Laurent Garnier doczekał się filmu dokumentalnego z udziałem największych. Oto trailer

fot. Garage MCA
News
Laurent Garnier

Laurent Garnier: Off the Record, w reżyserii Gabina Rivoire ukaże się już 15 lipca. Historia tego wyjątkowego francuskiego DJa jest również opowieścią o przemianach jakie zaszły w muzyce elektronicznej oraz w sposobie jej postrzegania, od lat 80. ubiegłego wieku.

Laurent Garnier, znany również jako Choice, jest francuskim DJ-em i producentem. Pod koniec lat 80. zaczął występować jako DJ w Manchesterze, debiutując w legendarnej Haçiendzie. Jego kariera producencka trwa już trzy dekady, a na swoim koncie ma kilkanaście wysoce uznanych albumów. Jego historię postanowił opowiedzieć francuski reżyser dokumentalista – Gabin Rivoire.

Laurent Garnier staje przed kamerą

Historia tego wyjątkowego francuskiego producenta opowiedziana została za pośrednictwem wcześniej niepublikowanych materiałów archiwalnych. Nie zabraknie jednak również współczesnych kadrów, włącznie z filmami i zdjęciami z ostatniej światowej trasy Garniera. Przeżycia DJ uzupełnione zostaną wypowiedziami jego przyjaciół ze sceny. Wśród nich możemy wymienić takich artystów i artystki jak: The Blessed Madonna, Kitten, Carl Cox, Richie Hawtin, Jeff Mills, Peggy Gou, czy Kenny Larkin.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Poza opowieścią o Larencie Garnierze, film stara się obrać szerszą perspektywę na przemiany, jakich muzyka elektroniczna doświadczyła na przestrzeni ostatnich dekad. Autorzy dokumentu zabiorą nas z tej okazji w podróż dookoła świata, gdzie wraz z najważniejszymi przedstawicielami i przedstawicielami sceny, wskażą nam punkty zwrotne historii elektroniki. Tę wyjątkową kulturę poznamy nie tylko jako przestrzeń artystycznej ekspresji, ale (może nawet przede wszystkim) jako ruch kontrkulturowy.

Historia muzyki elektronicznej to również opowieść o opresji i nadużyciach władz. Dzięki Gabinowi Rivoire zrozumiemy z jakimi wyzwaniami musieli spotykać się przedstawiciele muzyki elektronicznej. W produkcji Laurent Garnier: Off the Record zobaczymy więc nie tylko największe imprezy w historii tego gatunku. Zobaczymy przede wszystkim imprezy, które stały się przełomowe dla pewnego ruchu, który po dziś dzień walczy o równouprawnienie w świecie kultury i sztuki.

Ponad trzy lata działań

Zwiastun nowego filmu dokumentalnego o legendarnym francuskim DJ-u został zaprezentowany przed jego premierą w brytyjskich kinach i serwisach na żądanie, która będzie miała miejsce już 15 lipca. Londyńska premiera odbędzie się natomiast już 9 lipca w BFI Southbank. Tam odbędziecie mięli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Laurentem Garnierem oraz pójść na after party w Spiritland Royal Festival Hall.

Film trafi niedługo na portale Amazon Video i iTunes. Wcześniej mogliście go już widzieć na wybranych festiwalach muzycznych.

Na uwagę zasługuje również proces powstawania filmu. Został on bowiem zapowiedziany już w 2019 roku. Wówczas zaczął się projekt crowdfundingowy firmy Kickstarter, który przyciągnął uwagę tysięcy użytkowników portalu. Na jego produkcję zebrano ponad 150 tys. dol.

Za powstanie filmu odpowiedzialne jest studio Doc’n’Roll, skupiające się na dokumentach opowiadających o postaciach ze świata muzyki.

Doc’n Roll to prowadzona przez kobiety agencja filmowa, która promuje i wspiera głosy marginesu w przemyśle muzycznym. Jesteśmy pasjonatkami niezależnych filmów i muzyki wszystkich gatunków. Naszą misją jest celebrowanie subkultur muzycznych poprzez zapewnienie unikalnej platformy, wspierającej kreatywne, fascynujące i niezapomniane filmy dokumentalne, które celebrują wykonawców, wytwórnie, sceny i historie.

– czytamy na stronie platformy.

„Trudno jest sfilmować pasję”

Laurent Garnier i Gabin Rivoire poznali się dziewięć lat temu. Wówczas francuski reżyser pracował przy filmie poświęconemu YEAH! – festiwalowi muzycznemu zlokalizowanemu w południowej Francji, którego współorganizatorem był Garnier. Jak wspomina muzyk, wówczas Rivoire wiedział bardzo niewiele na temat muzyki elektronicznej.

Bardzo trudno jest sfilmować pasję. Jednak kiedy zobaczyłem pracę Gabina, pomyślałem, że będzie w stanie to osiągnąć. Ponieważ pasja jest jedyną rzeczą, która naprawdę – od najmłodszych lat – napędza mnie do tego, co robię. Bardzo pasjonuję się muzyką i podchodzę do niej całkiem poważnie.

– komentował spotkanie dwóch artystów Laurent Garnier.

Garnier zaufał Rivoire’owi i zaprosił go do uczestnictwa w jego światowej trasie. Dzięki równie bezpośredniej współpracy, film nabiera wręcz intymnego charakteru. Garnier przyznał również, że brał udział w procesie edycji materiału i miał wkład w ostateczny kształt produkcji.

Naprawdę bardzo się zżyliśmy. Spędziliśmy razem jakieś cztery lata w trasie. Kiedy [Rivoire] zaczął montować film, bardzo mnie zaangażował w ten proces, co wydało mi się wyjątkowo interesujące. Jestem bardzo zadowolony z rezultatu, ponieważ mamy nie tylko moją historię, ale również zachowaliśmy styl Gabina. Mamy wszystko, co lubię w jego twórczości.

– komentował Garnier.


Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →