Koncept i prezentacja nowego CDJ3000 Nexus od Pioneera

News Technologia
Pioneer CDJ3000 multiplayer

Ostatni CD Player japońskiego producenta miał premierę w 2016 roku, a od tego czasu taka konkurencja jak Denon zdążyła pójść mocno do przodu ze swoimi produktami.

Pioneer to topowa firma sprzętu Djskiego, która od wielu lat wyznacza standardy w branży muzycznej i nie tylko. W zeszłym roku Pioneer wypuścił nowy, 6-kanałowy mikser DJski DJM-V10. Sprzęt spotkał się ze świetnym odbiorem i zgodnie z zapowiedziami stał się ogromną konkurencją dla mikserów fimy Xone.

Nowy CD-Player od Pioneera?

Oficjalnie wciąż nie zapowiedziany, jednak od kilkunastu dni w sieci pojawia się wiele zdjęć prezentujących rzekomy nowy odtwarzacz Pioneera. CDJ3000 Nexus jest wciąż jedynie konceptem, a opisane w artykule funkcję będą miały charakter jedynie spekulacyjny.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Denon poważną konkurencją dla japońskiego producenta.

W czasie kiedy Pioneer wszedł w stan hibernacji i od 2016 nie zaprezentował nowego odtwarzacza, konkurencja nie marnowała czasu. Denon przez wiele lat był uważany za firmę produkującą sprzęt budżetowy i mocno odstający od Pioneera. Po kilku latach bezpośrednia konkurencja Pioneera wyprodukowała niesamowicie intuicyjne i naprawdę jakościowe urządzenia. Wykorzystanie przez nich nowoczesnych ekranów dotykowych opartych na gestach, padów, kompatybilności z Wi-Fii wiele innych sprawia, że Pioneer jest nieco w tyle za Denonem.

Denon DJ SC-6000

Co chcielibyśmy zobaczyć w nowym odtwarzaczu Pioneera

Nie od dziś wiemy, że najnowszemu CDJ2000Nexus2 brakuje wielu funkcji, które wręcz powinny znaleźć się w nowym produkcie Pionnera. Oto kilka pomysłów opracowanych przez DJ’a Glitcha, na podstawie produktu konkurencji.

Performance Pads

DJ Glitch swój koncept stworzył na podstawie oczywistych funkcji konkurencji, które od lat są pomijane przez Pioneera. Umieszczenie przycisków PAD, które można przypisać do punktów CUE, pętli perkusyjnych i innych funkcji takich jak roll i slicer, byłoby rozwiązaniem fantastycznym, jednak mocno spóźnionym.

O ile sama funkcja nie jest bardzo innowacyjna, o tyle jest swoistym „must be”, jeśli Pioneer chce nadgonić technologicznie swoją konkurencję. Ironią jest, że japońska firma wprowadziła PAD’y już 10 lat temu w swoim kontrolerze DDJ-SX, a mimo to w odtwarzaczach nie umieściła tej funkcji do dziś.

pioneer cdj cdj3000 nexus nxs player

10-calowy wyświetlacz dotykowy

Element byłby bardzo istotną aktualizacją dla wyświetlacza w CDJ-2000NXS2, którego funkcję dotykowe są bardzo ograniczone. W czasach, kiedy smartfonem można sterować za pomocą gestów czy przesuwania palcem, Pioneer bardzo ograniczył tę funkcję w ostatnim modelu.

Tu również konkurencja dawno wyprzedziła popularnego producenta. Denon wprowadził w swoim modelu SC6000 13-calowy wyświetlacz wielodotykowy, który w działaniu przypomina ten z iPada. Nowy Pioneer CDJ3000 Nexus według pomysłu Glitcha powinien mieć co najmniej 10-calowy wyświetlacz zamontowany pod większym kątem. Dodatkowo powinien mieć on funkcję obsługi gestów i tzw multi-touch.

cdj3000 pioneer nxs nexus cdj

Nowoczesny wyświetlacz na JOG’u

O ile w kontrolerach bez wyświetlacza element ten jest bardzo istotny, o tyle w CD Playerach, uważam że jest to totalnie niepotrzebna opcja. Nie mniej jednak, autor uznał, że skoro sama funkcja pojawiła się już w sprzęcie Pioneera, powinna być kontynuowana w dalszych modelach.

Nowoczesny JOG z wyświetlaczem miałby zawierać tzw waveform, tempo utworu, tonację czy okładkę albumu. Byłby on także alternatywą w momencie działań na głównym ekranie.

display cdj3000 cdj pioneer nexus nxs

Dwuwarstwowy system odtwarzania utworów

Funkcja ta wydaje się być także odpowiednia tylko dla kontrolerów. Według mnie wprowadzenie jej do flagowych odtwarzaczy jest niemożliwe. Czemu? Wątpliwe jest, by Pioneer w taki sposób zaryzykował zmniejszenie sprzedaży. Nie jest tajemnicą, że kluby i organizacje decydujące się na taki sprzęt, zwykle kupują więcej niż dwa CD Playery. Wprowadzenie funkcji, która pozwalałby na kontrolę dwóch utworów równocześnie na jednym odtwarzaczu, automatycznie zmniejszyłaby sprzedaż.

cdj3000 cdj nexus nxs pioneer

Jak naprawdę będzie wyglądał nowy odtwarzacz Pionnera?

Wciąż nie ma żadnych oficjalnych informacji, kiedy się pojawi ani jak naprawdę będzie wyglądał nowy odtwarzacz Pioneera. Nie jest także pewne, jaką nazwę będzie miał sam model. Koncept został wykonany na podstawie oczekiwań klientów i nie jest on faktycznym odzwierciedleniem przyszłego odtwarzacza.

Pozostaje mieć nadzieję, że japoński potentat w przyszłości postawi konkurencji równie wysoką poprzeczkę co w przypadku DJM V10. Denon swoimi odtwarzaczami zaczyna wypierać stare modele CDJ2000NXS i NXS2, co może zwiastować nowy produkt od Pioneera.

Co według Was powinien zawierać nowy odtwarzacz japońskiej firmy?


Nowy CDJ3000 od Pioneera zaprezentowany [AKTUALIZACJA]

Zaledwie kilka dni po przedstawieniu koncepcji DJ’a Glitcha dotyczącej nowego odtwarzacza Pioneera, japoński producent zaprezentował oficjalnie swój nowy produkt czyli CDJ-3000.

Pioneer CDJ-3000 Demo & Review

Możemy zauważyć, że podobieństwo do konceptu, który znalazł się na portalu DJTechTools jest całkiem duże. W nowym odtwarzaczu firmy Pioneer pojawił się zdecydowanie większy wyświetlacz dotykowy z funkcją multi-touch oraz dodatkowy wyświetlacz na JOG’u.  Producent jednak nie zdecydował się na funkcję Dual Layer ani PAD’y. W zamian pojawiła się rozwinięta sekcja HOT CUE, która od teraz znajdować się będzie pod wyświetlaczem i można do niej przypisać aż 8 punktów. Wzmocnione zostały także gniazda kablowe oraz całkowicie pozbyto się odtwarzacza płyt CD.

cdj3000 official pioneer

Przeprojektowane zostało także menu, które od teraz pozwoli na przeglądanie waveformów innych numerów. Dzięki dużemu wyświetlaczowi, menu wyglądem będzie przypominać program Rekordbox. Wkrótce zostanie także wprowadzona aplikacja na iOS, która pozwoli na podłączenie telefonu do CDJ-3000 i odtwarzanie muzyki bezpośrednio z iPhona.

Bardzo przydatna wydaję się opcja SYNC KEY, która polega na harmonicznym zsynchronizowaniu numerów, by miały one tę samą tonację. Ciekawym rozwiązaniem jest też odsłuchiwanie pojedynczych numerów przez przytrzymanie go na ekranie.

CDJ-3000 to cała masa nowości, o których szczegółowo możecie dowiedzieć się na kanale Crossfader na YouTube.

Źródło: DJTechTools

Zobacz także: Pioneer przedstawia DJM V10 – nowy 6-kanałowy mikser DJski.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →