztat psychologię dotyczącą tworzenia się więzi grupowych i zachowań prospołecznych w trakcie imprez rave przy użyciu nowatorskiego modelu „zaangażowania rytualnego”. Model ten ocenia zmienione stany świadomości powszechne w rytuałach grupowych. Newson określiła je jako 4D (dance, drums, sleep deprivation, drugs). Za pomocą ankiety online przeprowadzonej wśród osób, które uczestniczyły w rave’ach lub innych imprezach, dr Newson zbadała, czy uczestnicy byli angażowani w 4D i czy w ich przypadku wiązało się to z uczuciem zachwytu i osobistą transformacją:
Badanie wykazało, że użycie psychodelików było najbardziej skuteczne w budowaniu więzi społecznych. Psychodeliki mają głęboko zakorzenioną stygmatyzację związaną z rekreacyjnym używaniem narkotyków i szkodliwości. Ale są one coraz częściej wykorzystywane w badaniach klinicznych w terapii lekowej w poszukiwaniu bardziej skutecznych ścieżek leczenia. Za przykład można podać leczenie depresji, zespołu stresu pourazowego, a nawet anoreksji.
Fot. Fabien Clairefond
Badanie wskazuje, że stosowanie psychodelików jest potencjalnie istotną częścią terapii klinicznych, która może odegrać kluczową rolę w leczeniu chorób psychicznych. Warunkiem koniecznym w realizacji jest przekroczyć tzw. „negatywne konotacje”:
Odrzucenie negatywnych konotacji związanych z kulturą rave jest dużym wyzwaniem. To badanie pokazuje, że rzeczywiście istnieją społeczne i behawioralne korzyści, które imprezowicze zyskują z doświadczenia. Nasza potrzeba łączenia się w sposób znaczący z innymi zawsze będzie przeważać. Nie ważne, czy to śpiewając w chórze w kościele, czy tańcząc do muzyki elektronicznej w opuszczonym magazynie.
– dodała
Pracę zatytuowana Jak rave’y mogą wywołać fuzję tożsamości i trwałą współpracę poprzez transformujące doświadczenia? opublikowano na Frontiers in Psychology, ogólnodostępnym czasopiśmie akademickim, obejmującym wszystkie aspekty psychologii.
GUSGUS | WARSZAWA
Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.
Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorówZakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.
Sprawdź także
Badania pokazują, że większość DJ-ów doświadcza wypalenia zawodowego

Badania pokazują: techno najbardziej podnosi ciśnienie krwi

Badania pokazują: powrót imprez w Wielkiej Brytanii jeszcze nigdy nie był tak blisko

Analizuje muzykę, ocenia klimat, klasyfikuje kluby. Poznajcie Cyanite

Bardziej „zaraźliwa” niż odra, czyli muzyka elektroniczna niczym choroba zakaźna

Sprawdź także

Badania pokazują, że większość DJ-ów doświadcza wypalenia zawodowego

Badania pokazują: techno najbardziej podnosi ciśnienie krwi

Badania pokazują: powrót imprez w Wielkiej Brytanii jeszcze nigdy nie był tak blisko

Analizuje muzykę, ocenia klimat, klasyfikuje kluby. Poznajcie Cyanite
