Te płyty kończą w tym roku 20 lat – zestawienie

fot. materiały prasowe
Artykuł

W 2003 roku globalny przemysł muzyczny przeżywał wspaniały okres, wypełniony jak się dzisiaj okazuje nieśmiertelnymi albumami i historycznymi koncertami. W kolejnym zestawieniu bierzemy pod (Muno)lupę wszystkie najważniejsze, muzyczne wydarzenia, jakie miały miejsce 20 lat temu. Uwagę naturalnie skupimy na elektronicznych rarytasach, które hurtowo ratowały świat przed złą muzyką.

2003. Muzyka w USA

Na początku przenieśmy się zza ocean i przypomnijmy to wszystko, co wydarzyło się 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych. W kraju, gdzie niepodzielnie rządzą wielkie wytwórnie jak Sony, Universal czy Warner Music generowane, roczne zyski dochodzą do pułapu blisko 5 miliardów dolarów. Z takimi pieniędzmi ciężko konkurować – amerykańska scena jest najsilniejsza na świecie, a muzyka elektroniczna traktowana jest raczej w kategorii tamtejszej niszy.

2003
fot. pl.pinterest.com

Najlepiej sprzedającym się i najczęściej nagradzanym krążkiem 2003 roku był album Get Rich or Die Tryin’ 50 Cent’a. Amerykański raper, widziany niedawno w krakowskiej Arenie, w 4 dni po premierze miał na swoim koncie sprzedanych blisko milion kopii legendarnego krążka, pobijając wówczas wszelkie ustanowione rekordy. 50 Cent za swój najlepszy album w karierze został doceniony w trakcie Billboard Music Awards, gdzie okrzyknięto go Artystą Roku. W tym samym czasie najważniejsze nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy – powędrowały głównie do Norah Jones. Wokalistka triumfowała w kategorii Najlepszy Album, Piosenka, Występ Solowy i Nowy Artysta.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Norah Jones – Don’t Know Why

Podczas przerwy Super Bowl wystąpili No Doubt, Sting oraz Shania Twain. Do legendarnej kapeli Metallica dołączył Robert Trujillo. Apple Inc. otwiera w 2003 roku sklep muzyczny iTunes Music Store, oferując 200 000 utworów do pobrania w cenie 99 centów za sztukę. Historyczna chwila dla całej branży, gdzie w pierwszym tygodniu działalności sklepu sprzedaje się ponad milion piosenek. Zespół The White Stripes nagrywa dożywotni, stadionowy hymn, słyszany do dzisiaj na największych obiektach sportowych na świecie. Po premierze dokumentu Living With Michael Jackson rozpoczęła się pierwsza, poważna nagonka w stronę króla muzyki pop.

The White Stripes – Seven Nation Army 

W 2003 roku podczas gali MTV Video Music Awards Madonna wzbudza niemałe kontrowersje całując się publicznie z największymi gwiazdami ówczesnego popu – Britney Spears i Christiną Aguilerą. Jimi Hendrix zostaje wybrany na najwybitniejszego gitarzystę wszech czasów w plebiscycie magazynu muzycznego Rolling Stone. Oscara w kategorii Najlepsza Ścieżka Dżwiękowa otrzymuje obraz Frida. W 2003 roku odchodzą od nas dwie ikony, których spuścizna pozostanie na wieki – Nina Simone i Johnny Cash.

2003. Muzyka w Polsce

Najważniejszym wydarzeniem muzycznym w 2003 roku w Polsce był bez wątpienia pożegnalny koncert Paktofoniki w katowickim Spodku. Wśród najczęściej kupowanych albumów przez Polaków znajdowały się krążki od Kory, Kukiza, Massive Attack, Ich Troje, Kayah, Stinga, Dido oraz Hey. Fryderyki za najlepsze osiągnięcia w 2003 roku otrzymali Raz, Dwa, Trzy, Anna Maria Jopek, Marcin Rozynek, Sistars czy Stanisław Soyka. Filmowa nagroda Orłów w kategorii Najlepsza Muzyka wpadła w ręce Wojciecha Kilara za soundtrack do Pianisty Romana Polańskiego.

Carl Cox | Warszawa 2003

W 2003 roku odbyła się u nas pierwsza edycja sprowadzonego z wysp brytyjskich festiwalowego potentata Creamfields. W Kołobrzegu wystąpili wtedy m.in. Chicane, Sasha, Derrick May, Timo Mass czy Roni Size. Na Służewcu tego samego roku wystąpił po raz pierwszy Carl Cox, zaś w katowickim Spodku podczas Mayday pojawił się Paul Kalkbrenner, Chris Liebing, DJ Hell, Monika Kruse oraz Zombie Nation.

Czytaj także: 50 najważniejszych płyt elektronicznych roku 2022

20 lat temu po raz pierwszy odbył się się Audioriver Festival, znany wtedy pod nazwą Astigmatic. Piękne czasy, kiedy darmowe karnety otrzymywaliśmy za wcześniejsze wypełnienie krótkiej ankiety. Do Płocka na pierwszą edycję niezależnego festiwalu z muzyką elektroniczną przyjechali wówczas Carl Craig, Ata czy Jazzanova.

2003. Najlepsze albumy roku

LFO – Sheath

Four Tet – Rounds

Aphex Twin – 26 Mixes for Cash

M83 – Dead Cities, Red Seas & Lost Ghosts

Massive Attack – 100th Window

Madonna – American Life

Dave Gahan – Paper Monsters

Peaches – Fatherfucker

UNKLE – Never, Never, Land

Tricky – Vulnerable

Paul van Dyk – Reflections

 Dizzee Rascal – Boy in da Corner

Viktor Vaughn – Vaudeville Villain

Matmos – The Civil War

Sweet Trip – Velocity : Design : ComfortPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →