Blackworks: Warszawa to stolica techno. Zaproponujemy coś wyjątkowego – wywiad

Wywiad
Blackworks

Warszawa nową stolicą europejskiego techno? Według przedstawicieli hiszpańskiej sceny - czemu nie. Przed sobotnią imprezą w Warszawe, pogadaliśmy z Luisem Adriánem Alonso, reprezentującym ekipę Blackworks - twórców wyjątkowych wydarzeń, w czasie których techno przedstawiane jest w wielu zaskakujących odsłonach. Już w ten weekend będziemy mogli przekonać się o tym na własne oczy i uszy.

Coraz częstsze wizyty zagranicznych kolektywów w Polsce są dowodem na to, że „coś jest na rzeczy”. Nikogo nie trzeba przekonywać, że polska scena klubowa rozwija się zarówno jeśli chodzi o poziom, lecz także o rozmiary. Pojawia się coraz więcej przestrzeni dla niestandardowych, niszowych działań, które często są inicjatywami niezależnych ekip.

Jednak wspomniana „niszowość” nie stoi na przeszkodzie, by organizowane wydarzenia stały na najwyższym poziomie, czy to jeśli chodzi o sam charakter imprezy, jej produkcję lub skład line-upu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Dobrym przykładem kolektywu, który swoją historię rozpoczął od organizowanych wydarzeń własnym sumptem, a który dziś prężnie działa także poza ojczystym krajem, jest Blackworks.

Blackworks

Blackworks

Blackworks. Działanie u podstaw w hiszpańskim wydaniu

Hiszpanie to entuzjaści sceny techno, na której działają od lat. We wrześniu 2019 roku ekipa przyjaciół postanowiła połączyć siły pod szyldem Blackworks. Liderem projektu został Luis Adrián Alonso, doświadczony booker i promotor.

Pandemiczna pauza, która wyhamowała działania na scenach wielu państw Europy, była niezwykle owocnym czasem dla Blackworks. Hiszpanie, korzystając z dość luźnych obostrzeń w swoim kraju, z powodzeniem organizowali imprezy, na których zagrali m.in. I Hate Models, 999999999, Hector Oaks, Cera Khin, Rebekah, Tryma, Nico Moreno, Shlomo czy Vladimir Dubyshkin. Międzynarodowe grono uznanych artystów_ek uzupełniali najciekawsi lokalni twórcy_czynie.

Blackworks

Blackworks

Blackworks. Krok drugi – ekspansja

Prócz działań „w terenie”, Blackworks starali się nawiązywać kontakty w całej Europie, głównie z osobami myślącymi podobnie co oni sami. Korzystając z pandemicznego rozluźnienia, w 2021 roku kolektyw zaczął organizować imprezy poza Hiszpanią, głównie w Europie i Ameryce Południowej. Pierwsze wydarzenie w ramach „międzynarodowej trasy” miało miejsce w czerwcu w Warszawie. Blackworks, zachęceni sukcesem imprezy, kontynuowali zagraniczną działalność.

To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, iż wydarzenia Blackworks, prócz obecności uznanych nazwisk, dały możliwość zaprezentowania się debiutantom_tkom. Uczestnicy imprez mogli bliżej poznać najciekawszych młodych twórców_czynie, którym dotąd nie dane było zagrać przed większą publicznością.

Blackworks

Blackworks

Blackworks. Szersza perspektywa

Blackworks poczuwają się do roli kuratorów sceny techno i nie zamierzają poprzestawać jedynie na organizowaniu imprez. Niedawno światło dzienne ujrzały wytwórnia płytowa i agencja managementowa dla młodych talentów. Hiszpanie korzystają z dorobku zdobywanego doświadczenia i starają się działać na możliwie największą skalę. Jak sami przyznają, „działania tu i teraz tworzą przed nami obiecującą przyszłość, którą już dziś jesteśmy ogromnie podekscytowani”.

Blackworks – wywiad

Przy okazji kolejnej wizyty w Warszawie, w ramach której w sobotę, 11 września, przy ulicy Ordona 2A wystąpią Cera Khin, NoneOfTheAbove, TY, Hatelove i Dexphase, postanowiliśmy zamienić parę zdań z Luisem Adriánem Alonso i zapytać go o fascynację polską sceną. Zapraszamy do lektury.

Blackworks

Blackworks

Blackworks. Warszawa stolicą techno?

Hubert Grupa: Powiedziałeś, że Warszawa jest teraz stolicą techno. Skąd to wrażenie?

Luis Adrián Alonso: Chcę powiedzieć, że to imponujące, jak silnie rozwija się branża w Polsce. Uważam, że ten wzrost jest atrakcyjny i zauważalny dla artystów, promotorów i fanów z innych krajów Europy. Wielu hiszpańskich promotorów obserwuje to, co dzieje się w Polsce.

Czy Twoim zdaniem polska scena klubowa ma swoją specyficzną tożsamość? Jak z punktu widzenia zagranicznego obserwatora opisałbyś polską publiczność? Czy to już świadomi i wymagający odbiorcy?

Momentami odnoszę wrażenie, że dla Polaków wciąż liczy się przede wszystkim dobra zabawa, a nie to, kto stoi za konsolą i co dokładnie reprezentuje.

Wierzę, że polska publiczność, która w większości jest młoda i energiczna, jest też coraz bardziej świadoma różnic, jakie zagraniczni promotorzy oferują przyjeżdżając do Polski. Na tym polega magia różnorodności – przez spojrzenie z innej perspektywy tworzy się świadomość i wzmacnia kulturę muzyki elektronicznej na scenie. Przyjeżdżamy do obcego kraju i proponujemy coś zupełnie innego. To motywuje lokalnych promotorów, by oferować coraz ciekawsze wydarzenia.

Blackworks

Blackworks

Blackworks. Przekraczać granice

Kto Twoim zdaniem zasługuje na największe uznanie wśród polskich DJ-ów lub DJ-ów?

Wszyscy ci, którzy w tych trudnych czasach nieustannie dostosowują się do realiów i starają się utrzymać w ruchu, by publiczność wciąż miała przestrzeń do wyrażania siebie. Chodzi o DJ-ów, którzy nie tworzą hermetycznej bańki, a zamiast tego przekraczają granice.

Wielu DJ-ów zapadło w sen zimowy i czekało aż wszystko wróci do normalności. Nie zależało im na podtrzymaniu zainteresowania swoją osobą i kontaktu z odbiorcami. Dlatego warto docenić tych, którzy wciąż byli aktywni, nawet jeśli mogli dzielić się muzyką jedynie za pomocą internetu.

Skąd pomysł na organizację wydarzeń w Polsce? Czy jest tu coś wyjątkowego, co sprawia, że ​​chcesz to robić właśnie tutaj, a nie w innych krajach?

Od samego początku mojej działalności, czyli od 2012 roku, zawsze postrzegałem muzykę elektroniczną jako punkt łączący ludzi. Zawsze chciałem tworzyć płaszczyznę porozumienia między różnymi krajami i kulturami. Kiedy przyjechałem do Polski, zobaczyłem możliwość zbudowania tego połączenia z Hiszpanią i postanowiłem spróbować. Ludzie tutaj mają otwarte głowy i ogromną chęć do wspólnego działania.

Obecnie, dzięki internetowi, łatwiej się łączyć i planować, dlatego staram się też budować połączenia z kolejnymi krajami.

Blackworks

Blackworks

Blackworks. Bez popadania w rutynę

Jak dziś wygląda hiszpańska scena techno? Jakie gatunki w nim dominują i na kogo warto zwrócić uwagę?

Hiszpańska scena techno jest dość skonsolidowana, przez co momentami wtórna. Myślę, że wielu miejscowych promotorów bardzo często popada w rutynę współpracy z tymi samymi agencjami. Przez to, zamiast rozwoju, mamy dość powtarzalny cykl w ciągu sezonu. Wszędzie ci sami ludzie, ci sami DJ-e…

Dopiero w 2020 roku, jako marka Blackworks, zaczęliśmy zwracać uwagę na zróżnicowanie oferty imprez w Hiszpanii. Chodziło o świeże spojrzenie i nowe twarze, które były w stanie działać nawet w najcięższym czasie kryzysu pandemicznego. Współpracujemy z ludźmi, którzy potrafią dostosować się do realiów rzeczywistości, wnoszą coś nowego i dlatego zasługują na nasze uznanie.

Z punktu widzenia polskiego obserwatora, scena hiszpańska dzieli się głównie na dwie, może trzy części. Pierwsza to scena techno, m.in. w Barcelonie. Druga to scena house’owa, którą można znaleźć w wielu innych miastach. Trzecia to oczywiście Ibiza i wielkie imprezy komercyjne. Czy taki podział naprawdę istnieje?

W Hiszpanii istnieją sceny prawie każdego gatunku muzyki elektronicznej, nawet jeśli pozornie te sceny nie zmieniają się na przestrzeni lat. Powiedziałbym nawet, że w niemal każdym większym mieście Hiszpanii można spotkać zróżnicowane brzmienia. Każdy znajdzie to, czego szuka

Blackworks

Blackworks

Blackworks. Techno w wielu odsłonach

Nadchodzi Twoja impreza w Warszawie. Czego można się spodziewać?

Oczekuję, że na tej imprezie zaproponujemy coś nietuzinkowego. Mieszanka różnych punktów widzenia techno, w tym holenderskiego, hiszpańskiego, polskiego, tunezyjskiego i niemieckiego, spotykających się na tej samej imprezie. Uważam, że dla publiczności jest to dość ciekawe i wyjątkowe przeżycie.

Gdybyś mógł wybrać jednego młodego hiszpańskiego DJ-a lub DJ-kę, których warto poznać, kto by to był?

Dexphase i to nie tylko za bycie wybitnym DJ-em i producentem, ale także za bycie świetnym promotorem, pełnym pomysłów i zaangażowanego w branżę.

Blackworks

Blackworks

Blackworks Showcase już w najbliższą sobotę

Przypomnijmy – Blackworks Showcase odbędzie się już 11 września na Ordona 2A w Warszawie. Zagrają Cera Khin, NoneOfTheAbove, T Y, Hatelove oraz Dexphase. Bilety są dostępne na stronie Biletomat.pl.

Ordona 2A

Ordona 2APolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →