Selekcja. PLK dla muno.pl: „Uwielbiam zaczynać grę od kompletnej ciszy i pomału budować napięcie”

fot. Daria Krawczyk / edycja: muno.pl
Wywiad
selekcja PLK

W naszym cyklu Selekcja nie było jeszcze artystki, która tak odważnie i eksperymentalnie eksploruje oraz dekonstruuje muzykę klubową, zarówno w swoich produkcjach, jak i miksach. Poznajcie zwariowany, marzycielski, hałaśliwy oraz pełen natury świat PLK!

PLK – eksploracja hałasu

Agata Polak, znana pod aliasem PLK, to pochodząca z Katowic didżejka, twórczyni intermedialna, producentka muzyki elektronicznej i hybrydowych form działań w obszarze szeroko rozumianej audiosfery. Zadebiutowała na scenie w 2017 roku – od tego czasu aktywnie udziela się w organizacji wydarzeń muzycznych. Artystka określa siebie jako „wojowniczka światów 3D oraz sceny muzyki klubowej”, jest również założycielką śląskiego projektu muzycznego Zgrzyt. PLK uwielbia eksperymentować z formą i przestrzenią, dlatego poza klasyczną sceną klubową często występuje w galeriach sztuki podczas wernisaży.

W 2022 roku zagrała w Galerii Foksal, zmieniając po raz pierwszy przestrzeń wystawienniczą tego miejsca w salę koncertową. Wielokrotnie grała na platformach podczas parad równości oraz na marszach antyfaszystowskich. Występowała również na pierwszym w Polsce wirtualnym rave organizowanym podczas pandemii w VR chatcieVIRTUAL REVOLUTION. Współpracowała między innymi z rezydentami festiwalu Unsound, Nyege Nyege, Oramics oraz WIXAPOLEM. Organizowała warsztaty z produkcji muzyki w oprogramowaniu Ableton w ramach grantu katowickiego projektu Media Lab.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Agata Polak: Warsztaty z Ableton // Mikrogranty Medialabu 2019

W swoich produkcjach często posługuje się nagraniami terenowymi (field recording). Łączy muzykę z miłością do natury poprzez tworzenie pejzaży dźwiękowych. W ubiegłym roku wydała album Wzmocnienie g​ł​osu rzeki miejskiej: Ślepiotka 2022.

PLK – Wzmocnienie głosu rzeki miejskiej: Ślepiotka 2022

Jej singiel – Luba, w którym wzięła udział dziewczynka, uchodźczyni z Ukrainy o tym samym imieniu, znalazł się na naszej charytatywnej składance Believe in Freedom of Choice and Democracy. Utwór został deceniony i udostępniony m.in. przez Jasia Kapelę, który w tamtym okresie był na fali popularności, po jego występie w Kanale Sportowym oraz walce w Fame MMA.

Wojna niestety nadal trwa i warto o tym pamiętać szczególnie teraz gdy większość inicjatyw pomocowych przestała działać często ze względu na wycieńczenie psychiczne i fizyczne osób aktywistycznych – mówi PLK

PLK – Luba

Na ten moment Agata Polak prowadzi trzy projekty: solowy – PLK, rapersko-noisową kolaboracje – Xenon x PLK oraz najnowszy audiowizualny eksperyment performatywny – deep colab, skupiającym się na odkrywaniu możliwości płynących ze współpracy z AI. Absolwentka Wydziału Nauk Przyrodniczych – Ochrona Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, oraz aktualna studentka krakowskiego ASP w wolnych chwilach jest myolożką i badaczką zależności pomiędzy dźwiękiem, mykostrukturami, a ewolucja świadomości.

Selekcja. PLK dla Muno.pl

Ostatni utwór/album, który kupiłaś


RyterskiGaymers’ Cheatsheet z labelu Pointless Geometry

Takie rzeczy dzieją się gdy po latach szlifowania muzyki klasycznej, znudzony kompozytor z Gdyni postanowił zmienić specjalizację na produkcję elektroniczną.

Pierwszy utwór/album, który kupiłaś


Crystals CastlesAmnesty (I) była to płyta winylowa. Do tej pory jest dla mnie jedną z najważniejszych płyt w mojej kolekcji. Prawdopodobnie ze względu na burzliwy okres emocjonalny, w czasie którego mi towarzyszyła. Aktualnie opakowanie jest już mocno podniszczone ze względu na burzę, którą wspólnie przeżyliśmy w trakcie seta.

Utwór, który nigdy nie opuszcza Twojej torby z płytami/pendrive’a


Hot In Da Club Futrip – utwór od wspaniałej bandy Spooky Shit z Holandii…


…oraz przepotężny Danny w różnych odsłonach tym razem niech będzie:


Danny L Harle aka DJ Danny Do You Remember

Ulubiony utwór grany do znudzenia na początku kariery


FinnianHappy New Year


Kiedyś uważałam ten kawałek za swego rodzaju anthem, który grałam w każdym secie.

Utwór, który jest w stanie poderwać najbardziej oporny tłum


VIRTUAL SELFGHOST VOICES (djX CLUBCORE EDIT)

Ulubiony utwór, który grasz w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy


MAGAPlegaria 3: Mientras quede esperanza

Utwór ulubionego producenta


XENON💋 ω𝓀𝔲г☆ωĮA ϻℕ𝓲є т乇ᑎ Ŧ𝓦к נó๏𝓵€gΔ ♪ 💋 aka wkurwia mnie ten twój kolega

Ulubiony utwór na otwarcie setu


Escha & Ytemchase

Jestem mistrzynią intro, uwielbiam zaczynać grę od kompletnej ciszy i pomału budować napięcie.

Ulubiony utwór na zamknięcie setu


EnyaCaraiban Blue

Z tej selekcji nie wynika to bezpośrednio, gdyż skupiłam się tu bardziej na romantycznym obliczu, ale lubię czasem zmęczyć publikę noisem lub porządnym wpierdolem, a nic tak nie rozładowuje napięcia i daje chwile pozytywnego wytchnienia jak nostalgiczna Enya.


Utwór na powrót z imprezy nad ranem


W pociągu na wyciszenie zazwyczaj wałkuję całą dyskografie Malibu


….za to w trasie z przystanku do domu, żeby pozostać w transie ale przypadkiem nie zasnąć: TalistoDesierto (feat. Dinamarca)

Utwór celebrujący poranek bez kaca


Nie mam takiego. Poranek lubię spędzać w ciszy. Czasem włączam Radio Pogoda.

Utwór, na którego prośbę o zagranie akurat się zgodziłaś


Kalwi & RemiExplosion

Guilty pleasure, którego nie masz oporów, by grać


Green DayWake Me Up When September Ends (DJ FINGERBLAST REMIX)

Trzy utwory, które definiują moją selekcję


DJ lostboi IF I SHOULD DIE


AylaAyla (DJ Taucher Remix)


Don Zilla From the cave


Album, który lubisz, a który nie ma nic wspólnego z tym, co grasz lub tworzysz


Nie ma takiego albumu! [śmiech] W swoich setach nie ograniczam sie co do gatunków, jeśli coś lubię i chcę zagrać, to po prostu to robię.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →