Nowy gatunek Jona Hopkinsa i muzyka w imię psychodelicznej terapii

Fot. Bríd O'Donovan Photography
News
Jon Hopkins, ketamina, album

Ile trwa haj po zażyciu ketaminy? Dla tych, którzy nie wiedzą, odpowiedzią może być najnowszy album Jona Hopkinsa. Brytyjski producent, w nawiązaniu do ostatnich badań psychodelicznych, zapowiada Music for Psychedelic Therapy, następcę EP-ki Meditations napisanej z myślą o praktykach medytacyjnych.

Music for Psychedelic Therapy to pierwszy album Hopkinsa od czasu Singularity z 2018 roku. „Nowy gatunek muzyki” – jak nazwał album sam autor – został idealnie wyważony w czasie. Zdaniem Hopkinsa, nie ma przypadku w tym, ile trwa nowy krążek. A trwa dokładnie tyle, ile haj po zażyciu ketaminy. Nowa, pełnowymiarowa produkcja, została ukierunkowana w stronę, z której nie znaliśmy Brytyjczyka a która jest kontynuującą jego praktyk medytacyjnych, znanych z singla Singing Bowl (Ascension) z 2020 roku.

Sit Around The Fire istnieje z jednej z głębokich synchroniczności, które sprawiły, że ten album powstał. Skontaktował się ze mną East Forest, który spędził trochę czasu z Ramem Dassem na Hawajach przed jego śmiercią. Otrzymał dostęp do kilku mniej znanych rozmów z lat 70. i został poproszony o stworzenie do nich muzyki. Przesłał mi kilka punktów wyjścia, w tym piękne chóralne wokale, które nagrał i które otwierają utwór. Założyłem słuchawki i z głosem Rama Dassa w głowie usiadłem przy fortepianie i improwizowałem.

– wyjawił Hopkins

Jon Hopkins – Singing Bowl (Ascension)

Jon Hopkins i ketaminowy haj

Music for Psychedelic Therapy nawiązuje do ostatnich badań psychodelicznych ujawniających, że ketamina może zapobiegać pogłębianiu się chorób psychicznych, takich jak depresja. Jedyna forma tego dysocjanty psychodelicznego, która została zatwierdzona przez Agencję Żywności i Leków jako lek na depresję, to spray do nosa o nazwie esketamina (Spravato). Jest on przeznaczony dla osób dorosłych, którym nie pomogły tabletki antydepresyjne, cierpiących na duże zaburzenia depresyjne lub mających myśli samobójcze. Przełomowe badania w ostatnich latach sprawiły, że lek ten stał się bardzo popularny i przyczyniły się do otwarcia ośrodków leczenia na całym świecie, w tym jednego, który niedawno został otwarty w Bristolu, oferującego „terapię ketaminową”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Hopkins, który należy do grona artystów forsujących najnowsze odkrycie badawcze, pragnie dołożyć swoją cegiełkę wsparcia wykorzystując do tego muzykę. Najnowszy longplay będzie trwała ok. godziny, czyli dokładnie tyle, ile ketaminowy haj. Pomóc mu w tym mają psychodeliczne wizualizacje w teledyskach i dedykowana oprawa graficzna.

Wkraczamy w erę, w której ten rodzaj terapii będzie legalny i powszechny, a ty musisz mieć do tego muzykę. Muszę być naprawdę ostrożny, żeby nie zabrzmieć zbyt górnolotnie, ale naprawdę czuję, że jest tu granica – nowy gatunek muzyki.

– powiedział Hopkins w rozmowie z The Guardian

Jon Hopkins with Ram Dass, East Forest – Sit Around The Fire

Hopkins ma już za sobą wykon najnowszego albumu w ramach „ceremonialnego koncertu” zagranego dla 200 osób w Austin w Teksasie. Choć psychodeliki nie były dozwolone na tym wydarzeniu, setki entuzjastów zebrało się, aby doświadczyć najnowszego wydawnictwa Hopkinsa w oświetlonym świecami magazynie, leżąc na matach do jogi w medytacyjnym transie. Music for Psychedelic Therapy ukaże się 12 listopada.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →