Jaime Alguersuari – z toru wyścigowego na Ibizę

fot. Morio / wikicommons + Squire / Facebook
Artykuł Felieton
Jaime Alguersuari

Przed tygodniem informowaliśmy was, że Nikita Mazepin, który do niedawna ścigał się w Formule 1, aktualnie próbuje swoich sił jako promotor imprez i DJ. Nie jest to pierwszy przypadek, gdy kierowca "Królowej Motorsportu" zamienia bolid wyścigowy na didżejkę.

Jaime Alguersuari – „Baby Driver”

Jaime Alguersuari urodził się w Barcelonie w 1990 roku. Jego ojciec również był kierowcą wyścigowym, ale w przeciwieństwie do syna ścigał się na motocyklach. Młody Jaime po latach spędzonych w kartingu oraz innych juniorskich seriach wyścigowych w Hiszpanii, w 2006 roku wygrał włoską Formułę Renault Winter Series. Unosząc się na fali swojego sukcesu, w 2008 roku przeszedł do mistrzostw brytyjskiej Formuły 3, gdzie wygrał trzy ostatnie wyścigi sezonu, tym samym zdobywając mistrzostwo – ten sukces uczynił go najmłodszym zdobywcą tytułu w historii wspomnianej serii wyścigowej. W kolejnym roku, w środku sezonu Formuły 1, zastąpił w bolidzie zespołu Scuderia Torro Rosso zwolnionego Francuza Sébastiena Bourdais. Tym samym debiutując podczas GP Wegier w 2009, dziewiętnastoletni Jaime stał się najmłodszym kierowcą w historii, który znalazł się w stawce wyścigu F1, aż do momentu pojawienia się Maxa Verstappena, który w dniu swojego debiutu w 2015 roku miał 17 lat i 166 dni. Warto dodać, że rekord ten już nigdy nie zostanie pobity, ponieważ FIA po debiucie Maxa wprowadziła wymóg, że kierowca F1 musi mieć ukończone 18 lat.

Jaime Alguersuari – reportaż Motors TV (2009)

Alguersuari w swoim pierwszym sezonie startów w F1 nie punktował. Dopiero w 2010 roku udało mu się zdobyć pierwsze punkty, choć sam wynik nie był zadowalający – dojechał do mety dwa razy na 9. miejscu: w GP Malezji oraz w domowym GP Hiszpanii, a także był 10. w kończącym sezon GP Abu Zabi. W sumie zdobył marne 5 punktów – widnieje na szarym końcu stawki kierowców, którzy punktowali w F1 w 2010 roku.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Alguersuari – kompilacja wpadek z sezonu 2010

Sezon 2011 był ostatni dla młodego kierowcy z Katalonii, ale też najbardziej udany. Jego największym osiągnięciem w Królowej Motosportu jest ukończenie wyścigu na 7. miejscu – dokonał tego dwa razy: podczas GP Włoch oraz GP Korei Południowej. W sumie siedmiokrotnie dojeżdżał do mety na punktowanych pozycjach, dzięki czemu zajął na koniec sezonu 14. miejsce z 26 punktami – był to lepszy rezultat od jego kolegi z zespołu, Szwajcara Sebastiana Buemi. Pod koniec roku zespół Toro Rosso ogłosił, że Daniel Ricciardo i Jean-Éric Vergne będą kierowcami zespołu w 2012 roku – tym samym zakończyła się kariera Jaime w F1.

Alguersuari blokuje Vettela w Korei (2011)

Alguersuari wrócił do regularnego ścigania się po ponad 2-letniej przerwie. W 2014 występował w kilku mniejszych seriach wyścigowych oraz w pierwszym sezonie nowo powstałej elektrycznej Formuły E. Jeżdżąc dla Virgin Racing, zajął 4. miejsce w GP Buenos Aires i punktował w kilku wyścigach, kończąc sezon 2014/2015 na 13. pozycji.

Alguersuari w Formule E (2015)

Ile osób może powiedzieć, że w wieku 25 lat może spokojnie zakończyć karierę? Prawdopodobnie niewielu. Jednak Jaime Alguersuari jest szczęśliwym wyjątkiem od standardu. W październiku 2015 ogłosił, że odchodzi ze sportów motorowych – kierowca początkowo zmagał się z problemami zdrowotnymi, przez co opuścił dwa ostatnie wyścigi sezonu w Londynie, a także, jak sam przyznał, zakochał się.

Jaime Alguersuari – DJ Squire

Jeszcze w trakcie krótkiej kariery Alguersuariego w F1 komentator Andrzej Borowczyk w swoich rozmaitych anegdotach na temat życia prywatnego kierowców wyścigowych opowiadał o jego pasji do muzyki klubowej. Ponieważ swoimi setami często rozkręcał imprezy towarzyszące wyścigom, w padoku zyskał przydomek „DJ”.

Jestem kierowcą Formuły 1, ale mam jeszcze jedną rzecz w życiu, a jest nią muzyka. To oczywiście dość dziwne widzieć kierowcę Formuły 1, który ma inne życie, ale taki właśnie jestem. Zawsze mówiłem, że ważne jest, aby podążać za swoim instynktem: kocham muzykę, a wyścigi w tym nie przeszkadzają. Uwielbiam zamykać drzwi i tworzyć, komponować, grać muzykę, słuchać muzyki. Nie mógłbym bez tego żyć, tak samo jak nie mógłbym żyć bez wyścigów

– powiedział Red Bullowi w 2011 roku.

Squire – Ibiza Sonica 13th Anniversary Celebration @ Sonica Studios

W 2010 pojawił się pod aliasem Squire na Barcelona Music Conference oraz grywał w lokalnych klubach, w tym również słynnej Amnesii na Ibizie. 14 września 2011 wydał swój debiutancki album Organic Life pod egidą popularnej oficyny Bianco y Negro, który osiągnął spory sukces, znajdując się na szczycie listy iTunes.

Jaime Alguersuari presents Squire – Organic Life

Już po zakończeniu kariery wyścigowej wydał dwa kolejne albumy – w 2019 The Leftovers of Stars Collide we współpracy z Pablo Bolívarem, a w 2021 STOP.

Squire @ Input High Fidelity Dance Club – BarcelonaPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →