Amapiano – już wiesz, czego będziesz słuchać/grać tego lata

fot. muno.pl
Kultura Lifestyle News
Amapiano

Idzie nowe z Południowej Afryki! Po latach szufladkowania z takimi stylami, jak afro house, deep house bądź dance/electro pop świeży gatunek doczekał się swojej własnej sekcji na Beatporcie. Bez wątpienia muzyka amapiano ma szansę stać się przebojem tego lata. Sprawdźcie sami!

Amapiano – oficjalnie to nowy gatunek muzyki

Amapiano (z języka zulu – „pianina”) to styl muzyki house – hybryda deep house’u, jazzu i muzyki lounge, charakteryzującej się syntezatorami, przewiewnymi padami i szerokimi liniami basu perkusyjnego. Styl wyróżnia się wysokimi melodiami fortepianu, liniami basu Kwaito, zapożyczeniami z leniwych rytmów południowoafrykańskiego house’u z lat 90., a także instrumentami perkusyjnymi z innego lokalnego podgatunku house, znanego jako Bacardi.

Do tej pory amapiano był błędnie klasyfikowany jako afro house, deep house bądź dance/electro pop. Jak mogliście się dowiedzieć z tekstu o renesansie afro house’u w Wielkiej Brytanii, wrzucanie do jednej szufladki tych dwóch styli było postrzegane przez przedstawicieli obu gatunków jako faux pas.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

MFR Souls – Amanikiniki ft. Major League Djz, Kamo Mphela & Bontle Smith

Dziś amapiano stało się osobnym gatunkiem na Beatport, a utwory go reprezentujące zostaną teraz przeniesione do swojej właściwej kategorii. Znajdziemy tam sztandarowych artystów stylu jak DBN Gogo, Focalistic, Major League DJz, a także muzykę z wytwórni takich jak Jozi Entertainment, Thupa Industry Busta 929 i PianoHub Kabza De Small.

[Ta zmiana ma pomóc – przyp. red.] odkryć brzmienie, które przekłada się na większą sprzedaż twórczości artystów i wytwórni oraz na lepsze wrażenia słuchaczy – fani mogą znaleźć muzykę, która jest reprezentatywna dla kultury amapiano.

– twierdzi Beatport

Amapiano Balcony Mix Live XPERIENCE B2B with De Mthuda | S4 | Ep 12

Amapiano – globalny fenomen

Południowoafrykański gatunek muzyki klubowej powstał prawdopodobnie w 2016 roku i nie do końca wiadomo, kto był jego pionierem. Popularność amapiano eksplodowała w 2021 roku na cały świat – potwierdza to najnowszy raport IMS Ibiza.

źródło: IMS Buisness Report 2022

W raporcie przytoczono również wypowiedź pochodzącej z Eswatini (dawniej Suazi), a bazującej w RPA „królowej amapiano” Lungelihle Zwane, znanej pod aliasem Uncle Waffles, która skomentowała ten trend.

Myślę, że w miarę jak wzrasta popularność [gatunku – przyp. red.] na całym świecie, producenci i DJ-e z całego świata wniosą swoje wpływy i upodobania, tworząc własne Amapiano. […] „Pianinko” gra się teraz wszędzie – szczególnie Ghana ma ogromną publiczność. Na pewno panuje duch współpracy i wzajemnego uznania, co miło widzieć. Występy w Manchesterze i Birmingham były świetną zabawą; tłum miał tyle energii. […] Chociaż nie ma purystów wiele osób chroni ten dźwięk i pojawił się argument, że gdy muzycy spoza Republiki Południowej Afryki chcą tworzyć Amapiano, powinni współpracować z artystami z Republiki Południowej Afryki, aby zachować esencję muzyki i zapobiegać zepsuciu brzmienia, które jest bliskie wielu sercom. Najlepszym sposobem jest praca z artystami, którzy zbudowali ten styl od podstaw, aby naprawdę zrozumieć, jak to istotne, a także uświadomić jego historię i kontekst.

– powiedziała Uncle Waffles, producentka amapiano w rozmowie z Complex UK

Uncle Waffles and Tony Duardo – Tanzania [Feat. Sino Msolo & Boibizza]

Jeśli chcecie się wtajemniczyć w nowy gatunek, koniecznie sprawdźcie pierwszą listę amapiano na Beatporcie. Jak myślicie, czy amapiano ma szansę stać się standardowym gatunkiem również w polskich klubach?Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →