Zmarł Vangelis – jeden z największych kompozytorów muzyki naszych czasów

fot. Dave M. Benett
Kultura News
Vangelis

Jest nam niezwykle przykro przekazywać tę informację. 17 maja 2022 w wieku 79 lat zmarł Ewangelos Odiseas Papatanasiu, znany wszystkim jako Vangelis - jeden z najważniejszych kompozytorów muzyki naszych czasów. Informacje o śmierci greckiego muzyka światowej sławy podano do wiadomości publicznej dwa dni później.

Vangelis – wiecznie żywy

Twórczość Vangelisa, a przynajmniej jej niewielki fragment, słyszał niemal każdy. Pamiętne motywy greckiego multiinstrumentalisty nie tylko wzbogacały filmy, ale stawały się również uniwersalną muzyką, która trafiała do zwykłych ludzi. Niecodziennie się zdarza, by tak poważna i wymagająca muzyka stała się elementem popkultury i rozrywki – on tego dokonał.

Ewangelos Odiseas Papatanasiu „Vangelis” dorastał w Atenach. W wieku 6 lat został zapisany przez rodziców do Ateńskiej Szkoły Muzycznej, gdzie wkrótce zaczął koncertować. W 1963 roku założył swój pierwszy zespół, The Forminx, grając muzykę pop i covery Beatlesów, ale kilka lat później zaczął pracować nad muzyką i sesjami filmowymi. Po przeprowadzce do Paryża w 1968 roku wraz z grupą greckich ekspatriotów, w tym legendarnym wokalistą Demisem Roussosem, założył progresywno-rockowy kwartet Aphrodite’s Child i cieszył się długą karierą w europejskiej muzyce pop, zanim jego solowa twórczość zwróciła uwagę producentów filmowych i telewizyjnych. Grupa odniosła sukces na listach przebojów w kilku krajach europejskich, w szczególności singiel Rain and Tears.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Aphrodite’s Child – Rain & Tears

Rozgłos w Ameryce greckiemu kompozytorowi przyniósł serial PBSCosmos, w którym wykorzystano jego utwór Heaven and Hell.

Vangelis – Heaven & Hell – Cosmos

Przełomowy był rok 1981 – to właśnie wtedy miała miejsce premiera Rydwanów Ognia z muzyką Vangelisa, która została uhonorowana przez Akademię Filmową Oscarem. Podobno producent filmu, David Puttnam, dokonał „nieszablonowego wyboru” – zdecydował się na zaangażowanie Vangelisa w projekt po wysłuchaniu jego muzyki do francuskiego dokumentu przyrodniczego Opera Sauvage i albumu studyjnego China. Efektem było powstanie jednego z najlepszych soundtracków w historii kina.

Vangelis – Chariots Of Fire

Nieśmiertelną popularnością cieszą się również ścieżki dźwiękowe, które Vangelis stworzył do filmów Ridleya ScottaŁowcy Androidów z 1984 roku oraz 1492: Wyprawa do raju z 1992.

Vangelis – Rachel’s Song

Vangelis – 1492 Conquest of Paradise

Nikt inny nie potrafił się obchodzić z melodia jak on. Nigdy nie bylem fanem przesadnej ekspozycji melodii. Jemu wychodziło to w sposób zjawiskowy. Lawirował miedzy banałem a geniuszem. Jego romantyczna natura była wyjątkowa i niepowtarzalna.. w zasadzie jedyna jaką bylem w stanie zaakceptować, będąc zwolennikiem gatunkowo innych rzeczy. Dziękuje Ci za chwile szczęścia z Twoja muzyka Panie Papathanasiou.

– napisał Agim Dzeljilji (pisownia oryginalna)

Twórczość Vangelisa pozostanie na zawsze w naszych sercach.

Blade RunnerTears in Rain – VangelisPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →