Kameralnie nie znaczy słabo, czyli najciekawsze małe festiwale elektroniczne

fot. Stephen Arnold/Unsplash
Festiwale
Kameralnie nie znaczy słabo, czyli najciekawsze małe festiwale elektroniczne

Ostatnie dwa lata zmieniły zasady gry na rynku festiwalowym. Wielcy gracze wpadli w tarapaty, a na scenie pojawiły się nowe tytuły o bardziej kameralnym charakterze. Na czym polega przewaga mniejszych imprez muzycznych? I które festiwale są faktycznie warte uwagi? Sprawdź!

Choć określenie „kameralny festiwal” dla wielu może brzmieć jak oksymoron, jesteśmy obecnie świadkami prawdziwego renesansu mniejszych imprez muzycznych. Choć Tomorrowland na pewno nie stracił swoich wyznawców, coraz więcej miłośników muzyki elektronicznej zwraca się ku mniejszym, bardziej klimatycznym festiwalom. Z tego powodu wybraliśmy dla Was te, które w naszej opinii są najbardziej warte uwagi. Jednak skąd obecnie taki zalew małoformatowych imprez?

Festiwal czasów pandemii

Jedną z odpowiedzi jest z pewnością pandemia, która zmusiła organizatorów albo do odwołania swoich eventów albo diametralnej zmiany ich konwencji. Restrykcje pandemiczne wielokrotnie uniemożliwiały organizację imprez na masową skalę. Nie było również mowy o przestrzeniach zamkniętych. Odpowiedzią były rzecz jasna mniejsze imprezy na świeżym powietrzu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Tę formę przyjęli nie tylko festiwalowi giganci pokroju festiwalu Open’er, który w ubiegłym roku zmienił się w Open’er Park. Imprezy pokroju Garbicz Festival również musiały zmienić swoją formę. Tam organizatorzy postawili na ilość, rozdzielając legendarną już imprezę na sześć mniejszych eventów.

To jednak nie koniec odpowiedzi. Małe festiwale nie są w mojej opinii przelotnym trendem czasów pandemii. Uważam bowiem, że mają do zaoferowania znacznie więcej, niż ich wielkoformatowi koledzy. Jednak co sprawia, że kameralne festiwale przeżywają obecnie renesans?

Kameralnie nie znaczy słabo, czyli najciekawsze małe festiwale elektroniczne
fot. Vonecia Carswell/Unsplash

Wyznawcy małego formatu

Paradoksalnie jednym z najważniejszych argumentów stojących po stronie mniejszych festiwali jest ich line-up. Zmęczeni wąskim gronem headlinerów, zasłuchani konwencjonalnym brzmieniem, szukamy nowości i eksperymentu. Te zaoferować nam mogą właśnie imprezy o mniejszym formacie. W czasach, w których ze względu na dostępność sprzętu praktycznie każdy może robić muzykę, nasz nowy ulubiony wykonawca może pojawić się wszędzie. Możliwe, że nawet łatwiej znaleźć go na mniejszym festiwalu, gdzie szanse na booking są zdecydowanie większe.

Z odwrotnej perspektywy, mniejsze festiwale pozwalają dotrzeć nowym artystom do szerszego grona odbiorców. Mniej obłożone imprezy mogą pozwolić sobie na odważniejsze eksperymenty, co zwiększa zróżnicowanie na rynku, a tym samym na naszych playlistach.

Zupełnie inne jest również doświadczenie uczestników. Mniejsze festiwale z pewnością pozwalają na bardziej bezpośredni kontakt z artystami. Umożliwiają również wyjście z naszej bańki towarzyskiej, co okazuje się zdecydowanie trudniejsze w kilkutysięcznym tłumie. Nasz stosunek do festiwalu staje się tym samym bardziej intymny, a my od razu zaczynamy planować powtórkę za rok.

fot. Brandon Bynum/Unsplash

Nasze europejskie top 5 na nadchodzący rok

Gottwood Festival [UK]

Uznawany za najważniejszy brytyjski festiwal małego formatu Gottwood Festival to niepowtarzalna okazja na poznanie nowej, undergroundowej muzyki elektronicznej. Jeżeli nie straszna Wam podróż na Wyspy, koniecznie zaznaczcie ten event na waszej festiwalowej mapie!

LAS Festiwal [POL]

Odbywający się w Paczynie LAS Festival to niesamowite połączenie ezoterycznego klimatu z muzyką elektroniczną. Ten nieduży festiwal stawia na kształtowanie społeczności i tworzenie przestrzeni dla różnych gatunków muzycznych. Kilka scen zapewni Wam szeroką gamę doświadczeń, od kontaktu z azteckimi bogami, po rozmowy z duchami Słowian. Line-up za to zaoferuje Wam najrozmaitsze przeżycia muzyczne, te najbardziej chillowe, jak również srogą porcję BPM-ów.

Elevate Festival [AUT]

Ten austriacki event to coś znacznie więcej niż muzyka elektroniczna. Elevate Festival to przestrzeń do poznania nowej elektroniki, ale również okazja do skonfrontowania się z najtrudniejszymi socjopolitycznymi tematami. Jeśli polityczna dyskusja do dźwięków undergroundowej muzyki w otoczeniu instalacji artystycznych to Twoja zajawka, koniecznie rezerwuj 13-17 lipca.

Summer Contrast Festival [POL]

Dziejący się w samym centrum Pomorza Summer Contrast Festival to jeden z najciekawiej rozwijających się wydarzeń w Polsce. Prawdziwa gratka dla miłośników elektroniki na świeżym powietrzu, w otoczeniu barwnej i świetlnej oprawy wizualnej.

SuncéBeat Festival [CRO]

Jeżeli chcesz połączyć swój wypad do Chorwacji z wyjątkowym doświadczeniem muzycznym, sprawdź SuncéBeat Festival. Organizatorzy zapewniają, że na festiwalu można znaleźć muzykę z całego spectrum gatunków. Od undergroundowego house, przez disco, po funk. Jeśli nie możecie się zdecydować na jeden z nich, rezerwujcie ostatni tydzień lipca!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →