9 DJ-ów i DJ-ek, którzy_re wnoszą nową energię do muzyki house

Muno.pl
News
9 DJ-ów i DJ-ek, które wnoszą nową energię do muzyki house

Zamiast brać to, co dają, sami postanowiliśmy wybrać, kto według nas zasługuje na to, by powtórzyć sukcesy Folamoura czy Park Hye Jin. Przed Wami house'owi freszmeni i freszmenki, którzy_re mogą w najbliższych latach sporo namieszać na scenie. Ba, już to robią.

Tu i ówdzie mówi się o powrocie popularności muzyki house. Pojawiają się także głosy, które twierdzą, że gatunek ten nigdzie nie zniknął – funkcjonował w niszy, gdzie miał się dobrze, bo zainteresowane nim były nieprzypadkowe osoby. Zarówno w jednym, jak i drugim spojrzeniu jest ziarno prawdy. Jednak gdybyśmy mieli przechylić szalę w stronę opinii, iż house rzeczywiście powraca, to warto zastanowić się nad tym, czym jest dziś ten gatunek? Jak zmienił się przez ostatnie lata? Kto dziś wyznacza w nim trendy i będzie definiować go w przyszłości?

House powrócił…

Jasne, moglibyśmy chwycić się najbardziej nośnych nazwisk, lecz niewiele by to zmieniło – to w dużej mierze doskonale znane postacie, które – niezależnie od mody – mają pewne miejsce na topowej półce światowej sceny klubowej. Zamiast na nich, skupmy się na młodszych wiekiem i stażem artystach i artystkach, którzy zdążyli już sporo namieszać lub są na najlepszej drodze do tego. Czyja ksywka ma szansę być niebawem wymieniana w line-upach obok Folamoura czy Dana Shake’a?

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Folamour | Boiler Room x FLY Open Air 2019

…a może nigdy nie odszedł?

W tym miejscu warto podkreślić, iż muzyka house jest jedynie punktem wyjścia i poniekąd wspólnym mianownikiem jako takim – wymienieni niżej twórcy i twórczynie czerpią mniej lub bardziej z gatunkowego dorobku i w luźny sposób wykorzystują leżące u jego podstaw elementy, by łączyć je z autorską wizją brzmienia 4×4.

Poza tym – czy te wszystkie etykiety są tak naprawdę ważne? Jasne, że nie. Najważniejsza jest muzyka i tego się trzymajmy. Zapraszam do subiektywnego przeglądu wschodzących bohaterów i bohaterek house’u.

DJOKO

Na początek postać, o której trudno powiedzieć, iż jest anonimem. Pochodzący z Niemiec Johannes Kolter pracuje na swoją markę już od lat (osiem jako didżej, sześć jako producent). Reprezentant Kolonii dał się poznać jako znakomity i niesamowicie płodny twórca autorskich utworów i utalentowany remikser tych cudzych.

9 DJ-ów i DJ-ek, które wnoszą nową energię do muzyki house
DJOKO – fot. Facebook

W kontekście liczb jego dorobek wygląda już całkiem imponująco, podobnie jak bookingowe CV, w którym znajdziemy występy po obu stronach Pacyfiku. Na czym jednak polega fenomen DJOKO? Na pełnych pozytywnej energii setach, w których z jednej strony dominuje swoboda w żonglowaniu stylami, z drugiej – maksimum profesjonalizmu. Próby ściągnięcia Niemca do Polski nie ustają, choć z wiadomych mi źródeł, napotykają na pewne przeszkody. Trzymam kciuki, by w końcu to się zmieniło, bo DJOKO jest w ścisłej czołówce didżejów, których chciałbym zobaczyć na żywo.

DJOKO [DJ SET] – LANXESS arena, Cologne

Sweely

Mieszkający w Nicei William Montana to „dobry wariacik”. Przezdolny Francuz bawi się muzyką na całego, co najlepiej oddaje jego SoundCloud. Znajdziemy tam zarówno próby produkowania techno, minimali, deepów, jak i bardziej popowych rzeczy.

9 DJ-ów i DJ-ek, które wnoszą nową energię do muzyki house
Sweely – fot. Facebook

Zdecydowanie najwięcej czasu i sił Sweely poświęca brzmieniom z okolic house’u i – nie ukrywajmy – wychodzi mu to najlepiej. Szeroki wachlarz stylistyk, w jakich porusza się Francuz, może robić wrażenie. Jednak eklektyzm w przypadku Sweely’ego dotyczy nie tylko samej twórczości. Również podejście do „kreowania” wizerunku (a raczej jego antykreacji) ma dość memiczny charakter, przez co zamiast na wymuskanych zdjęciach z profesjonalnych sesji możemy skupić uwagę na muzyce opatrzonej zazwyczaj głupkowatym, rozmazanym selfie. I bardzo dobrze!

Na żywo Sweely stawia wyłącznie na live acty, co – jak widać po nagraniach zamieszczonych w necie – potrafi robić znakomicie. Zresztą sami zobaczcie, jak wypadł jego występ dla Electronic Subculture.

Sweely (live) for Mixmag x La Relève présentent : Electronic Subculture

TSHA

Jeśli ktoś nie zna tej ksywki, nie może nazwać się kimś, kto bacznie śledzi, co dzieje się na scenie klubowej. Pochodząca z Londynu Teisha Matthews to wschodząca gwiazda brytyjskiej elektroniki, która zdążyła już zostać doceniona przez najważniejsze redakcje i postacie w środowisku.

9 DJ-ów i DJ-ek, które wnoszą nową energię do muzyki house
TSHA – fot. Facebook

Na jej koncie znajdziemy m.in. debiut w Ninja Tune, zaproszenie do nagrania Essential Mix czy udział w Boiler Room. TSHA rozpycha się na całego, lecz umówmy się, ma na to papiery – znakomite, dopieszczone do granic produkcje, które pokazują niesamowicie szerokie estetyczne spektrum Brytyjki, do tego ogromna łatwość w miksowaniu wielu stylistyk naraz. House, jungle, breakbeat, elementy oldschoolowego EDM-u, trance’u czy downtempo – TSHA gra jedynie według własnych reguł i, jak widać po przyjęciu przez najważniejsze marki na scenie klubowej, jest to właściwa droga do sukcesu.

TSHA | Boiler Room x AVA Festival 2022

ELKKA

Urodzona w Cardiff Emma Kirby debiutowała jako wokalistka, lecz szybko odkryła w sobie producencko-didżejską smykałkę. Od tamtego czasu zdążyła zebrać nagrody od BBC Radio 1, nagrać swój Essential Mix, zadebiutować w Ninja Tune, a przede wszystkim zdobyć uznanie takich postaci, jak Four Tet, Floating Points czy Caribou.

9 DJ-ów i DJ-ek, które wnoszą nową energię do muzyki house
ELKKA – fot. Facebook

Ten ostatni zaprosił ją do pełnienia roli supportu podczas swojej ubiegłorocznej trasy. W międzyczasie ELKKA zdążyła założyć własną wytwórnię i zagrać w najbardziej renomowanych miejscówkach na Wyspach Brytyjskich, w tym m.in. w Printworks.

Jako producentka Kirby nie ułatwia sobie zadania. Jej utwory, choć często osadzone na house’owej ramie, pełne są kontrastów i skrajności. Połamane brzmienia, samplowanie własnego wokalu i żywych instrumentów, do tego sporo basu i nośnych motywów przemyconych w na pozór nieprzystępnych kompozycjach. ELKKA otwarcie utożsamia się ze sceną house, lecz jak pokazuje jej twórczość, elektronika jest dla niej dyscypliną pozbawioną ograniczeń. Inaczej ma się w przypadku jej setów didżejskich, które porywają intensywnością.

ELKKA | Boiler Room x FLY Open Air 2022

Oden & Fatzo

Zaczynali jako dwa osobne projekty – duet producentów (Oden) i DJ grający solo (Liam Fattori jako Fatzo). Z racji działania na tej samej – paryskiej – scenie oraz podobnej stylistyki z czasem stali się kolektywem, a dziś już w zasadzie zespołem.

9 DJ-ów i DJ-ek, które wnoszą nową energię do muzyki house
Oden & Fatzo – fot. Facebook

Oden & Fatzo to prężnie działająca machina, która nieustannie tworzy, wydaje i występuje. Panowie publikują numer za numerem, regularnie dorzucają do tego garść remiksów i grają szalone live acty, jak choćby ten z Open Fly. Francuskie trio buduje swoją renomę przez autorskie brzmienie – pędzące na złamanie karku house’owe bangery, podbite charakterystycznym basslinem, a do tego chwytliwe motywy, jak ten z najbardziej znanego dzieła projektu – remiksu piosenki Lauren autorstwa indie-popowego zespołu Men I Trust.

Men I Trust – Lauren (Oden & Fatzo Edit)

W przeciwieństwie do wielu wymienionych tu postaci Oden & Fatzo mocno trzymają się określonych ram – nie próbują sił we wszystkich estetykach, a zamiast tego konsekwentnie rozwijają swój warsztat w oparciu o konkretne dźwięki. Tym samym już dziś można powiedzieć o Francuzach, iż stworzyli swój styl, który – jak widać na nagraniu poniżej – spotyka się ze znakomitym przyjęciem publiczności.

Oden & Fatzo Live Set | Boiler Room x FLY Open Air 2022

Louise Chen

Zaczynała od organizowania imprez promujących obecność kobiet za didżejką, w końcu sama spróbowała sił i całe szczęście, że tak się stało. Droga mieszkającej w Londynie Louise Chen do bycia jedną z najciekawszych trendsetterek brytyjskiej sceny klubowej wiodła przez liczne aktywności, w tym bycie bookerką, promotorką czy prowadzącą audycję (co robi do dziś w rozgłośni NTS).

9 DJ-ów i DJ-ek, które wnoszą nową energię do muzyki house
Louise Chen – fot. Facebook

W przeciwieństwie do wielu wymienionych tu artystów i artystek Louise nie produkuje muzyki, lecz niewątpliwie ma przeogromną wiedzę na jej temat. Wystarczy odpalić którykolwiek z jej setów i zmierzyć się z mozaiką gatunków, dla których umiejętnie znajduje wspólny mianownik. Jak sama podkreśla, szuka „sexy brzmień”, niezależnie od stylistyki – od disco, przez gospel, aż po techno czy electro. Na żywo najczęściej stawia na house, w którym odnajduje się znakomicie, o czym możecie przekonać się, odsłuchując m.in. jej sety dla Mixmaga czy Boiler Rooma.

Louise Chen I house & electro set in The Lab LDN

Cody Currie

W momencie, w którym dzisiejszy 26-latek przeprowadził się z Londynu do Berlina, zmieniło się wszystko. Jednak zamiast zanurzyć się w surowym, ciężkim techno rodem z Tresora, Cody Currie wybrał beztroski, słoneczny house, muśnięty latynowskimi wpływami. W jego produkcjach słychać echa bossanovy czy kuduro, lecz gdy wpadniemy na jego set, wówczas otrzymamy wszystko, co współczesne house i disco mają najlepszego do zaproponowania.

9 DJ-ów i DJ-ek, które wnoszą nową energię do muzyki house
Cody Currie – Fot. Facebook

Reprezentant ToyTonics buduje własną markę w katalogu wytwórni, gdzie obok niego znajdziemy m.in. cenionych już COEO lub Session Victim. W przeciwieństwie do swoich kolegów z labelu Brytyjczyk stawia na dość osobliwe, ciut spokojniejsze brzmienia, które – jak się okazuje – aż proszą się, by wydobyć z nich taneczny potencjał, o czym przekonują remiksy. Po produkcje Cody’ego sięgał m.in. Dan Shake, który nadał nowego kształtu genialnemu singlowi Flame, nagranemu razem z Elizą Rose.

Sam Currie również chętnie bawi się cudzymi kawałkami – na jego SoundCloudzie znajdziemy mnóstwo editów czy re-worków oscylujących wokół house’u, deep house’u i disco. Takie brzmienia dominują również w jego szalonych, pełnych unoszącej na duchu energii setach.

Cody Currie @ Djoon 21/05/22

Barry Can’t Swim

Joshua Mannie twierdzi, że nie umie pływać, za to znakomicie potrafi łączyć dźwiękowe puzzle. Pod aliasem Barry Can’t Swim tworzy przyjemniacki, momentami trochę leniwy house. Zamiast pędzić na złamanie karku, Brytyjczyk woli wyluzować – jego numery nierzadko sprawdzą się lepiej podczas popołudniowego chillowania niż na parkiecie. Możecie być jednak spokojni – na takie okazje Joshua trzyma w rękawie prawdziwe asy.

9 DJ-ów i DJ-ek, które wnoszą nową energię do muzyki house
Barry Can’t Swim – fot. Facebook

Zamiast do wspomnianych na początku Folamoura czy Dana Shake’a, Barry’emu bliżej do mistrza nastroju, czyli Laurence’a Guya. Jego produkcje stawiają przede wszystkim na zbudowanie właściwej atmosfery i emocjonalny, chwilami melancholijny charakter, co nie jest oczywistością w przypadku house’owych tracków. W przypadku setów Joshua osiąga idealny kompromis – z jednej strony – szalona, taneczna energia, z drugiej – melodyjne, ciut nostalgiczne momenty.

Barry Can’t Swim // Triple J Guestmix

Hayley Zalassi

O Gerdzie Jansonie mówi się, że to „ulubiony DJ Twojego ulubionego DJ-a”. Z kolei o Hayley Zalassi, na podstawie komentarzy pod opublikowanymi przez nią setami, można powiedzieć, że to „ulubiona DJ-ka Twojej dziewczyny lub chłopaka”. DJ-ka i producentka z Glasgow nie uznaje ograniczeń. Jak sama twierdzi, uwielbia „house’owe bangery z potężnymi wokalami”. Rzeczywiście, w jej setach przewijają się klasyki gatunku, ale także mnóstwo muzyki z okolic funky house’u czy popu. Jej nieszablonowe, często spontaniczne podejście do grania spotkało się ze znakomitym przyjęciem, czego dowodami niech będą bookingi na Ibizie lub na zakończonym właśnie Defected Festival w Chorwacji.

9 DJ-ów i DJ-ek, które wnoszą nową energię do muzyki house
Hayley Zalassi – fot. Facebok

Jako producentka Hayley zajmuje się głównie tworzeniem editów, w których nierzadko przewraca do góry nogami pierwotną koncepcję znanych popowych utworów. Na jej warsztat trafił m.in. evergreen Fergie, Glamorous, który otrzymał nowe, znacznie ciekawsze od pierwowzoru oblicze.

Hayley Zalassi – Glamorous (HZ Edit)

Zanim kariera Hayley nabrała rozpędu (właściwie to nabiera go właśnie teraz), Szkotka spędzała całe dnie na diggowaniu i odsłuchiwaniu setek, jeśli nie tysięcy miksów. Ma to swoje odbicie w jej własnych setach, które prócz technicznej maestrii odznaczają się przede wszystkim łatwością w żonglowaniu gatunkami, stopniowaniu nastroju i łączeniem estetyk. Niezależnie od tego, co Zalassi robi za didżejką, publiczność zawsze może liczyć na znakomitą zabawę i wysoki poziom występu.

Aterral Mix 42 – Hayley Zalassi

Sprawdź naszą playlistę z house’owymi nowościami

Na naszym profilu na Spotify znajdziecie mnóstwo muzyki house, zarówno tej sprzed lat, jak i najświeższej. W tym miejscu warto przypomnieć nasz cykl dedykowany klasykom gatunku, który stworzyliśmy wspólnie z House Heads Polska. Dodatkowo nie omieszkajcie sprawdzić playlist, które przygotowali dla Was bohaterowie i bohaterki cyklu Selekcja. Z kolei zbiór naszych najnowszych odkryć z dziedziny szeroko rozumianego house’u, znajdziecie poniżej. Przyjemnego odsłuchu!

House 2022 by Muno.plPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →