Kelly Lee Owens i jej hymn Mistrzostw Świata w piłce nożnej kobiet. Brzmi znakomicie

Fot. Hal Haines
News
Kelly Lee Owen

Walijska producentka, Kelly Lee Owens, stworzyła na zamówienie hymn Mistrzostw Świata w piłce nożnej kobiet. Posłuchaj, jak brzmi!

Co oznacza kobiecość dla Kelly Lee Owens?

Fot. Kelly Lee Owens

Dla jednych podziały męskie/kobiece wydają się oczywiste i niepodważalne (co znajduje odbicie w sporcie), dla drugich te kategorie są pewnego rodzaju siatką myślową, za pomocą której kultura kontroluje nasz wizerunek, ciało i prawa reprodukcyjne. Kelly Lee Owens za kobiece uznała kontrasty oparte na delikatności i sile, pastelową estetykę, zmysłowość i wokal o barwie sopranu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Utwór zatytułowany Jedność (Unity) odwołuje się do hasła kobiecej solidarności oraz, jak można się domyślać, greckiego ideału piękna ducha i ciała – Kalos Kaghatos. Jest skomponowany z niemałym rozmachem.

Kelly Lee Owens – Unity

Choć kobiecy sport w wielu dziedzinach cieszy się dużym zainteresowaniem (np. w tenisie), to piłka nożna jest niewątpliwie w cieniu lig męskich, którymi rządzi ogromna machina marketingowa. Można spotkać się z opiniami, że kobieca piłka nożna to ostatni bastion romantycznego futbolu. Symbolizuje walkę z przeciwnościami losu, zdrową rywalizację i granie z pasji, nie dla korzyści finansowych.

Być może popularna wizja piłki nożnej (uwielbiana przez sporą liczbę kibiców w swojej ostrej, twardej, a momentami nawet brutalnej wersji) nie przystaje do drużyn złożonych z kobiet. Są to z drugiej strony, oczywiście stereotypy, które dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

fot. Jeffrey F Lin

Słynny rajd po boisku Barbary Latorre

W 2016 roku Barbara Latorre (wówczas FC Barcelona Female) po rajdzie przez pół boiska i byciu przekopaną przez linie obrony spektakularnie zdobyła gola w meczu przeciwko drużynie Espanyol. Okrzyknięto ją wtedy nawet „Messim w kobiecym futbolu” (sic!). Ten przykład wyraźnie obrazuje, że światem sportu wciąż żądzą płciowe stereotypy, mimo że w kwestii tolerancji i równouprawnienia staje się on coraz bezpieczniejszą przestrzenią.

Barbara Latorre zdobywa gola dla FC Barcelona Female (2016)

Czy kobiecą piłkę nożną czeka jednak awans w opinii przeciętnego kibica? Kultura rządzi się głodem nowej fali, nowych trendów, mód. Przy odpowiednio stargetowanych celach, wiele można w dzisiejszych czasach wypromować viralowo. Rosnące zainteresowanie kobiecym futbolem zdecydowanie wyczuła Lee Owens oprawiająca go w upliftingujący hymn.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →