Grzyby na froncie w walce z alkoholizmem? Pierwsze badania dają zachęcające wyniki

Fot. Getty Images
News
Grzyby kontra alkohol

Badanie przeprowadzone w USA wykazało 83-procentowy spadek intensywnego picia alkoholu u osób przyjmujących psilocybinę w połączeniu z terapią psychologiczną.

Grzyby kontra alkohol

Dwie dawki pigułek psilocybiny, wraz z psychoterapią, pomogły osobom z problemami alkoholowymi ograniczyć picie przez co najmniej osiem miesięcy po pierwszych zabiegach – tak pokazują wyniki największego badania klinicznego przeprowadzonego do tej pory.

Blisko połowa (48%) osób, które otrzymały psilocybinę, całkowicie przestała pić, dwa razy więcej niż 24% w grupie placebo. Badanie było podwójnie zaślepione i stosunkowo duże jak na badania nad psychodelikami, z 93 uczestnikami w składzie.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Naprawdę dzieje się tutaj coś, co ma duży potencjał kliniczny i musimy koniecznie dowiedzieć się, jak go wykorzystać

– powiedział dr Michael Bogenschutz, dyrektor NYU Langone Center for Psychedelic Medicine w NYU Langone Health, który prowadził to, być może, pierwsze randomizowane, kontrolowane badanie psilocybiny w kontekście spożywania alkoholu.

Could magic mushrooms treat depression? BBC Newsnight

Psilocybina – cudowny lek na problemy zdrowotne?

Niektóre rdzenne ludy i społeczności używają psilocybiny jako leku od wieków, a nawet tysiącleci, jak np. kultury przedmajowe używające psychodelicznych grzybów psilocybinowych w 1500 r. p.n.e. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak psilocybina wpływa na mózg, ale niektórzy twierdzą, że może pomóc zwiększyć połączenia w mózgu lub zmienić sposób, w jaki mózg się organizuje, pozwalając znaleźć nowe sposoby radzenia sobie z różnego rodzaju chorobami i problemami.

To ekscytujące wyniki. Zaburzenia używania alkoholu to poważny problem zdrowia publicznego, a efekty obecnie dostępnych terapii i leków są zazwyczaj niewielkie

– przyznaje Andrew Jacobsowi z New York Timesa dr Michael Bogenschutz, główny badacz badania i dyrektor New York University Langone Center for Psychedelic Medicine.

W Stanach Zjednoczonych prawie 15 milionów osób w wieku 12+ przejawia zaburzenia używania alkoholu. Każdego roku ponad 140 000 ludzi umiera z przyczyn związanych z alkoholem, dzięki czemu alkohol jest trzecią przodującą możliwą do uniknięcia przyczyną śmierci w USA. Dla porównania – w trakcie 9-letnich działań wojennych tego kraju w Iraku zginęło 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy.


Organizujesz wydarzenie i potrzebujesz bileterii lub wypromowania swojego wydarzenia?

Biletomat.pl znamy się na tym, co robimy – dostarczamy emocje uczestnikom wydarzeń, a ich organizatorom zapewniamy 20-letnie doświadczenie w branży rozrywkowej, niezawodność i skuteczność. Chcesz się o tym przekonać? Sprawdź warunki współpracy z bileterią Biletomat.pl, która wraz z Muno.plRytmy.pl i FTB.pl tworzy rodzinę marek grupy mediowej Time For Friends. Naszym celem jest Twój sukces, a dzięki kompleksowej obsłudze przy sprzedaży biletów i promocji wydarzeń jest on w zasięgu Twojej ręki. Dołącz do stale wydłużającej się listy naszych partnerów, z najbardziej znanymi klubami w Polsce i organizatorami największych imprez, koncertów i festiwali.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →