Cała Polska w czerwonej strefie. Gastronomia zamknięta, kościoły nie

Za nami konferencja z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministrów - Adama Niedzielskiego i Marleny Maląg, w ramach której zaprezentowane zostały kolejne regulacje związane z postępującą sytuacją epidemiologiczną w kraju. Nowe obostrzenia uderzają w znaczącą część życia gospodarczego i społecznego. Co dokładnie zmieni się już od jutra?
Czerwona strefa w całej Polsce. Gastronomia zamknięta
Od wczoraj dochodziły do nas głosy mówiące o tym, że nowe regulacje przyniosą ze sobą, m.in. wprowadzenie czerwonej strefy na terenie całego kraju. Tak właśnie się stało. Jednak to nie koniec. Zgodnie ze słowami Premiera, od jutra wszystkie lokale gastronomiczne, włączając w to restauracje, puby, bary, itd., nie mogą działać stacjonarnie, tzn. przyjmować klientów w swoich lokalach. Jedyną formą działalności pozostaje przygotowywanie zamówień i sprzedaż na wynos lub dowóz. Wstępnie nowe regulacje mają obowiązywać przez dwa tygodnie. To kolejny, potężny cios spadający na obolałą branżę gastronomiczną. Na tym jednak złe wieści się nie kończą…

Bar – Fot. Alexander Popov
Nieletni i seniorzy mają pozostać w domu
Ogromną część dzisiejszej konferencji poświęcono ograniczeniu możliwości kontaktu, a tym samym zatrzymania emisji zarażeń. Nowe regulacje m.in. przenoszą na edukację zdalną uczniów szkół podstawowych w klasach 4-8 oraz nakazują pozostać w domu osobom w wieku do 16. roku życia (w godzinach 8-16; wyjątkiem jest wyjście z domu w obecności osoby dorosłej). Równie sporo miejsca poświęcono seniorom. Prócz dedykowanej im pomocy, rządzący zapowiedzieli, że osoby powyżej 70. roku życia także mają pozostać w domach. Jednak najciekawiej wygląda sprawa dotycząca zgromadzeń.

Fot. Wonsung Jang
Ograniczenia w sklepach i w zgromadzeniach
Od najbliższej soboty, w spotkaniach może brać udział maksymalnie 5 osób. Regulacja ta nie dotyczy osób mieszkających ze sobą lub pracujących w tym samym miejscu. Zmieniły się także przepisy mówiące o maksymalnej liczbie osób mogących przebywać w sklepach. W lokalach do 100 m2 obowiązuje zasada 5 osób na 1 kasę, zaś w lokalach powyżej 100 m2 – jednej osoby na 15 m2. Tym samym dochodzimy do kolejnej, interesującej kwestii, a mianowicie miejsc wyłączonych z regulacji lub podlegających innym zasadom.
Kościoły pozostają otwarte
Regulacje dotyczące zgromadzeń nie obowiązują m.in. w miejscach kultu religijnego. Dla tego typu budynków dedykowana jest zasada jednej osoby na 7 m2. Co to oznacza? W kościele może przebywać dwa razy więcej osób niż w sklepie wielkopowierzchniowym. Co więcej, regulacje nakazujace pozostanie w domu osób powyżej 70. roku życia także uwzględniają zapis o wyłączeniu z tego nakazu miejsc kultu religijnego. By zobrazować tę sytuację, posłużmy się przykładem: seniorzy mogą wyjść z domu, jeśli chcą iść do kościoła, gdzie przebywać może dwukrotnie więcej osób niż w supermarkecie, do którego już chodzić nie mogą (prócz godzin dla seniorów).

Fot. Akira Hojo
Nic nowego, czyli ani słowa o kulturze
Pewne rzeczy pozostają jednak niezmienne. Ani minuta dzisiejszej konferencji nie została poświęcona kulturze i rozrywce, w tym klubom. Rządzący zapytani o programy wsparcia dla gastronomii i innych branż, początkowo tłumaczyli, iż w kasach firm zapewne pozostały jeszcze środki przyznane w ramach poprzednich tarcz. Niewykluczone jednak, że zostaną uruchomione kolejne formy pomocy, jeśli wydłuży się przewidywany czas obowiązywania regulacji. Jednak ani Premier, ani Ministrowie nie podali w tej kwestii żadnych konkretów, nie zapewniając zatem, iż jakiekolwiek wsparcie rzeczywiście przyjdzie.
Nowe zasady w pigułce
Na profilu Kancelarii Premiera na Facebooku opublikowano infografikę przedstawiającą najważniejsze regulacje, o których mowa była podczas konferencji, i które wejdą w życie już jutro. Szczegółowe informacje zapewne pojawią się niebawem na stronie rządu.

Źródło – Kancelaria Premiera
Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę
Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.
Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorówZakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.
Sprawdź także
COVID-19. Kryzys, który dekoduje naszą rzeczywistość

Kluby i imprezy nie wrócą w czwartym etapie odmrażania gospodarki

Powrót klubów i festiwali? Rząd mówi „nie”. Czas na sprzeciw

Imprezy masowe odwołane. Co to oznacza dla klubów?

Sprawdź także

COVID-19. Kryzys, który dekoduje naszą rzeczywistość

Kluby i imprezy nie wrócą w czwartym etapie odmrażania gospodarki

Powrót klubów i festiwali? Rząd mówi „nie”. Czas na sprzeciw
