Raport Pirate: większość didżejów nie gra tego, czego naprawdę słucha na co dzień

Jesteś didżejem lub producentem i czasami zastanawiasz się, czy coś jest z Tobą nie tak, bo nie słuchasz na co dzień gatunku, który grasz lub tworzysz? Nie jesteś sam. Pirate, brytyjska fundacja na rzecz clubbingu, przedstawiła na swojej stronie wyniki przeprowadzonej ankiety, w której przepytała 260 didżejów z Wielkiej Brytanii m.in. o ich gusta muzyczne. Wyniki są wyraźne.
Szerokie horyzonty
Pracując z danymi z podsumowania Spotify na koniec roku, czyli Spotify Wrapped, fundacja Pirate zapytała 260 didżejów z całej Wielkiej Brytanii o ich rezultaty ze Spotify z 2022 roku, by porównać je z gatunkiem muzyki, który zwykle grają podczas występów. Wyniki pokazują, że 65% didżejów nie gra swoich ulubionych utworów za deckami. Zachowując anonimowość wyników, ankieta wykazała, że jeden z badanych didżejów techno w kończącym się roku najczęściej słuchał The Who, podczas gdy przedstawiciel sceny jungle odtwarzał najczęściej muzykę Lany Del Rey. Z kolei jeden z DJ-ów house zdał sobie sprawę, że najczęściej słuchanym gatunkiem przez niego w ostatnich 12 miesiącach był afro-pop.
The Who – Won’t Get Fooled Again (Shepperton Studios / 1978)
Badanie wykazało również, że 63% didżejów twierdzi, że ich gust muzyczny zmienia się wraz z otoczeniem, a 60% ankietowanych uznało, że poza streamingiem znajduje nową muzykę dzięki znajomym.
Każdego ranka budzę się, słuchając shoegaze/dream pop. W ciągu dnia słucham delikatnych płyt akustycznych lub jazzowych i włączam lokalną stację. Nocą słucham mocnej, lirycznie muzyki (Nick Cave, Kae Tempest itp.) lub w pełni emocjonalnej elektroniki (Burial, Ross From Friends itp.). W klubach to głównie UK garage i basowe rzeczy z dziwnym hiperpopowym bangerem
– powiedział jeden z didżejów basowych.
Nick Cave & The Bad Seeds – I Need You
Zobacz także: Wyjątkowy koncert Ryuichi Sakamoto
Większość didżejów korzysta nie tylko z usługi przesyłania strumieniowego Spotify – 75% z ankietowanych stwierdziło, że znajduje nową muzykę w setach didżejskich, a wielu z nich chwali SoundClouda.
Głównie używam SoundClouda do znajdowania nowej muzyki, sekcja powiązanych utworów jest świetna. Mają też sekcję Stacje, która generuje listę utworów na podstawie tego, czego słuchałeś
– przyznał jeden z ankietowanych.
Sprawdź także
Zagraniczne projekty elektroniczne, które zawiesiły działalność (część 1.)

Powstała figurka współczesnego ravera

Gold Panda woli Pure Data od Abletona

Pierwszy egzemplarz miksera ISONOE 420 wystawiony na sprzedaż

Sprawdź także

Zagraniczne projekty elektroniczne, które zawiesiły działalność (część 1.)

Powstała figurka współczesnego ravera

Gold Panda woli Pure Data od Abletona
