(Nie) taki paszport covidowy straszny, jak go malują. Przynajmniej tak wynika z brytyjskiego raportu

Fot. Alamy
News

Przewijaj dalej, to tylko kolejny tekst o covidowym wątku na temat Wielkiej Brytanii. A dokładniej o wycieku rządowego raportu dotyczącego ryzyka wprowadzenia paszportów covidowych i potencjalnym rozprzestrzenianiu się koronawirusa między obiektami. Tydzień bez afery na Wyspach – tygodniem straconym.

Paszporty covidowe wyrządzają więcej szkód niż może się wydawać. Brzmi to jak nieśmieszny żart, jednak jak wynika z ujawnionego przez „The Telegraph” raportu brytyjskiego rządu, do śmiechu nikomu nie jest po drodze. Jak możemy przeczytać: „istnieje potencjalne ryzyko przemieszczania się wirusa wirusa SARS-CoV-2 między obiektami, w których organizowane są imprezy na żywo a obiektami hotelarskimi”. Co na to przedstawiciele branży? Greg Parmley, dyrektor generalny organizacji branżowej LIVE, mówi wprost:

Wprowadzenie obowiązkowych paszportów szczepionkowych było błędem. Nasza branża została bezpodstawnie poddana wyższym standardom niż jakakolwiek inna przez cały czas trwania pandemii. Lokale muzyczne w całym kraju mają wypróbowane, przetestowane systemy zapewniające bezpieczną i bezproblemową zabawę. Jako jedna z najciężej dotkniętych branż przez pandemię, rząd powinien skupić się na wspieraniu nas w odbudowie, a nie wymuszaniu niewykonalnych warunków.

paszporty covidowe raport wielka brytania

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fot. Puglia / UEFA

Wielka Brytania. Co dalej z paszportami?

Na chwilę obecną kluby i niektóre lokale w Szkocji i Walii zobowiązane są do sprawdzenia statusu szczepienia gości przed wejściem do lokalu. Dla przykładu, niezaszczepieni Walijczycy, którzy chcą wejść do środka, mogą wykorzystać ostatnio zrobiony test wskazujący wynik negatywny. Przypomnijmy, że brytyjski rząd zrezygnował niedawno z obowiązku sprawdzania paszportów covidowych w klubach i lokalach w Anglii, zostawiając poszczególnym podmiotom decyzję o samodzielnym decydowaniu na temat kontroli.

paszporty covidowe raport wielka brytania

Fot. NY Governor’s Press Office / AP

Nie wszyscy jednak stoją po stronie całkowitego zniesienia paszportów. Część ministrów nadal rozważa wprowadzenie obowiązku ich sprawdzania w ramach „planu B” – propozycji przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa w miesiącach zimowych. Oznaczałoby to, że ludzie musieliby udowodnić swoje pełne zaszczepienie przed pójściem na wybrane przez siebie wydarzenie, w tym także do zamkniętych obiektów na 500 lub więcej uczestników, na imprezy plenerowe z limitem ustalonym na 4000 osób i do wszystkich klubów nocnych.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →