Selekcja: Hellix dla Muno.pl: Parkietowy smak krakowskiego winylowca
W poszukiwaniu kolejnego winylowego gracza, udajemy się tym razem do Krakowa. Piotr Zarzycki, znany jako Hellix, coraz śmielej puka w drzwi świadomości szerszego środowiska muzycznego. Stały uczestnik klubowego życia w Małopolsce, swoje działania zaprzestał kierować wyłącznie w stronę gramofonów. Konsekwentny, wytrwały, pokorny i do bólu pracowity. Przed wami Hellix i jego selekcja.
Piotr Zarzycki jako Hellix swoje pierwsze kroki z muzyką stawiał we wschodniej Polsce. Elektroniczne szlaki przeciera nieprzerwanie od 2010 roku i Klubu Gramofon w Białej Podlaskiej. Po początkowym romansie z muzyką trance, wraz z wiekiem i zbieranym doświadczeniem, zaczął obierać kierunek skupiony na klasycznych brzmieniach techno. Pomimo chwilowego romansu z Warszawą, obecnego Hellixa znamy głównie za sprawą działalności na rzecz krakowskiej sceny, z którą sympatyzuje nieprzerwanie od 2018 roku.
Fot. Kamila Dziwota
Hellix. Początkujący producent
Uwielbia płyty winylowe i gramofony, dlatego jego sety prawie zawsze grane są z czarnych płyt. Poza ich kolekcjonowaniem, coraz śmielej poczyna sobie na gruncie producenckim. Na swoim koncie ma trzy nieoficjalne remiksy utworów Insolante, Trucante i T A K I, a w marcu ubiegłego roku ukazała się jego EP-ka Resume. Premierowe wydawnictwo, wydane w szwajcarskiej wytwórni AEROBIK, przyniosło dość zaskakującą współpracę z Pfirterem, w postaci remiksu kawałka Liquid. Z uwagi na dość krótki staż i raczkujące poczynania z Abletonem, warto wspomnieć o wyróżnieniu niewydanego utworu Const w trakcie styczniowej audycji Krzrzrz samego Freddy K.
Hellix. Być lepszym każdego dnia
Podczas występów pozwala słuchaczom oderwać się od codzienności, przenosząc ich w wir muzycznego szaleństwa. Co miesiąc, w ramach serii Buy Music Club, tworzy listy przebojów Top10 swoich ulubionych utworów. Każdego dnia natomiast, szlifuje swoje umiejętności z djingu i miksowania. Chęć ciągłego doskonalenia i bycia lepszym mają swoje przełożenie w dostarczanej nam selekcji w postaci podcastów i nagrań, na co spory wpływ miała również pandemia. Za sprawą współpracy z kolektywem Decibel i STK 47 – Warehouse, poczynania i umiejętności Piotra możemy również obserwować w trakcie systematycznie nagrywanych wideo livestreamów. Jeden z takowych występów szczególnie zapadał w naszej pamięci, co skrzętnie wykorzystaliśmy w zestawieniu październikowych podcastów, obok których nie można przejść obojętnie. Jeśli jesteście ciekawi, jakie smaczki i traczki skrywa torba Hellixa, wiecie co z tym robić. Enjoy!
Decibel live w. Hellix x Dekerta 47
Hellix – Selekcja dla Muno.pl
Ostatni utwór/album, który kupiłeś
Diego – Mouth Full Of Fresh Cut Flowers LP [Kanzleramt Records]
Jeden z tych zakupów, które robi się dla 1-2 utworów na płycie, a po jej przyjściu okazuje się, że większość z nich zachęca do tańca.
Pierwszy utwór/album, który kupiłeś
AcidKids – Mitch (Emperor Machine Long Version)
Mimo, iż moja muzyczna przygoda rozpoczęła się od gatunku Trance, po drodze miałem dłuższy przystanek przy dźwiękach Electro House. Pierwsza paczka zakupionych winyli zawierała AcidKids – Mitch [Acid Kids Records].
Utwór, który nigdy nie opuszcza Twojej torby z płytami/pendrive’a
Rraph – Harpia [Black Brook Limited]
Ciężko jest mi NIE zagrać czegoś z bogatego dorobku muzycznego Rafała w każdym granym secie. Utwór Harpia oraz Strix to parkietowi miażdżyciele. Uwielbiam i czekam na więcej!
Ulubiony utwór grany na znudzenia na początku kariery
Unknown Artist – Invader [Planet Rhythm]
Niekoniecznie od początku kariery, ale mijają już 3 lata od release’u, a ten utwór ciągle pojawia się w moich setach.
Utwór, który jest w stanie poderwać najbardziej oporny tłum
Yan Cook – Grizzly [Planet Rhythm]
Długo opierałem się przed zagraniem tego tracka w klubie, ale gdy już się do niego przekonałem stał się swego rodzaju przebudzeniem parkietowym.
Ulubiony utwór, który grasz w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy
Szmer – Tiro [Observant]
Michał w każdym swoim wydawnictwie dostarcza mnie oraz ludziom na parkiecie odpowiedniej energii. Tiro będzie długo „gościem” specjalnym w moich setach.
Utwór ulubionego producenta
Dimi Angélis – Monkey On Juice [Key]
Dimi jeden z moich ulubionych producentów. Mam nadzieję, ze niebawem uda mi się zdobyć podpis na jego albumie.
Ulubiony utwór na otwarcie setu
Betty Hill & Process – Abduction [Space Travel]
To dla mnie najtrudniejsze pytanie, bo jak zawsze „to zależy…”. Jednak mogę powiedzieć, jakiego rodzaju tracki lubię na początek. Mianowicie są to utwory zawierające pewien puls przebijający się wyraźnie ponad całe tło. Abduction zdecydowanie należy do tej grupy.
Ulubiony utwór na zamknięcie setu
Developer – Ipf11 [Modularz]
Na koniec miło jest wszystkich ciepło pożegnać. Track Ipf11 od Developera ma w sobie właśnie taki ciepły główny motyw.
Utwór na powrót z imprezy nad ranem
Terrence Dixon – The beholder [Modularz]
Dość spokojnie, ale nadal energicznie – track który prowadzi do powolnego uspokajania przed snem po całonocnej zabawie.
Utwór celebrujący poranek bez kaca
Arkan – Skalter [SK_Eleven]
Jeżeli bez kaca, to chcę sobie zazwyczaj przypomnieć imprezę i jednocześnie się rozbudzić, dlatego musi to być coś energicznego. W ostatnim czasie najbardziej działa na mnie Arkan – Skalter [SK_Eleven].
Utwór, na którego prośbę o zagranie akurat się zgodziłeś
Blawan – Many Many Pings [Ternesc]
Pozdrawiam Beatę, która prosi o ten utwór za każdym razem, gdy gram na jej urodzinach.
Guilty pleasure, którego nie masz oporów, by grać
Cardopusher – Exceptions [Boysnoize]
Wolny EBM-owy spacer dostarczony przez Cardopusher. Oderwany od wszystkiego co grywam, ale dający się wpleść w set od czasu do czasu.
Trzy utwory, które definiują moją selekcję
Piotr Figiel – Sasanka [Unknown Territory]
Max Watts – Aerial View (Decoder Remix) [ESP]
Mattias Fridell & Alexander Johansson – Blyhalt [Decision Making Theory]
Od pulsujących głównych motywów i wiozącej perkusji, przez mocno groove’owe, szybkie tracki, aż po dziwne dźwięki, ale nadal z parkietowym smakiem – tak bym opisał swoją kolekcję.
Album, który lubisz, a który nie ma nic wspólnego z tym, co grasz lub tworzysz
The Knife – Deep Cuts
Moja bratnia dusza Kamila, pokazała mi na przestrzeni ostatnich lat wiele wspaniałej muzyki. Album The Knife – Deep Cuts jest jednym z jej muzycznych prezentów dla mnie.