Kavinsky, Vulkanski, Jadzia i reszta, których polskość kończy się na aliasie

Fot. Vincent Facchini
Artykuł
Polska, artyści

Jak scena długa i szeroka, pełna jest artystów o polskich korzeniach. Jedni znani, drudzy mniej, o trzecich dowiedziałem się, robiąc research. Jeszcze inni z naszym krajem mają niewiele wspólnego - by nie powiedzieć nic poza polskim brzmieniem ich pseudonimów. Nie urodzili się w Polsce, nie mówią w naszym języku, nie wiadomo, czy w ogóle jedli pierogi. Kto wie, co skrywają drzewa genealogiczne każdego z nich. Może kiedyś się dowiemy.

Caroline Polachek

Niech nie zmyli Was najbardziej polskie nazwisko w zestawieniu. Caroline Elizabeth Polachek to w rzeczywistości Amerykanka urodzona w Nowym Jorku, która swoją „polskość” zawdzięcza pradziadkowi, Arthurowi Polachkowi, byłemu żydowskiemu cukiernikowi ze słowackiej wsi Lastomir. Było blisko, jednak nie tym razem.

DJ Varsovie

Mimo usilnych starań nie dowiedziałem się, czym kierował się Felix Bergeret, wybierając na alias Warszawę w swoim ojczystym języku. Nazywający siebie dostawcą surowego i brutalnego disco na smutny koniec lata DJ Varsovie to Francuz z krwi i kości, bez żadnych bliższych i dalszych konotacji z Polską. Niestety (?) taki z niego Polak jak z Lecha Rocha Pawlaka francuski raper. Żeli Papą fasamik tonem a selewi.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Jadzia

Widzisz „Jadzia” – myślisz „Polska”. Sam w pierwszym momencie dałem się nabrać. No bo, jak to, Jadzia nie jest Polką? Ano, tak to. Tajemniczą Jadzią jest Klara Kolbrun, urodzona w Reykjaviku, a mieszkająca w Berlinie islandzka producentka, której muzyka zakorzeniona jest mocno w breaks, techno i electro. Jadzia – to brzmi dumnie. Tylko tym razem nie po „naszemu”.

Kavinsky

Kavisnky znany jest w kręgach z wielu hitów. Wykreowana przez Vincenta Belorgeya postać artysty electro house, twórcy między innymi Nightcall z 2010, sięga 1986 roku i historii o rozbiciu Ferrari Testarossy i powrocie Francuza jako zombie po dwudziestu latach, aby tworzyć muzykę elektroniczną. Zatem nawet jakbym chciał, to najmniejszych powiązań z Polską nie znajdę. Z drugiej strony zapowiedziany pierwszy od ośmiu lat album być może zdradzi historię pochodzenia Kavisnky’ego, którego muzyka, jak przyznał w jednym z wywiadów, opowiada jego losy. Czekam!

Konkurs

Kilka kliknięć myszką i Konkurs rozwiązał się sam – a dokładniej uzyskanie odpowiedzi na pytanie: czym jest Konkurs? I tak, jak przy poprzednich pozycjach, i tutaj zapomnijmy o polskości. Dwa nazwiska stojące za ciężkimi i ostrymi brzmieniami EBM i industrial projektu Blush Response i SARIN to amerykańsko-kanadyjskie połączenie niemające nic wspólnego z krajem nad Wisłą.

Lee Van Dowski 

Nazwisko Lewandowski swoją popularność w ostatnich miesiącach zyskało dzięki Robertowi, zawodnikowi FC Barcelony. Nieco na wschód od Hiszpanii można spotkać jego imiennika, Renaud Lewandowskiego, Francuza z pochodzenia, na stałe zamieszkującego Genewę. Korzenie władającego piękną francuszczyzną Lee na pierwszy rzut oka nie mogą nie być polskie. Jednak co, gdzie, kiedy, jak i z której strony – pomidor. Nie wszystko Lewandowski, co polskie.

Pawlowski

Antoine Pawlowski, czyli trochę casus Lewandowskiego. Pytanie: Quel est votre nom? nie tyle zrozumie, co odpowie na nie z francuskim akcentem malowniczej Flandrii. Głęboko przywiązany do kultury rave lat dziewięćdziesiątych reprezentant Possession daje wszelkie podstawy, aby myśleć, że jest Polakiem. Jak jest w naprawdę – patrz wyżej. Na polskim nazwisku kończy się jego polskość, gdyż wzmianek na jej temat brak.

Update: po udostępnieniu artykułu na naszym Instagramie, Antoine odezwał się do nas, pisząc: „Dzień dobry! Haha origines from Poland. So yes, I went a lot of time when I was young and I ate a lot of pierogy from my grandmother and zapiekanka!”. Skoro pierogi były jedzone, to znaczy, że Polak. Wiadomo.

Vulkanski

Ale, że „Wulkański” nie jest Polakiem? Jest końcówka „-ski”, jest ładnie brzmiący po polsku pseudonim. Zatem wszystko przemawia na korzyść bycia jednym z nas. Nic z tego. Gruzin z dziada pradziada Vulkanski koło Polski nawet nie stał, a jedyną styczność z naszą ziemią miał nie tak dawno w ramach wizyty w murach krakowskiej Szpitalnej. No i w zasadzie tyle. Można się rozejść.

William Basinski

Kariery Williama Basinskiego nie sposób opisać w kilku zdaniach. Na szczęście (dla mnie) podobnego „problemu” nie miałem, chcąc zdobyć informacje o polskim pochodzeniu amerykańskiego kompozytora. Rodzice Erwin i Patricia Basinscy nie brzmią jeszcze tak polsko, jak można było zakładać. Na zadane pytanie pod zdjęciem rodziców w dniu ich sześćdziesiątej rocznicy ślubu: „Hi William, do you have Polish roots?” artysta nie odpowiedział. Może kiedy.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →