Politics Of Dancing. Żywa lekcja historii muzyki house

News
Politics Of Dancing

David Matarasso poświęcił ostatnie dwadzieścia lat swojego życia, by udowodnić jedną rzecz - muzyka house jest tak ogromnym zbiorem, że niezależnie od czasów czy panujących trendów, można w jej obrębie znaleźć coś, co poderwie ludzi do tańca pod każdą szerokością geograficzną. Kolejna lekcja pt. Politics Of Dancing już w najbliższą sobotę w Poznaniu. Pora, abyście jak najlepiej się do niej przygotowali, w czym pomoże Wam sam bohater wieczoru, który udzielił nam odpowiedzi na kilka pytań.

Na współczesnej scenie klubowej niewielu jest graczy, którzy potrafią utrzymać wysoki poziom, trzymając się konsekwentnie mniej lub bardziej podobnej stylistyki przez, dajmy na to, 20 lat. Dotyczy to zwłaszcza artystów i artystek wpisujących się w house’ową estetykę, która obfituje w coraz to nowe oblicza. Owszem, można wymienić tu takie ikoniczne i wierne swojemu stylowi postacie jak Kerri Chandler czy Moodymann, lecz są to żywe legendy gatunku, od których nikt nie oczekuje, by robili cokolwiek innego niż to, co zaniosło ich na szczyt. Szczęście całe, że oni sami nie spoczywają na laurach i nieustannie dostarczają nam nową muzykę.

Politics Of Dancing. W gronie największych

Zawodnikiem, który pretenduje, by znaleźć się w gronie wymienionych wyżej artystów, jest David Matarasso. Człowiek, który ponad dwie dekady temu zachłysnął się muzyką house, po tym jak przez lata obracał się głównie w okolicach hip-hopu. Wspólnie z Guillaumem Paco dali życie projektowi o jakże wymownej nazwie – Politics Of Dancing. To właśnie pod tym szyldem, przez blisko 20 lat, dwójka Francuzów dokonywała analizy tego, co aktualnie dzieje się w muzyce house, a następnie wyciągała to, co najlepsze i budowała własny styl. Styl, w którym niczym w kalejdoskopie mienią się te wszystkie podgatunki, będące w ciągu minionych lat chwilowymi trendami – Chicago, Detroit, minimal, funky, aż w końcu deep, z którym David Matarasso najmocniej jest kojarzony.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

David Matarasso o złotej erze muzyki house i o tym, czy bezpowrotnie przepadła, czy może – jak w modzie – będzie jeszcze wielokrotnie powracać:

Prawdziwe złote czasy były dla mnie w późnych latach 90., kiedy odkryłem muzykę house z jej legendarnymi artystami, których wszyscy znamy dzisiaj – mowa o twórcach z Nowego Jorku, Detroit i Chicago, takich jak Frankie Knuckles, Lil Louis, Moodymann, a potem o francuskimi bohaterach, takich jak Laurent Garnier, D’julz, Jerome Pacman, Jef k, by wymienić tylko kilku.

Od tamtej pory muzyka house wyewoluowała dzięki nowym twórcom, którzy przedstawiają własne wizje elektroniki, do gry wkroczyło wiele talentów. Oczywiście świat i inspiracje są dziś zupełnie inne, a sama muzyka stała się bardzo popularna, dzięki imprezom odbywającym się wszędzie. Czasem gubimy się w tym wszystkim, ale nadal wierzę, że złote czasy są zawsze tu i teraz, we właściwych miejscach i z odpowiednimi ludźmi, którzy przychodzą do klubu głównie z miłości do muzyki.

Politics Of Dancing. Na szczyt przez… Azję

Po osiągnięciu rozpoznawalności w Kalifornii, w której rezydował przez lata, a następnie w rodzimej Francji, Matarasso szybko spróbował sił w Azji, w której zakochał się z wzajemnością. Stał się jednym z najbardziej cenionych didżejów, którzy popularyzowali muzykę house na ogromną skalę w czołowych klubach Japonii, Chin czy Malezji. Równolegle do tego, Matarasso – czy to jako Politics Of Dancing, czy solowo jako S.M.A.L.L., regularnie zapraszany był do kultowych europejskich miejscówek, takich jak Fabric czy Space. Zresztą w obu tych klubach pełnił rolę rezydenta.

Politics Of Dancing – Battle Groove

Ogromny talent didżejski, niezaspokojona ciekawość nowych brzmień, umiejętność przemycania nieoczywistych odkryć do obłędnie tanecznych setów, aż w końcu znakomite autorskie produkcje, wydawane w prestiżowych wytwórniach – przełom lat 00. i 10. stał się dla Francuza windą na sam szczyt, skąd wyruszał by grać w coraz odleglejszych zakątkach świata, od Meksyku, przez całą Europę i Azję, aż po Australię.

Politics Of Dancing – Home Session

David Matarasso o tym, co pozwala mu zachować motywację, by tworzyć, występować i poszukiwać nowych brzmień:

Kluczem jest pasja! Bez tego możesz się bardzo szybko pogubić i ludzie na pewno odczują to w Twojej muzyce.

Od początku mojej kariery nie było ani jednego dnia, w którym bym nie słuchał, nie diggował, nie grał lub nie robił muzyki. Miłość do muzyki jest moją motywacją. To coś, co muszę czuć w sobie, aby cieszyć się każdym dniem mojego życia.:)

Politics Of Dancing. Znak jakości

Matarasso wspólnie z Paco stworzyli z Politics Of Dancing swoisty znak jakości – produkcje ich autorstwa regularnie wybrzmiewały na parkietach takich klubów jak Panorama Bar czy Amnesia, nierzadko w setach największych nazwisk, od Ricardo Villalobosa do Apollonii. Fenomen duetu polegał na wszechstronności i udowadnianiu, że w obrębie muzyki house mieści się całe bogactwo różnorodnych brzmień – od klasyków autorstwa spadkobierców złotej ery disco z Chicago, przez najnowsze, momentami dość orientalne odkrycia w duchu minimal, aż po głębokie i duszne wpływy rodem z najbardziej undergroundowych parkietów w Detroit.

Djebali & Politics Of Dancing – Jackfruit

David Matarasso o swoich początkach i odkryciu, które zmieniło wszystko:

Pamiętam cykl imprez o nazwie „Families”, które odbywały się.na łodzi o nazwie „Le Bateau Phare” lub imprezy Open House w Elysée Montmartre, które dały mi to wyjątkowe uczucie, które poczułem, gdy po raz pierwszy odkryłem hip-hop na początku lat 90.

Jeśli chodzi o przełomowe nagranie z tamtego okresu to wybrałbym Davina – Don’t you want it.

Politics Of Dancing. Zasada nr 1: nie zatracić ciekawości

Klasa Matarasso polega nie tylko na doskonałej znajomości dziedziny, w której głównie się porusza, oraz rozwijanym przez lata warsztacie. Jednym z najważniejszych wyróżników Francuza jest jego ogromna otwartość i łatwość implementowania nowych brzmień do własnego stylu, czy to producenckiego, czy didżejskiego. By zachować świeżość, Matarasso nieustannie śledzi premiery nagrań, digguje w niszowych kolekcjach, ale i nie daje się zamknąć w obrębie jednej konkretnej stylistyki. Francuz żongluje stylami i miesza ze sobą dekady, by finalnie zaproponować słuchaczom coś absolutnie unikatowego, choć zbudowanego z wielu mniej lub bardziej znanych elementów. Tę otwartość, Matarasso przeniósł także na inne pole działalności, a mianowicie do założonej pod marką Politics Of Dancing wytwórni.

Politics Of Dancing – D.E.A Exclusive Mix

David Matarasso o najważniejszej rzeczy, która sprawia, że udaje mu się utrzymać wysoki poziom i głód nowych doświadczeń:
Miłość do dzielenia się muzyką z ludźmi pełnymi pasji.

Dziś, gdy Politics Of Dancing stało się indywidualnym projektem Matarasso, dorobek ostatnich dwudziestu lat kariery Francuza – zarówno tej solowej, jak i duecie z Guillaumem Paco – to bezcenna i żywa encyklopedia jednego z filarów światowej kultury klubowej. Dyskografia Politics Of Dancing, a przede wszystkim klubowe występy, to obcowanie z fenomenem muzyki house, poznawanie go tu i teraz, i doświadczanie tego, co sprawia, że miliony ludzi na świecie zakochują się w szerokiej palecie rozmaitych wcieleń istniejącego od ponad 40 lat gatunku.

Politics Of Dancing X Djebali (Original Mix)

David Matarasso o młodych artystach, którzy jego zdaniem, mają szansę przywrócić house na szczyt:

Jest ich zbyt wielu, abym mógł wybrać jednego, ale skoro muszę, to będzie to Sweely!

Politics of Dancing w Poznaniu

Okazja, by przekonać się o tym na własnej skórze, nadarzy się już 6 listopada w poznańskiej Tamie. To właśnie do stolicy Wielkopolski, na zaproszenie Under The Vibe, David Matarasso przybędzie, by zagrać pod szyldem Politics Of Dancing. Towarzyszyć mu będzie trio ojców-założycieli cyklu i kolektywu, pod którego nazwą odbędzie się impreza – wyśmienitej klasy gracze w osobach Longera, Mendelera i KRZone’a. Do zobaczenia w sobotę na parkiecie w budynku przy Alejach Niepodległości.

Politics Of Dancing – Crack HousePolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →