Odeszła Régine – „Królowa Nocy”, właścicielka 20 klubów, pionierka disco

Fot. WWD
News
Régine - świat elektroniki stracił kolejną ikonę

Belgijska piosenkarka Régine mówiła sama o sobie, że wynalazła nowoczesną dyskotekę.

Régine – świat elektroniki stracił kolejną ikonę

Określana mianem Królowej Nocy Régine Zylberberg prowadziła niegdyś imperium klubowe obejmujące ponad 20 lokali na całym świecie. To właśnie dzięki temu zyskała globalną sławę i uznanie. Artystka przypisywała sobie wynalezienie nowoczesnej dyskoteki i formatu DJ-skiego w paryskim klubie Le Whisky à Gogo w 1953 roku.

Jeden z jej najważniejszych lokali, nowojorski Régine’s, został otwarty w 1976 roku i stał się regularnym miejscem odwiedzin takich sław jak Joan Collins i Andy Warhol. Początkowo był otwarty tylko dla celebrytów i osób z elit, ale w końcu przyjął w swoje progi także „zwykłych ludzi”, utrzymując ścisłą politykę drzwiową.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Kiedy muzyka ustawała, w kącie słychać było chrapanie. Zabijało to atmosferę. Zainstalowałam więc dwa gramofony [w miejsce szaf grających], aby nie było przerwy w muzyce. Byłam barmanką, portierem, obsługą łazienek, hostessą, a także włączałam płyty. To była pierwsza w historii dyskoteka, a ja byłem pierwszą w historii klubową disc jockeyką.

– powiedziała kiedyś Régine w wywiadzie z BBC

Régine Zylberberg
Fot. WWD

Od Nowego Jorku po Paryż

Po otwarciu klubów Belgijka rozpoczęła karierę piosenkarską.  Wtedy też wiele jej lokali straciło popularność. W Nowym Jorku ludzie zwrócili się w stronę takich miejsc jak Studio 54, w których panowała ostrzejsza atmosfera, a klub Régine’s został ostatecznie zamknięty w 1991 roku.

W następnych latach zamknięto wiele innych klubów artystki, ale Zylberberg utrzymała niewielką ich liczbę w późniejszych latach życia, kiedy mieszkała w Paryżu i nadal występowała na scenie.

Zylberberg zmarła 1 maja, a jej śmierć potwierdziła wnuczka Daphne Rotcajg. Nie podano szczegółów dotyczących przyczyny śmierci.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →