Mizoginia i seksizm w świecie muzyki wciąż mają się dobrze

fot. Digital DJ Tips
News
Sektor muzyczny nie radzi sobie z pogardą wobec kobiet

Najnowszy raport pokazuje, ze ruch #MeToo nie przeniknął do branży muzycznej w takim samym stopniu, jak w przypadku biznesu filmowego.

Sektor muzyczny nie radzi sobie z pogardą wobec kobiet

Opublikowany właśnie raport ISM (Incorporated Society of Musicians) pokazuje, że obecnie mamy do czynienia z wyższym poziomem dyskryminacji, seksizmu i mizoginii w przemyśle muzycznym niż było to w 2018 roku, przy czym najbardziej narażeni są muzycy freelancerzy i samozatrudnieni. Raport wspomina też o tym, że niewiele robi się, aby temu zapobiec.

Dokument jest następstwem dwóch podobnych badań w 2018 roku, po których ISM wraz ze Związkiem Muzyków (MU) uruchomił „kodeks praktyk”. Ankieta, którą wypełniały chętne osoby, została zaprojektowana częściowo w celu zbadania, czy nastąpiła jakakolwiek „zmiana kulturowa” w sektorze muzycznym po zaleceniach z 2018 roku. Jak się okazuje 66% muzyków ankietowanych w 2022 roku zgłosiło doświadczanie dyskryminacji, w porównaniu z 47% w 2018 roku.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Co więcej, 72% incydentów zgłoszonych w badaniu zostało popełnionych przez osoby na wysokich stanowiskach i „posiadających realną władzę”. Aż 78% zgłoszonych przypadków dotyczyło kobiet. Natomiast 20% kobiet, które zgłosiły fakt, że są ofiarami dyskryminacji, seksizmu i mizoginii, twierdzi, że „nic się nie robi”, aby wyciągnąć konsekwencje wobec oprawców. 58% odpowiedzi można przypisać dyskryminacji ze względu na płeć, a na drugim miejscu znalazła się dyskryminacja rasowa. ISM przeprowadził ankietę wśród 660 ze swoich ponad 11 000 członków w ciągu sześciu tygodni w maju i czerwcu tego roku.

Usłyszeć głos pokrzywdzonych

Erin Barra, autorka badania i dyrektor ds. muzyki popularnej na Arizona State University, powiedziała:

Słuchanie historii tych osób jest niebywale ciężkim doświadczeniem. Chcemy, żeby to, co przeżyły, stało się widoczne dla opinii publicznej i środowiska muzycznego. Musimy podjąć działania już teraz, ponieważ nie chcemy być zmuszeni do ponownego podkreślenia tych kwestii za kolejne cztery lata.

Raport ISM kończy się zaleceniami zarówno dla rządu, jak i sektora muzycznego dotyczącymi polityki antydyskryminacyjnej oraz postuluje wprowadzenia szeroko zakrojonych szkoleń w całej branży.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →