Janus Rasmussen. Poznajcie sylwetkę magika islandzkiej elektroniki

Fot. Pixabay
Artykuł Eventpromo
Janus Rasmussen - pociąg do dziwnych pomysłów

Muzyk, producent, autor tekstów i inżynier dźwięku. Tym wszystkim zajmuje się zamieszały na stałe w Reykjaviku Janus Rasmussen. Przy okazji występu tego niesamowitego artysty w Polsce przybliżamy Wam jego intrygującą sylwetkę.

Janus Rasmussen – pociąg do dziwnych pomysłów

Pochodzący z Wysp Owczych Janus od ponad dekady tka muzyczną nicią swoje misterne dźwiękowe struktury, które w ciągu ostatniej dekady przybierały najróżniejsze kształty – od electropopu przez house, ambient czy eksperyment. Wspólnym mianownikiem dla tych wszystkich uprawianych przez Rasmussena stylów i brzmień jest melodyjność, która niczym islandzkie krajobrazy potrafią zahipnotyzować swoim niepowtarzalnym urokiem.

W ciągu całej swojej długiej już kariery ten nieco skryty i z całą pewnością nad wyraz wrażliwy artysta zdążył zgromadzić całe bogactwo doświadczeń i inspiracji, które procentują na jego kolejnych wydawnictwach, które nagrywa solo lub we współpracy z innymi muzykami. Zresztą właśnie wchodząc w różnego rodzaju kooperacje z kolegami i koleżankami po fachu, zdobył największą popularność.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Często pracuję bardzo szybko i ciągnie mnie do naprawdę dziwnych pomysłów. Mam swego rodzaju obsesję na punkcie rzeczy, które tak naprawdę nie powinny działać i sprawiania, by działały. To bardzo satysfakcjonujące.

– mówi o swojej metodyce pracy Rasmussen

Janus Rasmussen. Magia islandzkiej elektroniki, której trzeba doświadczyć na żywo
Fot. Clashmusic.com

Artystyczne poszukiwania

No bo kto z was nie słyszał choćby o Kiasmos, czyli duecie Ólafur Arnalds – Janus Rasmussen? Ta dwójka zdołała zdobyć serca słuchaczy na całym świecie swoim minimalistycznym techno osadzonym na rozległych ambientowych pejzażach. Licznymi sukcesami może pochwalić się również electropopowa formacja Bloodgroup, w której Janus rozpoczynał swoją oficjalną, muzyczną działalność, i z którą wydał do tej pory trzy długogrające albumy. Nie sposób też nie wspomnieć o synth-popowym projekcie Byrta, który Farer współtworzy ze swoim rodakiem o nazwisku Guðrið Hansdóttir.

Co ciekawe, choć Rasmussen na scenie występuje już ponad 10 lat, to dopiero niedawno – bo w 2019 roku – zdecydował się wypuścić swój solowy, autorski album Vin. Prezentowany wcześniej na licznych DJ setach Janusa materiał promowany był jako „wypadkowa niczym nieskrępowanych, artystycznych poszukiwań”.

Nie chciałem, żeby wszystko na tej płycie było piękne. Chodziło mi o to, żeby niektóre kawałki brzmiały surowo, ale dotykały do żywego.

 – tłumaczył po premierze płyty farerski muzyk

Janus Rasmussen. Magia islandzkiej elektroniki, której trzeba doświadczyć na żywo
Fot. Redbull.com

Janus Rasmussen – koncerty w Polsce

Tytuły poszczególnych utworów na Vin odpowiadają miesiącom, w jakich powstały lub kolorom, które zdaniem Rasmussena je uosabiają. Ten zabieg pasuje tutaj idealnie, bo album rozciąga przed słuchaczem magiczną paletę różnobarwnych barw – od tych zimnych, zdystansowanych do ciepłych, promieniujących wewnętrzną, pozytywną energią. Doświadczyć tego w pełnym wymiarze będziecie mogli już niedługo, bowiem Janus wystąpi 6 i 7 maja w Polsce. Najpierw zawita do poznańskiej Tamy, a dzień później do Szpitalnej w Krakowie. Zdecydowanie polecamy Wam wybrać się na te koncerty, bo Rasmussen to prawdziwy czarodziej sceny, który wprawia publikę w trans i przenosi ją do innego, pełnego niezwykłych doznań duchowych, świata.

Janus Rasmussen – TOP 5 najlepszych kawałków

5. Janus Rasmussen – Blóð

4. Bloodgroup – Fall

3. Janus Rasmussen – Neyð

2. Kiasomos – Held 

1. Kiasmos – Blurred

Janus Rasmussen w Poznaniu – bilety

Bilety na występ Janusa Rasmussena w Poznaniu w klubie Tama są do nabycia na stronie biletomat.pl. Na imprezie, która odbędzie się już 6 maja, wystąpią również Adam Passon oraz Kemot.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →