„Przygotuj się na imprezę, jakby był rok 2099”, czyli Oberheim Electronics po 35 latach wraca na rynek rozpoczynając „nowy rozdział”
New Order i Jean-Michel Jarre znają ich maszyny na wylot. Na rynku pojawili się pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, by przez kolejne dwie dekady dumnie nosić tytuł pionierów amerykańskich syntezatorów. „Nowy rozdział właśnie się zaczyna" – piszą właściciele Oberheim Electronics. Wielki powrót po latach ma miejsce tu i teraz. Skąd o tym wiemy?
Oberheim. Tajemnicze wideo
Odpalasz sobie jak co dzień Internet, szukasz interesujących treści, aż nagle trafiasz na wideo zatytułowane Welcome back. Na pierwszy rzut oka niekoniecznie wiesz, o co chodzi. Jeden materiał na kanale i zaledwie kilkaset subskrypcji. Oglądasz, widzisz przebitki na pub, notatki trzech starszych panów delektujących się bliżej nieokreśloną substancją w towarzystwie „tajemniczego barmana”. Za chwile pojawia się napis „35 lat temu firma Oberheim Electronics zakończyła swoją działalność. Nowy rozdział właśnie się zaczyna. Bądź na bieżąco pod adresem oberheim.com”. Słyszymy również zdanie: „Przygotuj się na imprezę, jakby to był rok 2099”.
Teraz wiesz, że to firma Oberheim Electronics, ta sama założona w 1969 roku, będąca jednym z wiodących producentów syntezatorów i innych elektronicznych instrumentów muzycznych, w tym sekwencerów cyfrowych czy Synthesizer Expander Module (SEM), unikalnego modułu syntezatorowego, zaprojektowanego pierwotnie do współpracy z ARP-ami i Moogami. Z kolei starsi panowie to w rzeczywistości założyciel OE, Thomas Elroy Oberheim, Dave Smith z firmy Sequential, Marcus Ryle (współzałożyciel Line 6/współtwórca ADAT) i Tony Karavidas, były inżynier Oberheima.
Welcome back.
Oberheim. Czekając na więcej
Na ten moment jest to zapowiedź teaserowa, ale sugeruje ona, że w drodze są nowe syntezatory amerykańskiej marki, a być może także nowa odsłona OB-X lub OB-Xa. Opis filmiku sugeruje, że Oberheim ma do zaprezentowania nowy syntezator, stworzony we współpracy ze Smithem i zespołem Sequential. Założona przez Oberheim firma swój sukces zawdzięcza serii OB syntezatorów polifonicznych, a w szczególności z modelu OB-X, który używany był przez Prince’a, New Order czy Jeana-Michela Jarre’a.
Po 16 latach funkcjonowania Oberheim Electronics zbankrutował. Przejęte przez grupę prawników zmieniła nazwę na Oberheim ECC. W lutym tego roku na platformie YouTube pojawił się 37-minutowy film pt. Bright Sparks: Tom Oberheim’ – „fascynująca podróż przez życie i karierę jednego z najbardziej szanowanych pionierów syntezatorów, którego prace uświetniły utwory wszystkich, od Joe Zawinula po Stevie Wondera, Lyle’a Maysa, Jam’a i Lewis’a i niezliczonych innych”. Chętnych do jego obejrzenia kierujemy o tutaj.