Ze streamingu muzyki może wyżyć jedynie garstka muzyków. Wiemy dokładnie ilu ich jest

Fot. Pixabay
News
z serwisów streamingowych wyżyje zaledwie garstka artystów

Nowe badania szacują, że tylko artyści, którzy osiągają około miliona odsłuchów miesięcznie, są w stanie utrzymać się ze swojej pracy.

Streaming muzyki – kolejne niepokojące dane

Niedawno pisaliśmy o tym, że rząd brytyjski chce wziąć pod lupę serwisy streamingowe i to, jak zarabiają na nich największe wytwórnie. Teraz mają ku temu kolejny powód. Badania zatytułowane Music Creators’ Earnings In The Digital Era przeprowadzone w UK pokazują, że tylko 0,4% twórców jest potencjalnie w stanie utrzymać się wyłącznie ze streamingu muzyki. Zdecydowana większość z tych szczęśliwców ma podpisany kontrakt z dużymi wytwórniami. Naukowcy przeanalizowali dane z serwisów streamingowych z lat 2014-2020, a także wykorzystali wywiady i grupy fokusowe z muzykami.

Zarabiają jedynie najwięksi

W badaniu stwierdzono, że zmiany w sposobie cyfrowego zarabiania pieniędzy przez muzyków „były gwałtowne”, ze względu na wpływ serwisów streamingowych na rynek muzyczny. Najbardziej znaczącym odkryciem jest to, że tylko twórcy z milionem lub więcej miesięcznych strumieni mogą polegać wyłącznie na tym dochodzie. Spośród muzyków, których dochody w całości opierają się na muzyce, 43% zgłosiło zarobki w wysokości 20 000 funtów lub mniej, a 64% zgłosiło zarobki w wysokości 30 000 funtów lub mniej.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

streaming

Czy doczekamy się zmian?

Cherie Hu, założycielka i wydawca Water and Music, pisze, że 65 do 75% streamów dla najlepszych 0,4% artystów pochodzi z ich starego katalogu, a nie z nowych wydawnictw. Hu twierdzi również, że „zdecydowana większość tych artystów w top 0,4% ma podpisane z dużymi wytwórniami” i szacuje, że liczba streamów wymaganych do zarobienia pieniędzy jest znacznie wyższa niż pięć lat temu.

Jest to zresztą poparte danymi, które także znalazły się w tym badaniu, ponieważ mediana zgłoszonego dochodu dla artystów, którzy mają obecnie podpisane umowy z najważniejszymi wytwórniami (51 816 GBP w 2019 r.), jest znacznie wyższa niż dla wszystkich innych grup artystów. Mediana zgłoszonego dochodu dla twórców z niezależnych wytwórni wynosi 20 250 funtów, a dla artystów wydających własnym sumptem – 12 944 funty.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →