Zuchy biorą się za Ciechowskiego w dubowo-acidowym remiksie

Fot. facebook.com/GrzegorzCiechowskiTribute II Fot. Michał Nowotniak / facebook.com/zuchy.wave
News

Porywanie się na dorobek jednego z najbardziej zasłużonych artystów w dziejach polskiej muzyki to nie lada odwaga, by nie napisać szaleństwo. I choć w repertuarze Grzegorza Ciechowskiego i współtworzonych przez niego projektów nie brakuje utworów, z których da się wydobyć taneczny potencjał, to jednak wiele z nich zdaje się nie być szczególnie dobrym materiałem do quasi-klubowych przeróbek. Nic bardziej mylnego. Zuchy, czyli Zambon i Dyyune, udowadniają, że Ciało, kawałek, który Ciechowski napisał w połowie lat 80., brzmi doskonale w acidowo-dubowym anturażu.

“Nie takie rzeczy się remiksowało” – mógłby powiedzieć Maciej Zambon. Pod szyldem jego wytwórni, czyli uwielbianej przez wszystkich oficyny The Very Polish Cut Outs, ukazywały się edity numerów, o których nigdy nie pomyślelibyśmy, że mogą kiedykowiek stać się parkietowymi bangerami. Tymczasem polskim producentom nie brakuje pomysłów, podobnie jak nie brakuje piosenek z obszernego dorobku rodzimej fonografii, którym można nadać taneczny sznyt. Jednak najnowszy rework autorstwa współtworzonego przez Zambona do spóki z Michałem Zakrzewskim aka Dyyune duetu Zuchy, jest co najmniej intrygujący.

Zuchy – fot. Michał Nowotniak / facebook.com/zuchy.wave

Zuchy vs Grzegorz Ciechowski

Gdy myślimy o twórczości Grzegorza Ciechowskiego, raczej nie przychodzą nam do głowy utwory szczególnie taneczne, choć można polemizować. Sam widziałem niedawno co z rozgrzanym do czerwoności tłumem robią puszczone na parkiet Telefony Republiki, a taka Sexy Doll w mojej opinii aż prosi się, by wykorzystać jej nieznośnie chwytliwy refren i zrobić z niego punkt wyjścia do kolejnego remiksu.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Zuchy przywitały się ze światem publikując kapitalny edit numeru Za Mało Czasu projektu Fisz Emade Tworzywo. Kawałek jak ulał wpasował w dubową estetykę, w którą ubrali go Zambon i Dyyune. Duet poszedł za ciosem, lecz tym razem wziął na remikserski warsztat piosenkę starszą o przeszło 37 lat od utworu braci Waglewskich.

Fisz Emade Tworzywo – Za Mało Czasu (Zuchy Dance Dub)

Utwór Ciało (znany też pod tytułem Tak Długo Czekam) pojawił się na pierwszym solowym albumie Grzegorza Ciechowskiego. Płyta Obywatel G.C. ukazała się w 1986 roku. Sam kawałek został napisany rok wcześniej i pierwotnie wykonywany był przez rodzimą formację artysty – Republikę.

Obywatel G.C. – Ciało (tak długo czekam…) – Opole 1986

Jak się okazuje, nowofalowy pierwowzór jest wdzięcznym materiałem do pracy. Remiks Zuchów zdecydowanie nie jest peaktime’owym bangerem – to dopieszczony, narastający rework, który w znakomity sposób eksponuje i eksploruje oryginalnego ducha utworu, zachowując jego gatunkową i epokową tożsamość. Dubowe hooki i potężne basy świetnie odnajdują się wśród elementów zaczerpniętych z pierwotnej wersji piosenki. Z kolei niespieszny, acidowy motyw pojawiający się w drugiej części utworu pasuje tu idealnie i niemiłosiernie wkręca się do głowy.

Całość tworzy niepokojące, lecz zarazem magnetyczne dzieło, co do którego wierzę, że sam Ciechowski – uwielbiający eksperymenty i nieustanne wychodzenie ze strefy komfortu, co praktykował przez całą swoją karierę, zakończoną przedwczesną śmiercią – odniósłby się z niemałym zaciekawieniem, a kto wie, być może także i z zachwytem.

Obywatel G.C – Ciało (Zuchy Acid Dub)

Zuchy dokonały sztuki równie intrygującej, co imponującej. Czekamy na kolejne pomysły producentów związanych z The Very Polish Cut Outs.

Opisany wyżej remiks znalazł się na albumie The Very Polish Cut Outs Sampler Vol. 9, który jest do nabycia w dobrych sklepach z płytami. Nakład jest na wyczerpaniu.

Co ciekawe, kilka miesięcy temu na edit innego utworu Ciechowskiego, a mianowicie Przyznaję Się Do Winy porwał się Speek. Sprawdźcie jego balearyczno-dubową interpretację piosenki Obywatela G.C.

Obywatel G.C – Przyznaję Się Do Winy (Speek’s Baltic Dub)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →