Badania pokazują: techno najbardziej podnosi ciśnienie krwi
Vera Clinic, turecka firma kosmetyczna specjalizująca się w zabiegach przeszczepu włosów, przeprowadziła nietypowe badanie naukowe. Ujawniło ono, że techno jest najmniej skutecznym gatunkiem w walce z zaburzeniami lękowymi.
Techno jest jednym z gatunków, który ma najmniejszy wpływ na zmniejszenie lęku – wynika z najnowszych badań. Te przeprowadziła Vera Clinic, turecka firma zajmująca się przeszczepami włosów. Koncern chciał przyjrzeć się powiązaniom między muzyką, stresem i wypadaniem włosów.
Badania. Muzyka pop najskuteczniej obniża ciśnienie
W badaniu wzięło udział łącznie 1540 ochotników w wieku od 18 do 65 lat. Badanym puszczano różne gatunki muzyczne za pośrednictwem serwisu Spotify, a za pomocą monitorów ciśnienia krwi i tętna sprawdzano, jak uczestnicy reagują na poszczególne style. W trakcie projektu wykorzystano 11 różnych playlist, począwszy od muzyki z lat 60. i 80. przez muzykę klasyczną, techno, heavy metal czy nowoczesny pop. Najskuteczniejsza w obniżeniu ciśnienia okazała się muzyka popularna lat 80. U 96 % badanych zdiagnozowano obniżone ciśnienie, natomiast u zaledwie 4 procent jego wzrost.
Popularne hity z lat 80. wielu ludziom kojarzą się nostalgią i pozytywną energią. Ich optymistyczne melodie mogą wywoływać wydzielanie endorfin i serotoniny w mózgu, które z kolei zwiększają uczucie szczęścia i spokoju. Z kolei muzyka agresywna, jak metal i techno, mogą pomóc uwolnić ich emocje i w rezultacie doprowadzić do lepszego samopoczucia
– uważa dr Omer Avlanmis z kliniki Vera Clinic.
fot. AARP
Badania. Techno najbardziej podnosi ciśnienie
Jak wypadły inne gatunki? Badania pokazały, że w przypadku metalu ciśnienie krwi obniżyło się u 89 % badanych, a tętno średnio o 18 %. W przypadku gatunków, które najczęściej podnosiły tętno uczestników: techno, dubstep i klasyczny chillout, obserwowano również średni spadek akcji serca o 13 %. Zdecydowana większość uczestników, w rzeczywistości 78%, doświadczyła gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi podczas słuchania muzyki techno.
Tymczasem, muzyka klasyczna, która przecież swoimi właściwościami relaksującymi nie tylko jest w stanie podnieść ciśnienie, ale również je obniżyć, w trakcie badania wywoływała umiarkowane emocje. Badanie zespołu lekarzy z Vera Clinic podważa tym samym wyniki sprzed 5 lat. Według badania przeprowadzonego w 2016 roku pod przewodnictwem dr. Hans-Joachim Trappe i Gabriele Volt z Uniwersytetu Ruhry w Bochum, muzyka Mozarta i Straussa znacznie obniżała tętno i ciśnienie krwi.
grafika: Jamie Bennett
Zdjęcie główne: Fot. Kapitonova