Odeszła Régine – „Królowa Nocy”, właścicielka 20 klubów, pionierka disco

Fot. WWD
News
Régine - świat elektroniki stracił kolejną ikonę

Belgijska piosenkarka Régine mówiła sama o sobie, że wynalazła nowoczesną dyskotekę.

Régine – świat elektroniki stracił kolejną ikonę

Określana mianem Królowej Nocy Régine Zylberberg prowadziła niegdyś imperium klubowe obejmujące ponad 20 lokali na całym świecie. To właśnie dzięki temu zyskała globalną sławę i uznanie. Artystka przypisywała sobie wynalezienie nowoczesnej dyskoteki i formatu DJ-skiego w paryskim klubie Le Whisky à Gogo w 1953 roku.

Jeden z jej najważniejszych lokali, nowojorski Régine’s, został otwarty w 1976 roku i stał się regularnym miejscem odwiedzin takich sław jak Joan Collins i Andy Warhol. Początkowo był otwarty tylko dla celebrytów i osób z elit, ale w końcu przyjął w swoje progi także „zwykłych ludzi”, utrzymując ścisłą politykę drzwiową.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Kiedy muzyka ustawała, w kącie słychać było chrapanie. Zabijało to atmosferę. Zainstalowałam więc dwa gramofony [w miejsce szaf grających], aby nie było przerwy w muzyce. Byłam barmanką, portierem, obsługą łazienek, hostessą, a także włączałam płyty. To była pierwsza w historii dyskoteka, a ja byłem pierwszą w historii klubową disc jockeyką.

– powiedziała kiedyś Régine w wywiadzie z BBC

Régine Zylberberg
Fot. WWD

Od Nowego Jorku po Paryż

Po otwarciu klubów Belgijka rozpoczęła karierę piosenkarską.  Wtedy też wiele jej lokali straciło popularność. W Nowym Jorku ludzie zwrócili się w stronę takich miejsc jak Studio 54, w których panowała ostrzejsza atmosfera, a klub Régine’s został ostatecznie zamknięty w 1991 roku.

W następnych latach zamknięto wiele innych klubów artystki, ale Zylberberg utrzymała niewielką ich liczbę w późniejszych latach życia, kiedy mieszkała w Paryżu i nadal występowała na scenie.

Zylberberg zmarła 1 maja, a jej śmierć potwierdziła wnuczka Daphne Rotcajg. Nie podano szczegółów dotyczących przyczyny śmierci.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →