Woo York zagrali DJ set w Czarnobylu i złożyli hołd tym, którzy 36 lat temu zapobiegli tragedii

YouTube
News
Woo York

Ukraiński duet Woo York w wyjątkowy sposób włączył się w obchody kolejnej rocznicy katastrofy reaktora jądrowego. Trzydzieści sześć lat po tragicznym w skutkach wypadku muzycy zagrali DJ set upamiętniając tym samym – jak sami mówią – wszystkich tych, którzy zapobiegli większej tragedii. Nagranie z tego przedsięwzięcia robi ogromne wrażenie.

Znany i lubiany w Polsce duet Woo York to czołowi przedstawiciele ukraińskiej sceny elektronicznej. Denys Andriyanov i Andrew Vanzhula to powszechnie cenieni artyści, których produkcje ukazywały się pod szyldami tak uznanych wytwórni jak Afterlife, Dystopian czy Soma. Od początku kariery panowie są uznawani za ambasadorów ukraińskiej kultury klubowej i nie tylko, a sami często starają się nawiązywać do swojej ojczyzny i promować twórców z niej pochodzących. Tym razem Woo York postanowili skupić się na przeszłości, a dokładniej na wydarzeniu, które zapisało się na mrocznej karcie w historii najnowszej.

Woo York Live at House on Drina by TIME:CODE

Woo York przypominają o tragedii

Trzydzieści sześć lat temu, 26 kwietnia 1986 roku, doszło do katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Wybuch reaktora na zawsze zmienił historie Ukrainy, Europy i świata. Pomimo upływających lat, pamięć o wydarzeniu wciąż pozostaje żywa, a co więcej, jego skutki wciąż są odczuwalne na terenie dotkniętym tragedią.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

By kolejny raz przypomnieć o tym, co wydarzyło się w Czarnobylu, Wook York postanowili wziąć udział w akcji zainaugurowanej przez projekt Sound Of Chernobyl, w który zaangażowanych jest wielu ukraińskich artystów. W tym roku w jej ramach doszło do wyjątkowego przedsięwzięcia. Woo York dali występ w tzw. Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Nagranie z tego wydarzenia możecie zobaczyć poniżej.

Woo York for Sound Of Chornobyl

Woo York dla Sound of Chernobyl

Całość zapiera dech w piersiach. Mamy do czynienia z wyprodukowaną z dużym rozmachem realizacją, w której występowi Woo York towarzyszy kapitalne wideo. W filmie zobaczymy muzyków oraz obrazy ze wspomnianej Strefy Wykluczenia, na których widać zarówno Czanobylską Elektrownię Jądrową, jak i jej okolice, opuszczone na skutek akcji wysiedlenia. Miejscowość Prypeć i przylegające do niej obszary to swoiste „miasto duchów”, nad którym unoszą się wspomnienia o wydarzeniu, które zmieniło wszystko.

Materiał wideo został wzbogacony o prace Valery’ego Korshunova, ukraińskiego artysty specjalizującego się w sztuce wizualnej, zwłaszcza osadzonej w projektach 3D i w rzeczywistości rozszerzonej. Korshunov to ponadto autor i producent projektu Sound of Chernobyl.

Woo York: Pewnego dnia życie znów stanie się normalne

Muzycy Woo York odnieśli się do swojego udziału w akcji w opisie nagrania opublikowanego w serwisie YouTube:

W tych niszczycielskich czasach brakuje nam wielu rzeczy, które zwykliśmy uważać za oczywiste. Zwłaszcza patrząc wstecz, na czasy przedwojenne, gdy szczęśliwi spędzaliśmy czas z rodziną i przyjaciółmi, bawiąc się, grając muzykę, budując plany na przyszłość i w zasadzie ciesząc się życiem pod spokojnym niebem. Niewiele wtedy wiedzieliśmy, ale pewnego dnia nasze życie znów stanie się normalne. Do tego czasu postaramy się jak najlepiej wesprzeć naszą ojczyznę Ukrainę – miejsce tragedii i odrodzenia, bohaterstwa i refleksji, gdzie trzeba wyciągnąć wnioski z przeszłości dla dobra naszej przyszłości.

Dołącz do Woo York i przekaż pomoc

Premierze nagrania z udziałem Woo York towarzyszy akcja charytatywna. Jej celem jest wsparcie osób dotkniętych katastrofą w Czarnobylu oraz trwającą wojną w Ukrainie. Szczegóły pomocy dostępne są na stronie Help Chornobyl.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →