Piano Roll – „ojciec chrzestny” DAW-u
Edytor pianolowy jest powszechnie znanym narzędziem do wyświetlania nut. Piano roll pojawił się po raz pierwszy już w 1800 roku i pomimo całej nowej technologii zawartej w oprogramowaniu do sekwencjonowania dźwięku filozofia tego wynalazku wciąż jest stosowana. To absolutny początek automatyzacji muzyki. Sprawdźcie szczegóły!
Piano roll – krótka historia
Wszystko zaczęło się w 1800 roku, kiedy francuski wynalazca Joseph Marie Jacquard po raz pierwszy opracował automatycznie grające pianino oparte na działaniu krosna – tzw. maszyny żakardowej. To pierwszy w historii techniki wynalazek z programowym sterowaniem.
Paradise Mill How The Jacquard Mechanism Works
Około 20 lat później rolki papieru zastąpiły karty dziurkowane/perforowane. Instrument czytał kartkę papieru z wybitymi w różnych punktach otworami, które przedstawiały różne klawisze fortepianu. Rolka była powoli przeciągana, a odpowiednie klawisze były uderzane, zgodnie z wydziurkowaną informacją zawartą na rolce.
10 grudnia 1908 roku grupa reprezentująca większość największych amerykańskich producentów fortepianów zebrała się w Buffalo w stanie Nowy Jork, aby spróbować uzgodnić pewne standardy. Grupa zdecydowała się na szerokość 11+1⁄4 cala (286 mm) i standardy perforacji dla rolek na 65 banknotów (6 otworów na cal) i rolek na 88 banknotów (9 otworów na cal). Ten format stał się luźnym światowym standardem. Poniżej znajdziecie filmik z fabryki kart dziurkowanych w Buffalo.
Piano Roll – Q.R.S. Music, Buffalo
Piano Roll – stare, ale jare
Naciągnięta kartka papieru wyglądała i pełniła dokładnie taką samą funkcję jak edytor piano roll, którego używamy do dziś. Jedyną prawdziwą różnicą między nowoczesnym cyfrowym odpowiednikiem a wersją z 1800 jest to, że stare rolki papieru czyta się od góry do dołu, a nie od lewej strony do prawej. Dzięki komputeryzacji nie musimy spędzać tygodni, aby wprowadzić mnóstwo muzyki nożyczkami i dziurkaczem. Współczesny piano roll to tak naprawdę tylko pianino przekręcone w bok, ale jest to wygodny sposób na przeglądanie wszystkich dźwięków, do których mamy dostęp od dołu do góry. Ten system działa świetnie od ponad 200 lat, więc po co to zmieniać?