MusicGen – Meta wchodzi w muzyczne AI

fot. Anthony Quintano / Wikimedia Commons
News Technologia

Nie tak dawno informowaliśmy Was o poczynaniach Google'a, które tworzy własne narzęcie do automatycznego generowania muzyki - MusicLM. Do wyścigu technologicznego przystąpiła również Meta, a efekty tego są piorunujące - sprawdźcie ich MusicGen

Nowy Generator

Jak dobrze wiecie z naszych tekstów sztuczna inteligencja zdołała ingerować w większość przedsięwzięć artystycznych, a teraz w pełni pojawia się w przemyśle muzycznym. W opublikowanym wczoraj wywiadzie Dax J prognozuje, że do końca tej dekady 99% muzyki będzie generowana właśnie przez dynamicznie rozwijającą się technologię. Oczywiście AI może stanowić nieuczciwą konkurencję dla artystów, ale producenci nowych narzędzi twierdzą, że wykorzystanie otwartych modeli może dać amatorom i profesjonalistom muzyki nowe narzędzia do tworzenia. Kilka dni temu do wyścigu dołączył gigant Marka Zuckerberga – Meta, która wydała open source swojego modelu AI do generowania muzyki, który wykorzystuje ChatGPT.

W zeszłym tygodniu Felix Kreuk, inżynier ds. badań nad sztuczną inteligencją w Meta, zaprezentował możliwości nowego narzędzia na Twitterze.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Na stronie nowej usługi Meta wrzuciła również porównanie próbek dźwięku z brzmieniem konkurencyjnych narzędzi – MusicLM, Riffusion oraz Musai. Jeszcze ciekawiej robi się gdy zobaczymy wyniki eksperymentów z aranżacjami Jana Sebastiana Bacha. MusicGen został przeszkolony na 20 000 godzin licencjonowanej muzyki z wewnętrznego zestawu danych, który zawiera 10 000 utworów muzycznych. Ponadto firma wykorzystała około 390 000 utworów zawierających wyłącznie instrumenty, które pojawiły się w serwisach Shutterstock i Pond5. Jak wspominają przedstawiciele Meta twierdzili, że cała muzyka, na której szkolony jest ich model, była „objęta umowami prawnymi z posiadaczami praw”.

INSTALL MusicGen NOW! Generate AMAZING MUSIC Using META’s AI!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →